Tabipler, Şiddete Karşı Eylem Planı hazırladı

Gaziantep-Kilis Tabipler Odası’nda Sağlıkta Şiddet konusuna dikkat çekmek için basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Ramazan Sürücü, Sağlık alanında yaşanan şiddet olaylarına karşı eylem planı geliştirdiklerini, şiddetin son bulması için 17 Nisan tarihinde iş bırakma eylemi gerçekleştirileceğini söyledi.

Sağlıkta şiddet olayları artarak devam ediyor. Hemen her gün şiddet olaylarına dikkat çekmek amacıyla Gaziantep-Kilis Tabipler Odası tarafından basın açıklaması düzenlendi. Sağlıkta şiddet olaylarının geldiği durumu anlatan Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Ramazan Sürücü, “Ülkemizde şiddet kol geziyor. Yaşamın her anında şiddeti besleyen neredeyse kutsayan bir iklim var. Ülkeyi ve Sağlık sistemini yönetenlerin duygusal ve kırılgan zemini olup tüketim nesnesi haline getirilen sağlık hizmetindeki şiddete karşı hiçbir ciddi adımı olmadı.”

ŞİDDET MAĞDUR EDİYOR

“Sağlıktaki şiddet eğilimini önce inkar eden, ardından şiddetin mağduru hekimleri ve sağlık çalışanlarını suçlayan idareciler, olaylar yılda en az bir hekim ya da sağlık çalışanlarının ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına ve binlercesinin sözlü ya d fiili tacizine dönüşünce şekilsel ve kararlılık içermeyen adımlarla oyalama yoluna gittiler. Sağlık hizmeti sunarken şiddete uğrayan öldürülen, bıçaklanan, kafasında mermer kırılan, tekmelere maruz kalan küfür ve hakaret edilen hekimlerin ve sağlık çalışanlarının arkasından timsah göz aşları döktüler. Oy kaybederiz kaygısıyla her beklentilerinin ardından ve talep ettikleri biçimde karşılanmasını isteyenlerin sırtını sıvazladılar. Gittiği aile sağlığı merkezinde olmayan hastaya ilaç yazılmasını, saptanmayan hastalığa tedavi uygulanmasını, gerekmeyen raporun verilmesini, istediği ilacın reçete edilmesini istemekle kalmayıp usulsüz ve etik dışı talebinin karşılanmaması durumunda şiddete başvuran binlerce insan sıradan bir kavgaya karşılıklı darba karışmış gibi muamele gördü.

120 MİLYON İNSAN ACİL SERVİLERDE TEDAVİ GÖRDÜ

“80 milyon nüfuslu ülkede 120 milyon kişinin acil servilere gittiği, yanlış kurgulanmış bu sistemde kendi hastasının ve yakınlarının beklentileri karşılanmadığı anda acil servisleri savaş alanına çeviren, acil servis başka hastaların bile ölümüne yol açan bir cinnet ortamı sıradanlaştı. Herhangi bir şiddet ortamında şiddete hiç kimsenin kalkışmayacağı, şiddete sıfır tolerans gösterileceğine dair caydırıcı, sonuç alıcı ve somut adımların atılması artık zorunluluktur. 2018 yılında kişi başına yapılmış olan ortalama 2 bin 30 liralık sağlık harcamasının sadece 88 lirası koruyucu sağlık hizmetleri için yapılmış 1.basamak sağlık hizmetlerini kuvvetlendirmek adına yatırım yapılmamış, 1.basamak sağlık kurumları değersizleştirilmiştir. Sağlık hizmetinin kışkırtılmış talebe göre değil de bilim ve gereksinimler doğrultusunda yönetilebileceği sevk zincirinin adı bile anılmamaktadır.”

ŞİDDET ARTIYOR

“Büyük propaganda ile getirilen Ail Hekimliği uygulaması hekimlerin gelirlerinde artış sağlamakla birlikte hekimlerin iş ve gelir güvencesini ortadan kaldırarak devletin birinci basamaktaki sorumluluğu hekimler üzerine yıkma programının ötesine gidemedi. Binasında altı yapısına kadar şiddete zemin hazırlayabilecek koşulların iyileştirilmesi için adım atılmadı. Sıfır nüfuslu, binasız sanal ASM’lerin açılması ile sistem sürdürülmeye çalışıldı. Birinci basamak ekibinin bir parçası olan sağlık personelini de güvencesiz hatta çoğu zaman taşeron şirketler üzerinden çalışmak zorunda bıraktı. Partilerin dönemsel çıkarlarına, siyasetçilerin eğitim ve popülist yaklaşımlarına kurban edilmemesi, aşılama takip, kontrol, koruyucu hekim esaslı sağlıklı bir yaşam sürmelerine odaklanması gereken 1.basamakta da şiddet ne yazık ki her geçen gün artıyor.”

ŞİDDETİ DURDURACAĞIZ

“Bugün sağlıkta yaşadığımız şiddete karşı 1.basamak sağlık ortamından hareketle yaptığımız açıklamamızla bir kez daha sağlıkta şiddet sona erene bu konuda somut ve inandırıcı adımlar atılıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi ilan ediyor ve her ayın 17’sinden yeniden çağrısını yapacağımız “Sağlıkta Şiddeti Önleme Günü” olan 17 Nisan’da “Ya Sağlıkta Şiddet Duracak Ya da Biz Sağlık Sistemini Durduracağız!” söyleminin kararlılığıyla iş bırakma ve grev eylemi gerçekleştireceğiz. Şiddet olayları karşısında basın açıklamasında bulunarak desteğimizi sunuyorduk, bu ise bir eylem planının ilanıdır. 15 Mart’ta Ankara’da Beyaz Miting, 17 Nisan’da ise iş bırakmaya ile sonuçlanacak Türkiye genelinde Tabipler Odalarının destekleyeceği bir süreç gerçekleşecek. Artık şiddete karşı ciddi anlamda tepki göstereceğiz. Türkiye genelinde eylemimiz devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

17 Oca 2020 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.