MÜZE HAMLESİ

MERKEZ BANKASI TAŞINIYOR PARA MÜZESİ GELİYOR

Müzeler şehri Gaziantep’e yeni bir müze daha ekleniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Maarif Kavşağı’ndaki merkez bankası hizmet binasının “Para Müzesi” olacağını söyledi. Şahin hafta içi konuyu görüşmek üzere Ankara’ya gidecek ve merkez bankasının yeni hizmet binasına taşınmasıyla beraber eski binayı müze için isteyecek.

TC Merkez Bankası Gaziantep Şubesi hizmet binası taşınıyor. Maarif Meydanı’ndaki yerinden taşınacak olan Merkez Bankası Gaziantep Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü karşındaki arsaya inşa edilen yeni binada hizmet verecek. Merkez bankasının eski hizmet binası da Büyükşehir Belediyesi tarafından “Para Müzesi” olacak.

HER YIL YENİ MÜZELER EKLENİYOR

Gaziantep'in turizmde yaptığı atılımın sonuçları, müzelerine de yansıyor. Kent genelinde bulunan 50’ye müze, bu yönüyle Gaziantep'in marka değerini de artırıyor. Gaziantep sanayisi kadar artık müzeleriyle de anılacak bir kent haline geldi. Anadolu'nun en çok müzeye sahip şehri konumuna gelen Gaziantep'te 50’den fazla müze bulunuyor. Her yıl müze sayısını artıran yetkililer Gaziantep’i müze, kongre ve kültür merkezi haline getirmek için var gücüyle çalışıyorlar.

MERKEZ BANKASI TAŞINIYOR

Cumhuriyet tarihi boyunca Maarif Kavşağı’ndaki binasında hizmet veren Merkez Bankası, önümüzdeki aylarda yeni binasına taşınıyor. Moment Yapı San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılan, 21 milyon 953bin 750 TL’ye mal olacak olan bina için sona gelindi. Son baharda taşınması beklenen Merkez Bankası’nın hizmet binası için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin devreye girdi. Başkan Şahin, Maarif Kavşağı’ndaki merkez bankası hizmet binasının “Para Müzesi” olması için girişimlere başladı. Şahin konuyu görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Ankara’ya çıkarma yapacak ve binayı “Para Müzesi”ne dönüştürmek için teklifte bulunacak.

TRAFİK VE PARK SORUNU OLMAYACAK

Maarif Meydanı’ndaki TC Merkez Bankası Gaziantep Şubesi hizmet binasının taşınmasından sonra çarşı merkezinin de rahat bir nefes alacağını kaydeden Şahin, “ Yıllardır park sorunu ile boğuşan TC Merkez Bankası bu dertten kurtulacak ve yeni modern binalarında Gaziantep halkına hizmet verecek. Bizde taşınma işlemi gerçekleştikten sonra “Para Müzesi” için düğmeye basacağız. Yetkililere niyetimizi açıkladık. Buranın müze olması için bu hafta bir görüşme yapacağız” dedi.

ARTIK MÜZELERLE ANILIR OLDUK

Gaziantep sanayisi kadar artık müzeleriyle de anılacak bir kent haline geldi. Maarif Kavşağı’ndaki merkez bankası hizmet binasının “Para Müzesi” olmasıyla beraber Gaziantep’teki müze sayısı 50’yi aşmış olacak. Gaziantep’teki önemli müzelerin bazıları şunlar:

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ

Gaziantep'in eski Tekel Fabrikası arazisi üzerine kurulan müze binasının toplam oturum alanı 30 bin metrekare. Müzede, bin 450 metrekare mozaik, 140 metrekare duvar resmi, 4 Roma dönemi çeşmesi, 20 sütun, 4 kireç taşından yapılmış heykel, tunç Mars Heykeli, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar sergileniyor.

ARKEOLOJİ MÜZESİ

Gaziantep Arkeoloji Müzesinin kuruluşu 1944 yılına dayanıyor. Müzede Paleolitik çağa ait aletler, Eski Tunç, Hitit, Geç Hitit, Pers ve Klasik döneme ait buluntu ve kalıntılar sergileniyor. Müzenin kronolojik salonunda; yörenin kronolojisi, antik yerleşim alanları ve kazı merkezleri haritalarla tanıtılıyor.

YESEMEK AÇIK HAVA MÜZESİ

Yesemek Açık Hava Müzesi İslahiye ilçesine 23 kilometre uzaklıktaki Karatepe Sırtı ismi ile anılan bir yamaç üzerinde bulunuyor.

ETNOĞRAFYA MÜZESİ

Bey Mahallesi'nde bulunan tarihi bir binada yer alan müze, binası 1985 yılında çok harap bir vaziyette iken satın alıp restorasyonu tamamlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağışlayan işadamı Hasan Süzer'in adını taşıyor.

SAVAŞ MÜZESİ

Gaziantep'in Şehreküstü semtindeki 2 katlı ve bahçeli tarihi bir binada bulunan müze Kurtuluş Savaşı dönemini anlatan eserlerle dolu. Gaziantep Savunması'nda Fransızlara karşı kullanılan Ramazan topu büyük ilgi görüyor.

MUTFAK MÜZESİ

Gaziantep Kalesi'nin güneyinde bulunan ve 1905 yılında yapıldığı bilinen Göğüş Konağı, restore edilerek Emine Göğüş Mutfak Müzesi adıyla hizmete açıldı. Müzede Gaziantep'in geleneksel mutfak kültürü tanıtılıyor. Bu kapsamda mutfak malzemeleri olan kapkacaklar özel vitrinlerde sergileniyor.

PANORAMA MÜZESİ

Gaziantep Kalesi'nin içinde yer alan galerilere kurulan müzede Fransızlara karşı verilen çetin savunmadan kesitlerin bulunduğu rölyefler yer alıyor. Kaleye giren ziyaretçiler galerilerden geçerken ilk olarak Panorama Müzesi ile karşılaşıyor.

KENT KÜLTÜRÜ MÜZESİ

Tarihi Bayazhan'da hizmet veren Kent Kültürü Müzesi'nde Gaziantep'in yöresel el sanatı olan gümüş işlemeciliği, bakırcılık, kalaycılık, yemenicilik, sedef işlemeciliği, kutnu dokumacılığı, kilimcilik, Antep evi, Antep işi çeyiz yapımı, baklavacılık, mesken kültürü, fıstık tarımı yöresel kıyafetler giymiş mankenler yardımı ile canlandırılıyor.

BAKIR ESERLERİ MÜZESİ

Osmanlı dönemine ait bakır eserlerin sergilendiği Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi, gazeteci Ali Atalar'ın yıllardır topladığı eserlerden oluşuyor. Osmanlı dönemine ait 800 civarında bakır eserin sergilendiği müze haftanın 7 günü açık. Müzedeki eserler Gaziantep'in Osmanlı dönemindeki yaşantısına da ışık tutuyor.

MEDUSA CAM MÜZESİ

Füsun İşsever tarafından açılan Medusa Arkeolojik Cam Müzesi, 4 bin parçalık dev bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Eserler, Gaziantep'teki tarihi kale karşısında yer alan ve restore edilerek müze haline getirilen eski iki ev turistlerle dolup taşıyor.

18 Nis 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.