Sorunlarımızı çözün yeter!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, iş dünyasıyla buluştu

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gaziantep’in en büyük STK’larından olan Gaziantep Ticaret Odası’nda iş insanlarıyla bir araya gelerek, sorunları ve talepleri dinledi. Akşener, Gaziantep’in bölge için çok önemli olduğunu vurgularken, GTO Başkanı Tuncay Yıldırım da, Gaziantep'in Türkiye'de en fazla ihracat yapan 5. şehri olduğunu belirterek o yüzden her alanda kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı. Yıldırım, “Bizim siyasetçilerden tek isteğimiz odalarımızın ve üyelerimizin sorunlarını dile getirmesidir” dedi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Nizip’te Oğuzeli’nde ve şehir merkezinde halkla buluştu. Gaziantep Ticaret Odası’nı da , iş dünyasıyla da buluşan Akşener, GTO üyelerini sıkıntılarını, dertlerini talep ve beklentileri ekonomi kurmaylarıyla dinledi.

GTO’DA 2 BİN SURİYELİ VAR

Akşener’in GTO ziyaretinde konuşan Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep'in Türkiye'de en fazla ihracat yapan 5. şehri olduğunu belirterek o yüzden her alanda kendilerini geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı. Türkiye'de ilk defa odasında Suriye Masası kuran oda olduklarını hatırlatan Yıldırım, "Yaklaşık 2 bin Suriyeli üyemiz bulunmaktadır. Gaziantep her anlamda gelişen ve sürekli büyüme gösteren bir şehirdir. Bizim siyasetçilerden tek isteğimiz odalarımızın ve üyelerimizin sorunlarını dile getirmesidir." diye konuştu.

Yıldırım, “ Gaziantep, 100 yıl önce 6317 şehit veren, açlıkla, yoklukla, silahsızlıkla mücadele etmiş, küllerinden doğmuş bir şehirdir. Ve burası yani Gaziantep Ticaret Odası da bu şehrin ticari hayatının çatı kuruluşudur. Ve burası siyaset üstü bir kurumdur. Bizim için esas olan memlekettir. Dolayısıyla biz Türkiye Cumhuriyetinin bekası için elini taşın altına koyanlara müteşekkir oluruz. Bizim tüm siyasetçilerden tek bir beklentimiz var: Bizi mecliste temsil eden sesimiz olsunlar. Çözümün parçası olsunlar. Biz nasıl ki 30 bin üyenin sesi olmaya gayret ediyorsak, onların ihtiyaçlarına ve sorunlarına hassasiyet ile yaklaşıp, sorunun değil çözümün parçası oluyorsak, kapı kapı dolaşıp derman arıyorsak, bizi Ankara’da temsil edenlerden de beklentimiz bu” ifadelerini kullandı.

ÜYEMİZİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETMEYE GAYRET EDİYORUZ

Her platformda Gaziantep’in ülke ekonomisine kattığı değeri anlatırken ticaret odası başkanı olarak gurur duyduğunu ifade eden Başkan Yıldırım, “ Çünkü 100 yıl önce yok olmuş ama küllerinden yeniden doğmuş, her gün yeniden doğan, kendini yenileyen Gaziantep, güçlü ekonomisi ile Türkiye’nin lokomotif kentlerinden biri olmayı başarmıştır. 2021 yılının 11 aylık döneminde 9,1 milyar dolar ihracata imza atan, istihdam yaratan, üreten, coğrafi konumu, girişimcilik ruhu, ticari kabiliyeti, tarihi, kültürü ve tabi ki lezzetleri ile tüm dünyada ün salmış bir şehirdesiniz şu an. Ve ben, böyle bir başarı hikayesini yazan tacirlerin, tüccarların, ihracatçıların temsilcisi olmaktan onur ve gurur verici. Aynı zamanda da büyük sorumluluk… Gaziantep bu kadar işi başarırken bizim gibi kurumlara da büyük sorumluluk düşüyor. Dolayısıyla Gaziantep Ticaret Odası olarak her başarılı projenin arkasında durmaya ve proje üretmeye, üyemizin sorunlarına çözüm üretmeye gayret ediyoruz. Pandemi sürecinde hızlı aksiyon alma, öngörülü olma kabiliyetimizle reel sektörün sesi olmayı ve çözüme katkı sunmayı başardık.

Şimdi de içinde bulunduğumuz ekonomik konjonktürün esnafımız, sanayicimiz, ihracatçımız üzerinde yarattığı sorunların çözümü için çabalıyoruz. Biz Gaziantep Ticari hayatının en büyük çatı kuruluşu olarak Gaziantep’i daha da ileriye taşıma vizyonuyla çalışmaya her şartta devam ediyoruz. Her zaman hizmetlerimizi güncel gelişmelere uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz. Örneğin, Suriye Masası bu bakış açısından çıkmıştır. Bildiğiniz gibi Suriye’de başlayan iç savaşın ardından ülkemiz özellikle de bölgemiz büyük göç aldı. Dolayısıyla Odamızdaki Suriye uyruklu üye firma sayısı da hızlı bir artış gösterdi. Bunun üzerine Türkiye’deki ilk ve tek Suriye masasını kurarak hizmet vermeye başladık. Bugün 2 binin üzerinde Suriye uyruklu firma kayıtlı Gaziantep Ticaret Odasına. Şehrin ihracat kabiliyetini geliştirmek, başarıyı sürdürülebilir kılmak için çalışıyoruz. İhracat kültürümüzü geliştirmek, oyuna yeni ihracatçılar katmak, güvenilir ve nokta atışı dış ticaret yapabilmek için Dış Ticaret İstihbarat Merkezini faaliyete geçirdik. Bu merkez ile üyelerimizin adeta dış ticaret koçu oluyoruz. Şehrimizdeki ürün ve hizmetleri nasıl katma değere çeviririz, nasıl dünya çapında markalar yaratırız, teknolojiyi nasıl iş süreçlerimize dâhil ederiz? Bunlara çalışıyoruz… Kısa adı GETHAM olan Gaziantep Endüstriyel Tasarım ve Hibrit Modelleme Merkezi ile katma değer üreten bir merkezi bölgemize kazandırdık.Dillere desten, UNESCO onaylı mutfağımız için de çalışıyoruz… Gastronomi kültürümüzü kurumsallaştırmak, geliştirmek, yaşatmak için Gaziantep Gastronomi Akademisi kurduk haftaya açılışını yapıyoruz. İnşaattan, gastronomiye, emlak sektörüne kadar mesleklerdeki yeterlilikler için Mesleki Yeterlilik Merkezimiz ile iş hayatının nitelikli ve belgeli iş gücü ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sınır komşusu ülkelerle ticaretin geliştirilmesi yönünde çağrıda bulunarak "Irak'tan Suriye'ye, Ukrayna'dan İran'a tüm sınırdaşlarımızı sayalım. Ortaya çıkan gerçek ne biliyor musunuz? Bu sınır çerçevesinde 7 trilyon dolarlık hacim var." dedi.

EKONOMİ KURMAYLARI GTO’DA

Akşener, Gaziantep Ticaret Odasında (GTO) iş insanlarıyla yaptığı buluşmadaki konuşmasında, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum itibariyle bu alandaki idari yapılanmaya önem verdiklerini belirterek partinin ilgili isimlerini tanıttı. Sürekli esnaf gezisi yaparak halkın sorunlarını gündeme getirmeyi tercih ettiğini, ticaret odasında da benzer nedenle bulunduğunu ifade eden Akşener, sınır nedeniyle Türkiye'de ekonomik coğrafyanın da var olduğu aktardı. Akşener, şöyle konuştu: "Doğru, coğrafya kaderdir ama aslında bu coğrafya bir de ekonomik coğrafyadır. Irak'tan Suriye'ye, Ukrayna'dan İran'a tüm sınırdaşlarımızı sayalım. Ortaya çıkan gerçek ne biliyor musunuz? Bu sınır çerçevesinde 7 trilyon dolarlık hacim var. Bu hacimden en çok pay alabilecek şehir de buradadır. Sadece Suriye'den bahsetmiyorum, Irak'ta da hemen hemen hepsinde de aynı. şimdi biz kavga etmek yerine dış politikada problemlerimizi çözerek ilerlersek karşılıklı ticareti ön plana koyduğumuz bir bakış açısıyla 7 trilyon dolarlık ticaret hacminin paydaşının olabiliriz. Böyle bir paydaş olmak varken 5 milyon insanın yükünün taşındığı bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Diğer taraftan AB ve Mısır'a kadar olan alanı sistemin içine kattığımızda 21 trilyon dolarlık bir hacimden bahsediyorum. Bu 21 trilyon dolarlık hacimde Gaziantep özelinden yola çıkarsak neler satarsınız? O ihraç ettiğiniz ürünlerin ülkeye ve Gaziantep'e getirisi, genç işsizliğinin önüne geçmesi, teknolojide ortaya koyacağınız performansı hayal edin." Artık bölgede kavga etmek yerine barışı, kardeşliği ve anlayışı tesis etmek gerektiğini belirten Akşener, ticaretin öne çıktığı bir anlayışı oluşturmanın gerekliliğini vurguladı.

AKŞENER’E, YÖRESEL ÜRÜNLER HEDİYE EDİLDİ

Nizip ilçe ziyaretinin ardından Oğuzeli’ne geçen Akşener, partisinin Oğuzeli İlçe Başkanlığını ziyaret etti. Akşener'e gezisinde İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz ile İl Başkanı Celal Yıldırım ve partilileri eşlik etti. Çok sayıda partilinin karşıladığı Akşener’e, yöresel ürünler hediye edildi. Türkiye'nin dört bir tarafına ziyaretlerde bulunan Meral Akşener Gaziantep'in Nizip ilçesinde esnaf ziyareti yaptı. Akşener'in esnaf ziyareti mitinge dönüştü. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Yurt gezileri kapsamında Gaziantep’in Nizip ilçesini ziyaret etti. Nizip’te vatandaşın yoğun ilgisi ve sevgisi ile karşılanan Akşener, “Çiftçiye bedava gübre desteği, Emekliye de en az asgari ücret kadar maaş verin” diye hükümete seslendi. Akşener Gaziantep’in Nizip ilçesinde vatandaşlar ile buluştu. Nizip’te Akşener’i yoğun bir kalabalık karşıladı. Kendini karşılayan Niziplilere seslenen Akşener, “Türkiye’nin neredeyse tüm il ve ilçelerinde esnaf ziyareti gerçekleştirdim. Atanamayan öğretmenlerin, çiftçilerin, sağlıkçıların, emeklilerin, yemek pişirememiş ev hanımlarının dertlerine ortak oldum. Vatandaşlardan aldığımız taleplere ürettiğimiz çözümleri kamuoyu ile paylaştık. Vatandaşlarımızın dertlerini siyasilere duyurmayı başardık” ifadelerini kullandı.

SİYASETİ KUTUPLAŞTIRMADAN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN EMEK VERDİK

Siyasetin kutuplaşmadan uzaklaşılarak yapılması gerektiğine vurgu yapan Akşener, şunları kaydetti: “Siyaseti kutuplaştırmadan uzaklaştırmak için emek verdik. Vatandaşlarımıza kutuplaşmamamız gerektiğini ifade ettik. Haramilerin çocukları 5 maaş alırken sizin çocuklarınızın işsiz gezmesine izin vermeyeceğim. Vatandaşın hakkını gasp edenlere aldığı paralar haram olsun. Milletimizin sesi olmaya devam ettiğimiz için siyasiler rahatsız olmaya devam ediyor. Vatandaşın sesi yükselince ağaların rahatı bozuluyor.Asgari ücret ile geçinen vatandaşların geçim sıkıntısını her konuşmamızda dile getirdik. Açıklanan rakam inşallah çalışanlarımızı mutlu eder. Nizip’den şimdide emeklilerimizin sesini duyurmak istiyorum. Bin 500 liraya 2 bin 500 liraya emekli maaşı olmaz. En düşük emekli maaşı en az asgari ücret kadar olmalıdır.”

ÇİFTÇİYE BEDAVA GÜBRE DESTEĞİ VERİN” ÇAĞRISI

Çiftçinin gübre sıkıntısına dikkat çeken Akşener hükümete “Çiftçiye bedava gübre desteği verin” çağrısında bulundu. Akşener, “ Yoksulluğun dibe vurduğu bir Türkiye’de yaşıyoruz. Protein eksikliğinden çocuklarımızda boy kısalığı problemi başladı. Çocuklarımızın iyi beslenmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Oradan tasarruf sağlayamayız bu anlayış terk edilmelidir” dedi. Çiftçi olduğunu söyleyen bir Mustafa Kemal isimli vatandaş “Cebimizde para kalmadı. Tarlalarımız boş duruyor ben ekin ekemedim. Gübre 13 lira olmuş. Bu ekonomik şartlar altında geçimimi sağlayamıyorum iktidar sesimi duysun” dedi. Kanser hastası bir kız çocuğu tedavisi için Akşener’den yardım talebinde bulundu. Esnaf bir vatandaş Akşener’e, “Esnafım ay başında dükkanımı kapatıyorum. Türkiye Avrupa’nın mülteci ülkesi olmuştur. Mültecinin cebine kart artı para veriliyor. Bizim kadınlarımızda geçimde bize destek olmak için çalışmak zorunda kalıyor. Mültecilerin geçim diye bir derdi dahi yok. Liseye giden öğrenciler aç kalmamak için bir ekmek alıp onu bölüşüyorlar” diye konuştu.

17 Ara 2021 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.