NAKSAN’DA NE OLACAK?

Tepki çeken satış için TMSF son kararını verdi.

TMSF’nin 4 Ocak düzenlediği ihalede 1 milyar 179 milyon TL muhammen bedel ile satışa çıkarılan ve TMSF Fon Kurulu tarafından onaylanması halinde 1 milyar 245 milyon TL'ye YAPIEN İnşaat tarafından alınan Naksan Plastik'in gerçek değerinin çok altında satıldığı ileri sürülürken, Naksan Plastik’in ihalesinde son pazarlık aşamasına geçildi. Naksan Plastik ihalesinin pazarlık aşaması, 14 Ocak Cuma günü saat 15.30'da TMSF'nin İstanbul'daki merkez binasında gerçekleştirilecek. Nakıboğlu ailesi ise 1 milyar dolarlık bedeli olan firmanın TMSF tarafından birilerine peşkeş çekildiğini iddia edip, ihalenin iptalini istiyor.

TMSF, üretimi durmuş haldeyken kayyım olarak görevlendirildiği Naksan Plastik’i tam kapasite çalışır hale getirdikten sonra satışa çıkardı. Daha önce de iki kere satışa çıkarılmasına rağmen müşteri çıkmayan Naksan Plastik’in ihalesinde son pazarlık aşamasına geçildi. TMSF’nin 4 Ocak 2022'de düzenlediği ihalede 1 milyar 179 milyon TL muhammen bedel ile satışa çıkarılan ve TMSF Fon Kurulu tarafından onaylanması halinde 1 milyar 245 milyon TL'ye YAPIEN İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından alınan Naksan Plastik'in gerçek değerinin çok altında satıldığı ileri sürüldü.

SATIŞ BEDELİ KURA GÖRE YAPILMALI

Naksan Plastik adına süreci takip eden Avukat İzzettin Demir, önemli açıklamalarda bulundu. Satışın hukuksuz, zamansız ve değerinin çok altında olduğunu teyit eden onlarca hukuki gerekçe bulunduğunu da savunan Demir, “NAKSAN'ın plastik sektöründe hammadde, ürün satışları, makine ve teçhizatları, bunlarla birlikte forkliftleri, araçları, taşıtları, arsa, bina vs. taşınmazların değerleri tamamıyla döviz kurlarına endeksli olduğundan şirketin satış değerinin de buna göre yapılması gerekir” dedi. Demir, açıklamasının devamında şu görüş ve iddialarda bulundu:

KUR FİYATINDAKİ FARK DİKKATE ALINMALI

Satış değerinin belirlendiği 2019 yılı kasım ayında Dolar kuru 5.50 olup, geçen iki yılda 5.50 TL-18.00 TL arası sürekli artan ve değişen dolar kuru nedeni ile şu andaki döviz kuruna göre satış bedelinin güncellenmesi/belirlenmesi veya satışın piyasaların istikrarlı bir ortamda revize edilerek çıkartılması gerekir. Resmî Gazetede satış kararının yayınlandığı tarih olan 12/11/2021'de dolar kuru 9,97 seviyesinde bulunmaktaydı. Satış ilanı ile bugünkü kur karşılaştırıldığında büyük bir fark bulunmaktadır. TMSF'nin açıklamalarına göre, NAKSAN'ın satış bedeli olan yaklaşık 92 milyon Dolar, iki yıllık elde edilen kara karşılık geliyor.

4 OCAK 2022'DE İHALE İLE SATIŞA ÇIKARMIŞTI

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca (TMSF) daha önce 2 kere satışa çıkarılmasına rağmen müşteri çıkmayan Naksan Plastik'in ihalesinde son pazarlık aşamasına geçildi.TMSF'den yapılan açıklamaya göre, TMSF, üretim durmuşken kayyum olarak görevlendirildiği Naksan Plastik'i tam kapasite çalışır hale getirdikten sonra 4 Ocak 2022'de ihale ile satışa çıkarmıştı.

3 YATIRIMCI TARAFINDAN TEKLİF SUNULMUŞTU

İhalede yatırımcılar önce kapalı zarf ile tekliflerini vermiş, zarfların açılmasından sonraki açık artırma aşamasına geçilmiş fakat hiçbir yatırımcı tekliflerinde artışa gitmemişti. Dünyanın en büyük dört denetleme şirketinden biri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Naksan Plastik'in 1 milyar 179 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkarılmasına karar verilmişti.7 yatırımcı tarafından şartname satın alınmasına rağmen ihalede sadece 3 yatırımcı tarafından teklif sunulmuştu. Kapalı zarftan çıkan teklifler 1 milyar 245 milyon TL, 1 milyar 180,5 milyon TL ve 827 milyon TL olmuştu.

ERTELEME TALEBİ GELDİ

İhale sonucu, geçen perşembe günü TMSF Fon Kurulu'na sunuldu. Fon Kurulu, ihalenin pazarlık aşamasıyla devam etmesine karar verdi. Toplantıda son pazarlıkların 7 Ocak 2022 günü saat 15.30'da gerçekleştirilmesine karar verilmiş olmasına rağmen pazarlığa katılacak üç yatırımcıdan birinin mazeretinden dolayı erteleme talebi geldi.

PAZARLIK AŞAMASI, 14 OCAK CUMA GÜNÜ

TMSF Fon Kurulu, rekabetin ve fiyat maksimizasyonunun sağlanması amacıyla erteleme talebini kabul ederek, 7 Ocak 2022'de yapılacağı Resmi Gazete'de duyurulan pazarlık ihalesinin ertelenmesine karar verdi. Erteleme ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı. Naksan Plastik ihalesinin pazarlık aşaması, 14 Ocak Cuma günü saat 15.30'da TMSF'nin İstanbul'daki merkez binasında gerçekleştirilecek.

İŞTE ERTELEME İLANI

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu “Naksan Plastik Ticari Ve İktisadi Bütünlüğü” Satış Komisyonu Başkanlığından: 12.11.2021 tarihli ve 31657 sayılı Resmî Gazete’de satış ilanı, 17.12.2021 tarihli ve 31692 sayılı Resmî Gazete’de ise uzatma ilanı yayımlanan Naksan Plastik Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihale takviminde pazarlık tarihi 07.01.2022 saat 15.30’dan 14.01.2022 saat 15.30’a ertelenmiştir.

10 Oca 2022 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.