Sanko'da sergi

Konya Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu,  bölgede sanatın ve sanatçının buluşma adresi haline gelen Sanko Sanat Galerisi’nde 21’inci kişisel sergini açtı.

Sergi açılışına, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu Üyesi Murat Köylüoğlu, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyeleri Aslı Özen, Sanko Park AVM İşletme Müdürü Taner Neng, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Gaziantepli sanatçı ve sanatseverlerle buluşmanın heyecanını yaşadığını belirten Doç. Dr. Cebrailoğlu, resim sanatını kitlelere sevdirenin sanatçı olduğunu söyledi.

Sergisine ev sahipliği yapan Sanko Ailesine ve Galeri yöneticilerine teşekkür eden Doç. Dr. Cebrailoğlu, eserlerinde sanatın felsefe, felsefenin sanat olduğu üzerine durduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Cebrailoğlu, sanatın, toplumların kültürel değişiminin ve gelişiminin en temel unsurlarından birisi olarak varlığını sürdürdüğünü bildirdi.

Sanatın özel bir diyalektiği olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Cebrailoğlu, “Felsefi kavramların sanatsal yansımalarını göreceksiniz. O açıdan değerlendirilmeli sergim. Eserlerimin ana teması diyalektik yaratım sürecindeki sanatçının karşılaşabileceği iç ve dış devinimler, özellikle de objeden subjeye, subjeden objeye giden yaratım sürecinin ifadeleridir” dedi.

SANATA BAKIŞ AÇISI

“Sanat, bireylerin ve toplumların varlık gösterdiği her alanda bir farkına varma durumu” diyen Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu, bu anlamda sanatın şüphesiz bir fenomen niteliğinde olduğunu kaydetti

Doç. Dr. Cebrailoğlu, gençlik yıllarında klasik batı resmi eğitimi paralelinde, köklerini halı ve kilim sanatından, nakışlardan alan 10 yılı aşkın bir süre, yoğun araştırmaya ve incelemelere dayanan irili ufaklı yüzlerce eskiz, kompozisyon, birim tekrarı eksenli çalışmalar yaptığını anımsattı.

Bu çalışmaların geleneği taklit etmekten öte, onu çağdaş sanat anlayışıyla yeniden üretmekten ibaret olduğunu belirten Doç. Dr. Cebrailoğlu, şöyle devam etti;

“Ardından bir 10 yıl daha doğu sanatının göz bebeği sayılan zengin minyatürler tutkum haline gelmiştir. Minyatür dilinin saf renkleri, ışık-gölge ve perspektiften arındırılmış biçimlendirme dili, kaynağını doğu mistisizminden, divan edebiyatından alan konuları, girift kompozisyon kurguları resimlerimin yapısal-plastik temellerini oluşturdu. Resimlerimin sanatsal ve felsefi yapısı bu kavramları bilmeden çözümlenemez.

Eserlerimi önce tuval üzerinde boyaları kuralsız ve fütursuz bir şekilde dağıtarak yapıyorum. Sıçratarak, akıtarak, karıştırarak ardından sanki bu entropiye, aşkla yani düzenle dur diyorum. Kendi dağıttıklarımı, sükunete, nizama, ahenge, birliğe çağırarak yeniden biçimlendiriyorum. Ardından kılı kırk yararcasına küçük dokunuşlar, ince ayarlamalarla bu süreci taçlandırıyorum.”

“Sanko Sanat Galerisi Türkiye’de bilinen bir galeri. Ben de böyle bir şans yakaladım” diyen Doç. Dr. Cebrailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir şehrin sanayisi ne kadar gelişirse gelişin sanatta yok ise bir sorun vardır demektir. Sanat toplumun kültürel gelişimini sağlar. Gözüken dünya ile değil kavranan dünya ile çalışmalarımın içeriği ve ana teması bu şekildedir. Resim yapmak benim için yaşam tarzı, algılama biçimi ve kendimi ifade etme eylemidir.”

Konuşmalardan sonra, Sanko Park AVM İşletme Müdürü Taner Neng, SANKO Holding tarafından bastırılan ve Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nin bilimsel yayını olan“Belkıs Zeugma ve Mozaikleri” isimli bilimsel yayını Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu’na takdim etti.

Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu’nun, Sanko Sanat Galerisi’ndeki resim sergisi, 23 Mart tarihine kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANATÇI

Azerbaycan Gence’de 1970 yılında dünyaya gelen Doç. Dr. Cebrailoğlu, 1992 yılında lisans eğitimini Bakü Devlet Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bitirdi. Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde 1998’de yüksek lisansını, 2006 yılında doktorasını tamamlayan Doç. Dr. Cebrailoğlu, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 2006 yılında Yardımcı Doçent, 2012’de ise Doçent unvanı aldı.

Güzel Sanatlar Eseri Sahipleri Meslek Birliği ve Dünya Sanatlar Akademisi Üyesi olan Doç. Dr. Cebrailoğlu, 2010 yılında “I. International Mevlana Art Days-Konya”, 2011’de “I. International Science, Culture and Art Days-KTO Karatay University-Konya”, 2012 yılında “International Meeting of Turkish and Arabian Artists-KTO Karatay University-Konya ve 2012’de “II. International Science, Culture and Art Days-KTO Karatay University-Konya” etkinliklerinin küratörlüğünü üstlendi.

Yurtiçi ve yurtdışında 71 karma sergiye katılan Doç. Dr. Cebrailoğlu, 2008 yılında Prizren Kosova’da Tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı Sanat Galerisi’nde ve aynı yıl Yunanistan Xanthi’de Orfeos 20 Sanat Galerisi ve 1992-2016 yılları arasında Konya, İzmir, Antalya, Ankara ve İstanbul’da 20 kişisel sergi açtı.

03 Mar 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.