Yörük Türkmenleri tek bayrakta birleştirecek

Akyılmaz Başkan’la Adriyatik’ten Çin Denizi’ne Yörük Türkmenler ve Büyük Turan Ülküsü

Gaziantep Elbeyliler Dernek Başkanı ve Beğdili Oğuz Boyları Federasyonu Genel Başkanı Faik Akyılmaz, Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı. Akyılmaz, “ “Seçildiğim takdirde Yörük Türkmen derneklerini tek çatı altında birleştirerek kurumlarımızda “küçük olsun benim olsun” anlayışına son vereceğim. Adriyatik’ten Çin Denizi’ne kadar Türk-İslam topraklarında yaşayan Yörük Türkmenleri tek bayrakta birleştirerek davanın ulusal ve uluslararası alanda bilinirliğini ve itibarını artırmanın yolu ülke içerisinde birleşmekten geçiyor” dedi.

“Devlet hizmetleri, özgeçmiş ve soyağacına bakıldığında başkanlık için en uygun aday”

Akyılmaz hakkında kısa bir araştırma yapıldığında neden başkanlığa aday olduğu ve bu makama ne denli uygun olduğu görülüyor. Zaten bugün birinin adı internete yazıldığında yaptığı iyi işler de kötü işler de orada duruyor; adeta amel defteri gibi hiç kaybolmuyor. Akyılmaz adı da binlerce sayfa ve haberde karşımıza çıkıyor.

Akyılmaz, Oğuzlar’ın Bozok boyunun Yıldız oymağından, “aziz, marifetli, becerikli, bilge önder” anlamına gelen Beğdili boyuna bağlı bir Türkmen Beyi. Bilindiği gibi Beğdililer, Selçuklu ve Osmanlı mülki birimlerince devlete hizmetleri nedeniyle defalarca berat ve fermanlar verilmiş bir aşiret. Akyılmaz, ömrünün 30 yılını Yörük Türkmen davasını tanıtmak uğruna onbinlerce Türk bayrağı, Türkmen kefiyesi dağıtarak maddi ve manevi fedakarlıklar yapmıştır.

1994-2004 yılları arasında Gaziantep Oğuzeli ilçesi Karacaören Köy muhtarlığı görevi yaptı. 2004-2009 arasında İl Genel Meclis Üyesi, Meclis Başkan Yardımcısı ve Komisyon Başkanlıkları görevleriyle Yörük Türkmenler’in sorunlarını çözdü. Maddi ve manevi olarak her daim Yörük Türkmenler’in dertlerine derman olmaya çalıştı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının kurucusu oldu. Kilis’in Elbeyli ilçesine Çobanbey sınır kapısının açılması onun hizmetlerinden biriydi. Halep Vilayeti özellikle El-Bab, Cerablus ve Azez bölgesinde Fırat kalkanı kapsamında ordumuza yerelde lojistik destek sağlanması amacıyla devletimiz tarafından sivil koordinatör olarak görevlendirildi. 177 Türkmen köyünün İŞİD’den temizlenme sürecinde gıda (ekmek, su) ve barınma ihtiyaçlarının (battaniye ve diğer yaşam gereçleri) sağlanmasına yardımcı oldu. El-Bab, Cerablus ve Azez bölgesinde 48 ilköğretim okulunun eğitim öğretime başlaması için gerekli malzemelerin lojistiğini sağladı.

2017-2019 yılları arasında El-Bab, Cerablus, Azez bölgesinde Suriye Türkmen Köylerinde 23 Nisan bayramı etkinlikleri ve kutlamaları organize ederek milli bir kaynaşmayı yaygınlaştırdı. 7000 öğrencinin eğitim ihtiyaçlarını (çanta,kırtasiye, kitap, defter) ve giyim (elbise ve ayakkabı) karşıladı. 177 Türkmen köyündeki yıkılmış binaların yeniden imarı ve Suriye Kadılar Türkmen Köyü’nde okulları tamir ettirerek öğretime açılmasını sağladı. Öğretime açılan bir okulumuza 15 Temmuz kahramanı Şehit Ömer Halis Demir’in ismini vererek Türk Devlet ve Milleti’nin gücünü gösterdi.

Türkler’in biraraya gelmeleri, birlik ve beraberlik içinde olmaları için yıllarca yaptığı çalışmalar sonucu Halep Türkleri Temsilciler Meclisi’ni kurarak meclis seçim sürecini yürüttü. Yine Suriye’deki Türkmenler’e giden yardımlara bizzat eşlik ederek devletimize hayati öneme haiz lojistik bilgi akışı sağladı. Hatta bunu yaptığı için Esed Rejimi ve terör örgütlerinin hedefi haline geldi.

2014’te 10 bini aşkın Yörük Türkmenleri temsil eden Gaziantep Elbeyliler Derneği’ni kurdu. 2006’da 20 bini aşkın kişiyi temsil eden Gaziantep Beğdili Oğuz Boyları Federasyonu’nu kurdu. 2016 yılında Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği’nin kuruluş aşamalarında büyük emek ve çaba harcadı. Başkanlığını yaptığı Dernek ve Federasyon, adı geçen birliğe kurucu üye olarak kabul edildi. Akyılmaz “Dilde, fikirde, işte birlik” anlayışı ile hareket etmeyi şiar edindi. Bu uğurda "Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri" düzenleme komitesi üyesi oldu. Bilindiği gibi bu yıl 738'incisi düzenlenen bu etkinlik, 81 ili, 27 Türk Dünyası, 18 akraba topluluk ülkelerinin katılımıyla Söğüt ilçemizde düzenlenmektedir. Öte yandan Ahlat ilçemizde bu yıl 27’ncisi düzenlenen Uluslararası Avrasya Ahlat Kültür Buluşması Şenlikleri’ne şenlik kapsamında gerçekleşen toy, kurultay, konferans, çalıştay panel ve kutlamalara onur konuğu olarak katıldı.

Buraya kadar hakkında bilgiler verdiğimiz Faik Akyılmaz’ı siz okurlarımıza daha yakından tanıtmak amacıyla kendisiyle bir röportaj yaptık. Böylece yaptıkları ve yapmak istediklerini öğrenme fırsatı bulduk.

Birlik başkanı olduğunuzda Yörük Türkmen Turan Ülküsü için neler yapmayı planlamaktasınız?

Bildiğiniz üzere gibi Yörük Türkmen Birliği davasının özü Kızıl Elma’dır. Birlik başkanı olduğumuz takdirde bu imgeyi Turan Ülküsü ile birleştirerek ona yeni bir anlam kazandıracağız. Kızıl Elma, Büyük Türk Birliği’ni simgeleyen bir ülküdür ve Turan idealinin özüdür. Yörük Türkmenler Kızıl Elma’yı tahayyül ederken gözlerinin önüne geçmiş Türk İmparatorlukları gelir. Gerçekten, Turan mefkûresi mâzide bir hayal değil, bir gerçektir. Bunu birlik çalışmalarımızla ortaya koymak boynumuzun borcu olsun. Türkmen diyarının öz evladı olarak bir kez daha ifade ediyorum ki Selçuklu Devleti’ni kuran değerler ne ise, Osmanlı Devleti’ni cihan devleti kılan değerler ne ise, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni tarih sahnesine çıkaran değerler ne ise biz de oyuz. Türk-İslam varlığı için kıvançla ölüme yürümesini de biliriz. Bizler, vatanımız için her şeyi feda eden kutsal bir yolun yolcusuyuz. O makamın, o mekanın, o hedefin gerekirse müstakbel şehidiyiz. Ama din gardaşlarımız ve soydaşlarımızın hakkı için hiç bir zaman bir adım dahi geri adım atmayız: İcabında baş veririz ama Allah’ın izniyle baş eğmeğiz.

Öte yandan ifade etmek isterim ki biz, Birlik Başkanlığı’na Yörük Türkmenler’in efendisi olmaya değil, hizmetkârı olmaya geleceğiz ve her daim bu dâvânın hizmetkârı olacağız. Sevgililer sevgilisi ne buyuruyor? “İnsanların en hayırlısı, insanlara en çok faydalı olanıdır.” Şahsım, birlik üyesi olan ve olmayan değerli başkanlarım ve akademisyenlerden oluşan ekibimle birliği, beraberliği sağlayacağız. Bunu yapacağız ki sevgililer sevgilisinin muhabbetini kazanalım. Kaldı ki tüm yaşamım boyunca Yörük Türkmenleri Allah için sevdim. Vatansever, milliyetçi, fedakar ve diğer-gam Yörük Türkmenler ile beraber olmaktan başka gayem olamaz. Birlik için yurt içinde ve dışında çok çalışacağız, kapı kapı dolaşacağız. Eylül 2019 Birlik Seçimleri ile Yörük Türkmen obaları kendilerine yeni bir dinamizm ve ruh kazandıracaktır. Bu ruhla, inşallah, geleceğe yürüyeceğiz. Bu ruh, sadece Türkiye’deki değil; bütün dünyadaki Yörük Türkmenlere sirayet edecek. Ve biz, oradan alacağımız güçle Yörük Türkmenleri yarınlara taşıyacağız.

Birlik Başkanlığına neden ve hangi gerekçelerle aday olduğunuzu sormak isterim?

Bilindiği üzere Birliğin üstlendiği temel ve en önemli görev; Türkmen Yörüklerin hak ve özgülüklerinin güvence altına alınmasıdır. Bu bağlamda Birlik bir amaç etrafında tüm Yörük Türkmenleri temsil etmelidir. Üzülerek görmekteyiz ki kurumlarımızda dava bilinci zayıflamış, çıkar ilişkileri öne çıkmaya başlamış. Kurumsal yapılar sadece soğuk bir mekanizmaya dönüşmüş; bağlar işlevsellik üzerine değil, çıkar üzerine kurulmuş. Bu da kurumumuzu başlangıçta kendine koyduğu hedeflerden uzaklaştırmış, davaya yabancılaştırmıştır.

Dernekler Genel Müdürlüğü’nün 2019 verilerine göre ülkemizdeki 112 bin 722 derneğin 700 kadarı Yörük ve Türkmen adıyla kurulmuştur. Bu rakama 24 Oğuz Boyu’nun adı da eklendiğinde 10 bini aşkın kurumla karşılaşırız. Bunlara 27 Türk Dünyası ve 18 akraba topluluk ülkelerindeki 15 bini aşkın kurumu da eklediğimizde devasa bir büyüklükle karşılaşırız. Ancak tüm bu büyüklüğe rağmen temsil ve meşruiyet açısından durum hazindir. Anadolu’da Türk birliğinin çimentosu Yörük Türkmenler olarak, ülkemizin birliği, dirliği için her alanda hiçbir siyasi ve ideolojik kaygı duymadan, onurlu sağlam ve güçlü duruşumuzla, kararlı ve istikrarlı çalışmalarımızla ne yaptığını bilen azimli tutarlı gayretlerimizle yeniden kılavuz model ve umut olmak için yola çıktık.

Birlik Başkanlığına aday olan kardeşlerimizden beklentim ülkemizde tüm Yörük Türkmen kurumlarını istisnasız birliğe üye olarak kabul edeceklerini bildirmeleridir. Bu önemli hususta imzalanacak bir bildiriye seve seve imza atacağımı beyan ederim. Hatta hiçbir aday bunu kabul etmese dahi şahsımın bu konudaki sözü sözdür. Söylemek isterim ki “Bütün Yörük Türkmenler Birleşmelidir”.

Mali sıkıntılarımıza son vermek için Birlik Başkanlığına aday oldum. Dernek, Federasyon ve Konfederasyonlarımızın faaliyetlerinde mali sıkıntı içinde olduğunu biliyorum. TİKA, YTB, İçişleri Bakanlığı Bütçesinden Derneklere Yardım Yapılması Hakkında Yönergeye göre yapılan yardımlar, Bölgesel Kalkınma Projeleri, Avrupa Birliği’nin proje bazlı hibeleri, uluslararası STK’ların fonlarından sağlanacak mali yardımlar Derneklerimiz ve Federasyonlarımıza aktarılacaktır.

Birlik tüzüğünde ne gibi değişiklikler düşünüyorsunuz?

Birlik tüzüğümüzde gerçekleştirilmesi öngörüldüğü halde bugüne kadar sonuç alınamayan konular vardır.

1) Birliğin adının başına “Türkiye” ibaresinin getirilmesi ve Birliğe “kamu yararına çalışma” hukuki konumunun tanınması bunların başında gelir.

2) Öte yandan Birlik tüzüğünde “Birliğin Genel Merkezi Bursa’dır” ifadesi yer almıştır. Bursa Osmanlı Devletimizin başkentliğimizi yapmış güzide bir şehrimizdir. Ancak dernek, federasyon ve konfederasyonlarımız istişare eder de merkezi Söğüt veya Ankara’ya taşınması ortak iradesi ortaya çıkarsa, tüzüğümüzde bununla ilgili değişikler yapılacaktır.

3) Başkan seçildiğimde birliğimize Ankara’da bir birlik binası tahsisi hususunda ilgili yerel yönetim birimleriyle ön protokolleri şimdiden imzaladık. İnşallah Ankara’da faaliyete açacağımız binamızda sizleri ağırlamaktan onur duyarız. Bizim evimiz sizin evinizdir.

4) Bundan başka “birlik başkanlığında iki dönemi tamamlayan, bir dönem ara verir” kuralını tüzük değişikliği ile sağlayacağız. Eski Türk devletlerinin kurulduğu bozkır coğrafyası düşünüldüğünde kalıcı önderliğin hikmeti anlaşılabilir. Türkler’in Anadolu’ya gelmesiyle bu uygulamadan vazgeçilmiştir. Kaldı ki teşkilat yapısında tecrübeler vasıtasıyla zaman içinde değişikliklere gidilmesi gayet normaldir.

5) Yeni bir Birlik yönetim anlayışı için yeni bir hukuki ve idari düzene ihtiyaç olduğu da açık. Birlik yönetiminde dinamik yapıların icrai karar alması için yetki devri yapacağımı da belirtmek isterim. Bu kuralın getirilmesi ile dinamik, ehil, genç Yörük Türkmenler’in uhdesindeki dava bilincinin gelişimine katkı sağlayacaktır.

6) Birlik çalışmalarında hem etik, hem de üslup açısından bir düzeye ulaşmamız için Birlik Etik İlkelerini tüzüğümüze ekleyeceğiz.

7) Birlik üyesi ve üye olmayan kurumlarımızın Birlik yönetiminin görevine son vermesi için Geri Çağırma Seçim Sistemini (bu oran %15-55 arasında değişebilir) tüzüğümüze ekleyeceğiz. Bu değişiklik ile birlik yönetiminin faaliyetleri denetime açık hale gelecektir.

8) Son olarak, Birlik icrai karar organlarında görev yapan üyelerin siyasi partilerle olan bağı kesilir kuralını da tüzük değişikliği ile sağlayacağımızı eklemek isterim.

Sayın Başkanım, Başkan seçilirseniz Birliğin eğitsel, bilimsel ve kültürel etkinliklerinde ne gibi projeler vaad ediyorsunuz?

Bölgesel özelliklere göre yapılacak çeşitli faaliyetlerle Yörük Türkmenler’in kültürünü tanıtmak, Türk-İslam ülküsü çerçevesinde ortak noktalara vurgu yaparak hedef kitlelere ulaşmak için çalışacağım. Çeşitli etkinliklere Yörük Türkmenler’in kültürlerarası etkileşimini sağlamaya gayret göstereceğim.

Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, Yörük Türkmen kültürünü ve sanatını tanıtmak; bununla ilgili bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak; Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt içinde ve dışında hizmet vermek; Türkiye’nin diğer ülkelerdeki Yörük Türkmenler’le kültürel alışverişini arttırıp akrabalık bağını geliştirmek için ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalar yürüteceğim.

Bütün dünyadaki Yörük Türkmen ozanları, şairleri, sanatçıları, yazarları, siyasetçileri, bilim insanları ve STK temsilcilerini biraraya getireceğim. Birlik koordinatörlüğünde yurt içinde ve dışında şölen, kurultay ve toplantılar; panel, sempozyum ve konferanslar düzenleyeceğim.

Öte yandan Yörük Türkmenler’in kültürel diplomasi alanındaki yetkinliğini ve konumunu tesis etmek amacıyla gerek Türkiye içindeki ilgili kurum ve STK’lar nezdinde, gerekse uluslararası hukuk nezdinde tanınması ve akredite edilmesi için çalışmalar yürüteceğim.

Geleneksel Yörük Türkmen sanatlarının dünya çapında tanınırlığını arttırarak yeni ürün yelpazesinin geliştirilmesi ve sanatçıların yetişmesine vesile olmak için çalışmalar yürüteceğim.

Yörük Türkmen birliği sayesinde kültürel aidiyetini koruyup geliştirmesine yönelik etkinlikler tasarlamak ve desteklemek için çalışmalar yürüteceğim.

Devletimizin ilgili kurumları ile Yörük Türkmen İşbirliği Protokolü imzalamak suretiyle yurt içinde ve dışında yazılı Yörük ve Türkmen mirasına yönelik projeler geliştirmek ve dünya kültür literatürüne katkı sağlamak için bilimsel çalışmalar yürüteceğim.

Sayın Başkanım Başkan seçilirseniz Birliğin teşkilat yapısında ne gibi projeleri gerçekleştirmeyi vaat ediyorsunuz?

Birliğinin uluslararası camiada tanınan, saygın bir sivil toplum örgütü olmasını sağlamak için yurtiçi ve yurtdışı şubelerimizin açılması olmazsa olmazımız olacaktır. Birliğinin kurumsal yapısını çağdaş dünyanın gerektirdiği esnek ve ihtiyaçlara cevap veren yönetim ve organizasyon yapısına ulaştıracağım. Personel sayımızın sınırı ve niteliği, genişleme vizyonumuza göre çizilecektir. Dünya Türkmen Yörükleri için Uluslararası İnsan Hakları Mekanizmaları Sistemi’ni kurmak, haklı ve meşru davamızı savunmak için Birleşmiş Milletler ve AB’nin ilgili birimlerinde ve hassas bölgelerde Birlik adına temsilcilik açılması için girişimde bulunacağım. Bu amaçla güzide kuruluşumuz Yunus Emre Enstitüsü ile işbirliği protokolü imzalayarak örgütlü bulunduğu 50’den fazla ülkede Türkiye Yörük Türkmen Birliği temsilciliği açılması için girişimde bulunacağım. Üniversitelerdeki sayısı birkaç olan Yörük Türkmen Araştırma Merkezlerinin sayısını artırmak için YÖK ile protokol imzalayacağım. Yerel Yörük ve Türkmen bilim adamları yetiştirilmesini sağlamak üzere YÖK ve YTB ile işbirliği halinde Uluslararası Yörük Türkmen lisans/lisansüstü programlarının tüm üniversitelerimizde açılması için çalışmalar yürüteceğim.

Başkanım Başkan seçildiğiniz takdirde Birliğin e-Birlik dönüşümüne hazır hale getireceğinizi belirttiniz? Birlik çalışmalarında e-dönüşüm projeleriniz hakkında neler vaad ediyorsunuz?

Birlik olarak eğitsel faaliyetlerimiz de olacaktır. Bu kapsamda Yörük Türkmen öğrencilerimizin görsel duyularına hitap eden ders malzemeleri geliştirmek için etkinlikler yürüteceğiz. Dersliklerin çağdaş ölçütlere uygun ders araç ve gereçleri ile donatmak, çağcıl dil öğretim düzeninde kullanılacak akıllı tahtalarla uyumlu e-kitaplar hazırlatacağız. Web tabanlı ve mobil uygulamalı tematik (konusal) e-Yörük Türkmen Sözlüğü oluşturularak kültürümüzün dil yapısının korunması için çalışmalar yürüteceğiz. Birliğin yıllık kültür ve sanat faaliyetlerinin gerçekleşmesi konusunda çözüm ortağı olmak, finans ve destek imkânlarına dair sağlam ve sürekli işbirlikleri oluşturmak için e-Finansal Destek portalını (kamu-özel ve yurt dışı hibe destek ve AB Projeleri kapsamında) kurarak birliğe üye kuruluşlarımızın finansal ihtiyaçları için Proje Destek ekibimiz 24 saat online destek verecektir. Ayrıca Türkiye içindeki ilgili kurum ve STK’lar nezdinde, Yörük Türkmenler’in kültürel diplomasi alanındaki yetkinliğini ve konumunu tesis etmek için e-diplomasi portalı kurulacaktır.

Birliğinin katkılarıyla yakın gelecekte işbirliği yapılması olası kültür ve sanat adamları ile Yörük Türkmen kültür kurumlarına ait bilgileri derleyerek e- arşiv ve referans portalı oluşturulmasını sağlayacağız. Yörük Türkmen tarihi çalışmaları kapsamında Osmanlı Türkçesi el yazmalarının e-arşiv portalının oluşturulmasına katkı sağlamak için çalışmalar yürüteceğiz. Yörük Türkmen coğrafyalarında el sanatları projesini yaygınlaştırmak ve uygulanan ülkelerde mesleki eğitim programları hâline gelmesini sağlamak için devletimizle işbirliği içinde olacak etkileşimli e-mesleki eğitim portalını kuracağız.

Birliği’nin mevcut web sayfası olan http://yorukturkmen.net/ üye kabulüne erişim izni verilecek şekilde yeniden düzenlenecektir. Ayrıca Yörük Türkmen dünyasının sorunları ve çözüm önerilerin paylaşıldığı, tüm dünyadaki Yörük ve Türkmenleri biraraya getirecek gerçek zamanlı bir Yörük Türkmen Bilgi Ağı kurulacaktır. Kamu kuruluşları ve STK'lar, Birlik Bilgi Merkezi kayıt formunu doldurarak hizmet ve olanaklarından yararlanabileceklerdir.

Ayrıca Birlik Genel Merkez binasında çeşitli konularda çalışmalar yapan araştırmacılar için tematik şekilde tasnif edilmiş bir Yörük Türkmen süreli ve basılı eserler kütüphanesi kuracağız. Bundan başka ortak bir otomasyon ağı ile bağlantılı bir e-Birlik kütüphanesi kuracağız.

Sayın Başkanım, Birlik Başkan adaylığınıza ilişkin basın açıklamanızda sayısı 50’yi aşan proje ve faaliyette bulunacağınızı taahhüd ettiniz? Bu vaadlerinizi ve radikal dönüşüm projelerinizi nasıl ve hangi ekiple gerçekleştireceksiniz?

Yörük Türkmen dâvâsı için hizmet hususunda özveri ile çalışacağımı milletimize taahhüt ediyorum. Her Oğuz boyundan, her bölgeden, her siyasi düşünceden Oğuz Boyları Yörük Türkmen Beyleri’nin ve Bacı Beyleri’nden oluşan ekibim var. Adriyatik’ten Çin Denizi’ne kadar Türk-İslam topraklarında Yörük Türkmen dâvâsı için çalışmaya talibim. Bu dâvâ bilincine haiz herkes benim ekibimdir, danışmanlarımdır ve baştacımdır. Birliğin “Bilim Kurulu” için fahri olarak yurt içi ve dışından çok sayıda bilim insanı ataması yapacağım. Bunlar aynı zamanda danışman üye de olacaklar. Ayrıca vaatlerimizin gerçekleşme durumu dönemsel olarak kamuoyuyla paylaşılacaktır. Kutlu davamızın kurumsal yapısının inşaası için gerekli her türlü teveccühün somut olarak ortaya çıkacağına inancım tamdır.

Son olarak eklemek istediğiniz bir husus var mıdır?

Birlik seçim sürecinde, şahsımı 5000 yıllık Türk ve 1400 yıllık İslâm medeniyetimizin yeniden inşasında uzun soluklu bir dâvânın siyasi neferi olarak gören fiili ve kavli olarak gıyabımızda bizleri hasbi ve yürekten seven, desteklerini ve dualarını esirgemeyen, dava büyüklerime, dostlarıma, Beylerbeylerimize, Atabeylerimize, Boybeylerimize, Bacıbeylerimize, Aksakallılarımıza, Aksaçlılarımıza, gencimize, ihtiyarımıza, Türkmenimize, Yörüğümüze, tüm STK yönetici ve üyelerine, gece gündüz demeden çalışan güzide basın ve medya kuruluşlarında çalışan arkadaşlarımıza, kamu ve özel sektörde çalışan vefakar Yörük Türkmen kardeşlerimize, başkan adayı olmamdan dolayı gösterdikleri yakın ilgi ve samimi desteklerinden dolayı teşekkür ve şükranlarımı arz ederim.

Kızıl Elma; Oğuz Türkler’in bir evladı olarak şahsım için de bir büyük ülküdür, bir hedefi simgeler. Üzerinde düşündükçe uzaklaşan; uzaklaştıkça cazibesi artan bir ülküdür. Cenab-ı Allahın izniyle Birliğinin başkanı olduğumda bizim yeni Kızıl Elmamız şu olacaktır: Nerede Yörük Türkmen varsa maddi ve manevi olarak desteklemek, sahip çıkmak ve başımın üstünde taşımak boynuma borç olsun. Şahsım ve ekibim adına söz vermek isterim ki; Yörük-Türkmen kişiliğine yakışır disiplin ve dâvâ bilincine, tüm gücümüzle Türkiye Yörük Türkmen dâvâsının 2023 hedefine koşar adım ilerleyeceğiz, birlik ve bütünlük ilkesi içerisinde çalışacağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. “Özünü ve mayasını oluşturduğu, asil genlerinin ilk günkü saf ve hakiki halini bünyesinde muhafaza ettiği Türk’ün tarihi ile övünmüş, töresi ile yetişmiş, kültürü ile gelişmiş, Hoca Ahmet Yesevi öğretisi ile aydınlanmış, Anadolu coğrafyasındaki her noktayı yurt tutmuş, doğulusu batılısı, zengini yoksulu, sağcısı solcusu, Alevi’si Sünni’si her kesimi içinde barındıran Yörük Türkmenleri; tek yürek, tek bilek ve tek ses olmak üzere bir çatı altında toplamak kararlığı ile yola çıktık”. Mefkûresi ve dâvâsı olan adamlar için Birlik Genel Başkanlığı sadece bir duraktır, makamların zerre kadar değeri yoktur. Neyin hayırlı olacağı bilinmez. Türk-İslam davası uğruna yaptığım faaliyetlerim süresinde çok sık nefis muhasebesi yaptım. Allah’tan gelen hasenâtları davamıza, seyyiâtı ise kendi nefsime isnat ettim. Bizim bu dünyadan alacağımız da borcumuz da yoktur. Birliğinin yüceltilmesi için koşmaya ve düşünmeye devam edeceğiz, hep birlikte inşallah.

Sözlerimi Kocacık Yörük-Türkmenleri’nden olan Büyük Türk Atatürk’ten bir sözle bitireyim.

“ Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiç bir güç ve kuvvet asla bizi yenemez....”

Ne mutlu Türk’üm diyene!

16 Tem 2019 - 00:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Hasan Akgül - Yolunuz açık olsun başkanım saygılar

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 00:00