Tabipler Odası’nda görev dağılımı yapıldı

Gaziantep-Kilis Tabipler Odası’nda Devir-Teslim Töreninin ardından görev dağılımı yapıldı. Açıklamalarda bulunan Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkan...

Gaziantep-Kilis Tabipler Odası’nda Devir-Teslim Töreninin ardından görev dağılımı yapıldı. Açıklamalarda bulunan Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Dr. Ayşegül Ateş Tarla, sağlık çalışanları ve hekimlerin özlük haklarının iyileştirilmesi ve Sağlıkta Şiddet başta olmak üzere tüm konularda mücadele edeceklerini söyledi.

Gaziantep-Kilis Tabipler Odası’nda 12 Temmuz tarihinde yapılan seçimler de Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Uzman Dr. Ayşegül Ateş Tarla seçilmişti. Seçimlerin ardından yapılan Devir –Teslim Töreninde Dr. Ramazan Sürücü, görevini Uzman Dr. Ayşegül Ateş Tarla’ya devretmişti.

“ZORLU DÖNEMDEN GEÇİYORUZ”

Devir –Teslim Töreninin ardından Gaziantep-Kilis Tabipler Odası’nda yeni yönetim belirlendi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Dr. Ayşegül Ateş Tarla, yeni dönemde yapılacakları anlattı.

Tarla, “Ülkemizde çağdaş, laik, demokratik bir ortamda aklın ve bilimin ışığında iyi hekimlik doğrultusunda öncelikle hekimlerin özlük haklarının korunması, geliştirilmesi, çalışma koşullarının ve ücretlerinin iyileştirilmesi için mücadele edeceğiz. Covid-19 pandemi döneminde sağlık çalışanları olarak zorlu bir dönemden geçmekteyiz. Bu dönemde yaşanan özlük haklar ve çalışma koşullarına yönelik sorunlar için çalışmak, hekimler arasında dayanışma ve mücadeleyi güçlendirmek, halkımızın, meslektaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın sağlığını koruyacağız. “

ETKİN MÜCADELE EDECEĞİZ

“Covid-19 pozitif meslektaşlarımızın çalıştıkları kurumlar ne olursa olsun hastalıklarının iş kazası / meslek hastalığı olarak tanımlanması için mücadele edeceğiz. Mesleki çalışma ortamlarında toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya dönük düzenlemelerin, tutum belgelerinin, stratejik eylem planlarının oluşturulması ve yaşama geçirilmesini sağlayacağız. Emeklilikte insanca yaşayabilecek ücret artışları ve sosyal haklar için etkin mücadele edeceğiz.

Sağlıkta her türlü şiddet ve şiddeti yaratan uygulamalara karşı, toplumun tüm kesimleriyle işbirliği yaparak çözüm üretmek. Sevgili Dr. Ersin Arslan’nın katledildiği 17 Nisan tarihinin “Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü “olarak kabulü için çalışacağız.”

HUKUKİ DESTEK SAĞLANACAK

“Kamu ve özel sektörde çalışan hekimlerde mutsuzluk, umutsuzluk ve tükenmişliğe yol açan sağlık politikaları ve performansa dayalı ödeme sistemi karşısında evrensel iyi hekimlik değerleri ve uygulamalarını savunmak, meslektaşlarımızın haksız uygulamalardan kaynaklanan her türlü mağduriyetlerinin yanında olmak ve hukuki destek vereceğiz.

Aile hekimlerinin statülerinin netleştirilmesi, iş güvencelerinin ve güvenli çalışma ortamlarının sağlanması, sıfır nüfuslu ve binası bulunmayan pozisyonların yarattığı mağduriyetin giderilmesi, kamu binalarında hizmet verilmesinin sağlanması ve çalışma barışını bozan uygulamaların sona erdirilmesi kurumsal ve kamusal sağlık hizmeti için çalışacağız.”

SAĞLIK ADINA ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ

“Sağlıklı bir toplum hedefiyle koruyucu hekimlik uygulamalarını desteklemek ve geliştirmek, toplumun her kesiminin eşit ve nitelikli sağlık hizmeti almasını sağlamak adına mücadele edeceğiz. Ciddi bir halk sağlığı sorunu olan aşı karşıtlığı ve alternatif sağlık uygulamalarına karşı mücadele edeceğiz. Asistan hekimlerin eğitimine ve hekimlik mesleğine haksız yere başlatılmayan hekimlerin haklarını savunacağız. Üniversitelerde akademik özerklik ve nitelikli tıp eğitiminin geliştirilmesini sağlamak adına çalışmalar yapacağız.

Meslek odamızın geleceği tıp öğrencilerinin meslek örgütlerini yakından tanımaları için Tıp Öğrenci Kolu’nun (TÖK) aktif çalışmasını sağlamak, odamızın eğitim bursu alan tıp öğrenci sayısını artıracağız. Şehir hastanelerinde, hekimlerin yaşadığı ücret kayıpları ve olumsuz çalışma koşulları konusunda ilimizdeki hekimlerin farkındalığını sağlamak için etkinlik yapılacak. İşyeri hekimlerinin hak ettikleri ücretleri alabilmeleri ve uygun çalışma ortamının sağlanması için mücadele edeceğiz.”

DAYANIŞMA SAĞLANACAK

“İlimizdeki sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve sorunların çözümü için kamu sağlık idaresi, üniversiteler, özel sağlık hizmeti sunucuları, sivil toplum örgütleri, yerel basın ve diğer kuruluşlarla işbirliği yapmaya gayret edeceğiz. Hekimlerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda her türlü bilimsel programlar, kurslar ve sosyokültürel etkinlikler düzenlemek, bağlarımızı ve birlikteliğimizi güçlendireceğiz. Bütün bu faaliyetleri meslektaşlarımızın mesleki kaygılarını dikkate alarak dürüst, şeffaf, evrensel değerlere saygılı, üyeler arasında mesleki disiplini sağlamak, demokratik ve etik değerleri önceleyen hiç kimseyi ötekileştirmeden dayanışmayı sağlayacağız.

“Son dönemde meslek odalarımıza ve Türk Tabipleri Birliği’ne yapılmak istenen müdahaleleri kabul etmeyerek, hekimlik değerlerini ve mesleki etik ilkelerini savunmak için dayanağını anayasadan gücünü üyelerden alan meslek odamıza sahip çıkalım. Yönetim kurulu toplantılarımız her Salı günü saat 17.30’ da Tabip Odası binasında yapılmaktadır. Toplantı tüm tabip odası üyelerine açıktır. Toplantılarımıza katılmanızı, önerilerinizi ve desteğinizi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

YENİ YÖNETİM ŞÖYLE:

Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Ayşegül ATEŞ TARLA, Genel Sekreter Op. Dr. İbrahim YERAL, Sayman üye Dr. Gökçe KOLAĞASI, Veznedar üye Dr. Ahmet BAYDİLEK, Prof. Dr. Mehmet YILMAZ, Dr. Ulaş YANIK ve Uzm. Dr. Alkan KARAKIŞ.

24 Tem 2020 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.