STK cennetiyiz

Ortadoğu Sosyal Projeler ve Araştırmalar Genel Merkezi Derneği Başkanı Balia Baykal, Gaziantep’in uluslararası sivil toplum kuruluşlarının gözdesi olduğunu söyledi.

Baykal, “Aralarında yıllık bütçeleri 150 milyon doları aşan STK’lar bulunmakta. Uluslararası sivil toplum kuruluşları sahada. Bu kuruluşların Suriye meselesindeki rolü ve modeli nedir? Bunların masaya yatırılması gerekir” dedi.

Gaziantep’in sivil toplum noktasında çok iyi olmasına rağmen, sivil toplum - kamu işbirliği noktasında bir o kadar geri kaldığını ifade eden OSPAM Başkanı Balia Baykal, “Bürokratik oligarşi ve statükocu bürokratlar nedeniyle maalesef kamu- sivil toplum işbirliği kültürü gelişmemiş” ifadelerini kullandı.

Baykal, “Diğer bir mesele de yine bu uluslararası sivil toplum yardım kuruluşların, yabancı kişiler için kuruluşumda çalışıyor başvurusu ile Çalışma Bakanlığı’nın uluslararası işgücü genel müdürlüğünden çalışma izinlerinin verilmesi bizi kaygılandırıyor” şeklinde konuştu.

5 yıl önce 12. 12. 2012 tarihinde Gaziantep’te kurulan Ortadoğu Sosyal Projeler ve Araştırmalar Genel Merkezi Derneği hayata geçirdiği projeler ve ortaya koyduğu raporlarla kamuoyu tarafından takdirle karşılanıyor. Ülkeye karşı duyarlı, sorumlu Gaziantepli işadamların, avukatların, akademisyenlerin, doktorların ve gazetecilerin bir araya gelerek kurduğu OSPAM, hayata geçirdiği sosyal proje sayesinde Gaziantep’e bir çok ödül kazandırdı.

Son olarak 2 bin 500 sivil toplum projesi içerisinde kendi kategorisinde en iyi proje ödülünü kazanan OSPAM, " En iyi Mikro Proje " kategorisinde " Gençlere Umut Geleceğe Işık " projesi ile " Sivil Toplum Farkındalık Ödülünü " Gaziantep' e kazandıran OSPAM Ödülünü Başbakan Binali Yıldırım’dan aldı.

Sayın Başkan İlk olarak Balia Baykal kimdir. Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Eski Türklerin yaşam alanlarından soyadımı da aldığım Baykal gölü çevresinden Anadolu’ya geldik. Babam memurdu. Keşan’da doğdum. Sakarya Akyazı’da ilkokula başladım. Nazilli Endüstri Meslek Lisesi Tekstil Bölümünden sonra İstanbul Marmara Üniversitesi Tek. Eğ. Fak. Tekstil Bölümüne gittim. Merkezi Ankara olan Enerji yatırımları yapan AL-YA Enerji A.Ş şirket ortayım. Gaziantep’te Töreli köyünde enerji projelerimiz var.

Aynı zamanda Gaziantep’te kısa adı OSPAM olan kurucu olduğum Ortadoğu Sosyal Projeler ve Araştırmalar Genel Merkezi Derneği’nin de başkanlığını yürütüyorum.

OSPAM Nedir?

Kendilerini yaşadığı kente, ülkeye karşı duyarlı, sorumlu hisseden Gaziantepli işadamların, avukatların, akademisyenlerin, doktorların, gazetecilerin 12. 12. 2012 de kurduğu sosyal projeler geliştiren bir sivil toplum kuruluşudur. Yardım kuruluşu değiliz.

Bugüne kadar ki süreçte ne gibi çalışmalar içinde bulundunuz? Okuyucularımız için faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Önemsediğimiz, bölge için çarpan etkisi yaratan önemli çalışmalarımızdan bahsetmek gerekirse davetim üzerine Gaziantep’e gelen Katar Büyük Elçisi Salem Mübarek El Şafi’dir.

Diğeri, 2013 yılında çözüm sürecine ilişkin kaygı duyduğumuz başlıklarda raporlarımızdır.

Aynı zamanda Kent Konseyi Üyesi olan derneğimizin Madde Bağımlığı Önleme ve Mücadele Çalışma Grubunu kurması ve Kadın Meclisinde fırsat eşitliği çalışma grubunun kurulması teklifini sunarak kurulmasına öncülük etmiş olmasıdır.

Dernek yayınları içerişinde Arapça, İngilizce ve Türkçe olarak 3 dilde ekonomi, toplum, politika dergileri yayınladık.

Bunların yansıra Dünya Bankası temsilcileri ile Gaziantep Ticaret Odası’nda ve sivil toplum kuruluşları ile Suriyeliler için neler yapılabilir noktasında toplantılar organize ettik. İçişleri Bakanlığı Göç idaresi Başkanlığı Göç Araştırmaları Çalıştayına davet edilerek katıldık ve raporlarımızı sunduk. Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye etkileri raporunda Gaziantep ayağındaki çalışmalara destek sunduk. Yine çalışmalarımız içerisinde bir takım kurumlar derneğimizi ziyaret ederek istişarede bulunmuşlardır. Başbakanlık Kamu Diplomasi Kurumu, Uluslararası çalışma örgütü ILO temsilcileri Suriyelilerin işgücü piyasasına etkileri ve istihdam edebilirlikleri anlamında, Amerika- Wasington-SETA Grubu yine derneğimizi ziyaret eden kuruluşlar içerisinde yer almışlardır.

Gerçekleştirdiniz çalışmalar içerisinde geçen ay Başbakan dan bir ödül aldınız. Neler söylemek istersiniz?

Bizi motive den bir ödüldü. 2 bin 500 sivil toplum projesi içerisinde kendi kategorisinde en iyi proje ödülünü kazandık. Hızlı göçün gençler üzerinde etkisinin azaltılması, kentsel ve sosyal yaşama uyumlarının sağlanması amaçlandı. Proje içerisinde yer alan gençlerin çıkardığı “ Gündem Gençlik ” gazetesi spor sayfasında gencin kendi mahallesi ile dile getirdiği kartonda pota haberi ile harekete geçen il Gençlik Spor Müdürü Ökkeş Demir ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken her mahalleye bir pota koyma çalışmalarını başlattılar. Görülüyor ki bilinçlenme, birlik ve beraberlik içinde yaşama, sorunları çözme, çözüm yolları üretme açısında sivil toplum kuruluşları çok önemlidir.

Sivil Toplum Nedir? Gönüllük nedir?

Devletle ilişkili olan fakat iktidarı ele geçirmeyen, geçirme amacı taşımayan devletten bağımsız alandır sivil toplum. Kanunen üye olmak zorunda olunan kurumlara sivil toplum kuruluşu diyemeyiz. Devlet vesayeti altında kurulan sivil toplum kuruluşu olarak adlandırılan kuruluşlara da sivil toplum diyemeyiz. Sivil toplum en genel anlamıyla gönüllük esasında, kendi kendinin ayakları üzerinde duran, ortak değerleri olan örgütlü yapılardır.

Gönüllük dedik, Gönüllü olmak sorumluluktur. İnsanoğlu yeryüzünde iyilik yaptığı ve kendini onardığı sürece ömür sürer. Yoksa sadece bizler Allah’ın verdiği zamanı tüketmiş oluruz. Ömür diyebilmek için iyi işler yapmak lazım. İyiliklerle insanların hayatlarına dokunmamız ise gönüllüktür. Bu yüzdendir ki gönüllülerin zamanı emeği kıymetlidir. Bu yüzdendir ki gönüllülerin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları çok değerlidir.

Gaziantep de sivil toplum gelişimini nasıl görüyorsunuz. Bulunduğu noktayı özetler misiniz?

Gaziantep’te sivil toplum Cumhuriyet kurulmadan, siyasi ve resmi talimat gelmeden, kendi başına örgütlenmede, kendi başlarına kaderlerine sahip çıkmada harekete geçen sergilediği örgütlenme ve mücadele ile dünyaya örnek olan ilk harekettir. Sivil toplumun örgütlenmesi ile 95 yıl önce bu toprağın insanı birçok milletin beceremediğini başarmışlardır.

Gaziantep’e baktığımızda sivil toplum noktasında çok iyi olmasına rağmen, sivil toplum kamu işbirliği noktasında bir o kadar geri kalmıştır. Bürokratik oligarşi ve statükocu bürokratlar nedeniyle maalesef kamu- sivil toplum işbirliği kültürü gelişmemiş. Kentte sivil toplum önünde ki diğer bir engel sosyal ve ekonomik sermayenin belli zümreleri kayıran ya da adam kollayan cemaatler ya da faaliyetler içinde yer alan kuruluşlarıdır. Suriye meselesinden sonra Gaziantep, sivil toplum kuruluşların üssü konumuna gelmiştir. Özellikle uluslararası kuruluşlar 80-90 yıllık birikimleri ile yüksek mali kapasiteleri ile birçok sivil toplum kuruluşları Gaziantep ‘de yer almaktadır. Aralarında yıllık bütçeleri 150 milyon doları aşan STK’lar bulunmakta. Bu kentin bir 25 Aralık gerçeği ve hassasiyeti var. Uluslararası sivil toplum kuruluşları sahada. Bu kuruluşların Suriye meselesindeki rolü ve modeli nedir! Bunların masaya yatırılması gerekir.

Diğer bir mesele de yine bu uluslararası sivil toplum yardım kuruluşların, yabancı kişiler için kuruluşumda çalışıyor başvurusu ile Çalışma Bakanlığı’nın uluslararası işgücü genel müdürlüğünden çalışma izinlerinin verilmesi bizi kaygılandıran diğer bir husustur.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Şahsım ve yönetim kurulumuz adına sivil toplum kuruluşların gelişimi adına medya olarak sunduğunuz destek ve çabalarınız için teşekkür ederim. Derneğimiz OSPAM olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bölgenin ihtiyacı doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.

14 Mar 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.