Gaziantep Barosu’nda oy verme işlemi sona erdi

Gaziantep Barosu’nda dün başlayan genel kurul bugün de başkanlık ve yönetim kurulu seçimiyle devam ediyor. 17.00 itibari ile oy verme işleminin sona erdiği seçimlerde birazdan sayıma geçilecek.

Pandemi koşulları nedeniyle 1,5 yıldır yapılmayan Gaziantep Barosu Seçimli Genel Kurulu cumartesi günü sabah saatlerinde Şato Restoran’ta start aldı. Kongrenin ikinci gününde başkanlık ve yönetim organları seçiminde 5 aday ekipleri ile yarışıyor.

"BİR YIL GECİKEN KONGRE"

Bir yıl gecikmeli yapılan kongrede konuşan Başkan Şarklı şunları söyledi: "2020 yılı Ekim ayında gerçekleştirmemiz gereken Genel Kurulumuzu maalesef tam 1 yıl sonra yani bugün gerçekleştirebiliyoruz. Geçen yıl Ekim ayında sizlerle birlikte bulunduğum aynı bu salonun önünde yine “pandemi” gerekçe gösterilerek Genel kurulumuz ertelendiğinde her erteleme kararının altında imzası bulunanların ,hukuksuzluğa imza atanların bir sorumluluğu olduğunu söylemiştim. 2008 yılından beri devam eden Gaziantep Barosundaki Başkanlık görevimden ayrılırken burada sizlerin huzurunda bu sözü bu salonda yineliyorum. Pandemi koşulları bir yana bırakılıp Siyasi parti kongreleri “lebalep” yapılırken , baro genel kurullarını erteleme kararını verenleri, susanları ,eşit davranmayanları not ettiğimizi ve günü geldiğinde hesabını sormaktan çekinmeyeceğimizin bilinmesini isterim.Nasıl ki haksız tutuklama yapan, haksız yere tahliye kararı veren , iradesini hukuk, kanun ya da vicdanı yerine başka yerlere kiralayan hakimlerin –savcıların kararlarından dolayı hesap sorulacağı gibi.

Gaziantep Barosundaki Başkanlık görevimi bırakırken elbette bürokraside de bazı avukat arkadaşlarımdan sevinenler olmuştur ,olacaktır da.Görev yaptığım 2008 yılından bugüne kadar özellikle Baro başkanlığı yaptığım 2014-2016 yılları ve özelikle de bu son dönemde, ilk seçildiğim günden bugüne “suya sabuna dokunan bir baro” sözünü vermiştim ve sizlerde her iki dönemde bana bu inançla desteği ve yetki verdiniz.

Görev ve yetkiyi aldığım 13 yıl boyunca verdiğiniz yetkiyi kötüye kullanmadım.Sizlerden aldığım destekle Adalet bayrağını en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım.

Elbette görev yaptığımız dönemde ben ya da YK üyesi arkadaşlarımın verdiği kararlarda eksik ya da yanlış bulduğunuz kararlar olmuştur.Ortada bir başarı ya da övgü varsa birlikte görev yaptığım başta YK üyesi arkadaşlarım ve salonu dolduran sizlerin başarısıdır.Ortada yanlış bulunan ,eleştirilecek yanlış bulunan uygulamalar ya da kararlar var ise doğrudan şahsıma aittir.

Hakkımda ya da hakkımızda ne yazılırsa yazılsın, ne çizilirse çizilsin mahalle dedikodusundan öteye geçmeyecek olan bu iddialara önce şaşırıp kızdım. sonra da kendime sadece şu soruyu sordum Bektaş “vicdanen rahat mısın?”Evet vicdanen rahatım ! Ne benim ne ailemin ne de YK üyesi arkadaşlarımın alnına leke sürecek bir davranışım olmadı ,bunu bu baroya 13 yıl boyunca gecesini gündüzünü vermiş, dedikodusu olmasın diye başkanlığı döneminde ancak geçinebileceği kadar eş dostun davalarını almış , 2001 yılında bu yana avukatlıktan kazandığı parayla sadece Soysüren iş merkezinde bir ofisin ½ ortağı olup , başkanlığı döneminde kredi borçları için satmak zorunda kalan bir arkadaşınız ,bir dostunuz ,bir meslektaşınız olarak burada bu konuşmayı yapmaktan da rahatsız olduğumu bilmenizi isterim.

Benim ve YK üyesi arkadaşlarımla Baro idaresiyle ilgili olarak 3 şeyden bahsedip geçeceğim.

Başkanlığım döneminde 2 personelimiz hakkında resmi evrakta sahtecilik ve zimmet suçlarından Gaziantep 11.Ağır Ceza mahkemesi 2021/185 E.sayılı dosyadan dava açılmış ve henüz derdesttir.Zarar giderilmiş olup ,yapılacak olan yargılama neticesinde suçlu ya da suçsuz diyebileceğimiz için yargı kararı beklenmesi gerekmektedir.

Yine bu olaya bağlı olarak Cimer’e baro yönetimi hakkında yapılan maddi harcamalarda usulsüzlük yapıldığına dair işten çıkarılan 1 personelimiz tarafından yapılan ihbar neticesinde Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı 2021/3192 CBS ihbar dosyasında da hakkımızda soruşturma yürütülmüş ve “ihbar dosyası hakkında soruşturmaya yer olmadığına” dair karar verilmiştir.

Yine görev yaptığımız ve bizden önceki dönemle ilgili olarak her bir ödeme ,dekont,harcamalar ,YK kararlarımız,Disiplin ve Denetleme Kurulu kararlarımız klasörler halinde Gaziantep Adliyesine taşınmış şimdiye kadar görmediğim bir şekilde tam 6 ay boyunca her evrak ,belge ve karar didik didik edilmiş ve neticesinde baro aidatları konusunda 2016 yılından bu yana işlem yapılmadığı ,adli yardım bürosunun başvuru evraklarıyla ilgili araştırma yapılmaması(evrak meselesi TBB Adli Yardım Yönetmeliğinde düzenlenmiş olmasına rağmen Yönetim ve disiplin kurulu kararlarının noter tastiki ,seçime katılmayanların idari par cezasının takibi gibi usuli gördüğüm uyarılar haricinde ne bir ödemede usulsüzlük, ne zimmet tespiti bulunamamıştır.

Bunları bir baro başkanı olarak burada konuşmaktan ,kendimizi maalesef anlatmak zorunda kalmaktan ,karar göstermek zorunda kalmaktan ,kendimi ya da YK üyesi arkadaşlarımızı burada savunma yapmak zorunda kalmaktan hicap duyduğumu da burada belirtmek istiyorum.

Elbette eleştiri olacak ,elbette eleştirileceğiz. Ama bizler avukatlar olarak delille,belgeyle ve kararla konuşacağız. Masumiyet karinesine en çok biz dikkat edeceğiz. Çamur at izi kalsın düşüncesinden en çok bizim uzak durmamız gerekir.

Ben ya da arkadaşlarım hiçbir zaman her şeyi doğru yaptığımız iddiasında elbette bulunmadık .Elbette yanlışlarım ya da yanlışlarımız olmuştur.Ama bugün burada başka şeyler konuşmamız gerekirken Gaziantep’te yaşayan 2,5 milyon insan , Türkiye’de 82 milyon yurttaşın adalet sorununu ,hukukun üstünlüğünü,yargı bağımsızlığını –tarafsızlığını , kula kulluk edenleri ,yargı kararlarını ,AYM kararlarını,TBB ‘ni ,yaşam şartlarının zorluğunu ,ekonomik sorunlarımızı , ofis kiralarının yüksekliğini, işçi avukatların ,stajyer avukatların sorunlarını yani kısaca “BİZİ,HEPİMİZİ!” konuşmamız gerekir iken, bugün benim ya da arkadaşlarımın üzerinden asılsız dedikodu ve iftiralarla baronun geleceği şekillendirmeye çalışılmakta ,adeta baro yeniden dizayn edilmeye çalışılmakta olduğunu üzülerek görmekteyiz.

Ancak ,unuttukları tek bir şey var.O da Gaziantep Barosunun onurlu ve namuslu Avukatları , bağımsız –tarafsız yargı diyen ,hukukun üstünlüğünü savunan , Adaletsizliğe göz yummayan avukatları var.”

24 Eki 2021 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.