NE KUTUPLAŞMASI…

AK Parti Genel Sekreteri Gaziantep Milletvekili Abdülhamit Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin referandum değerlendirmesi toplantısında Türkiye'de kutuplaşmanın söz konusu olmadığının altını çizdiler.

Şahin ve Gül, Türkiye’nin yeni bir yönetim modeline geçtiğini belirterek “İki partili sistemde bu tür sonuçları hep göreceğiz. ABD, İngiltere ve AB ülkelerinde hep böyle sonuçlar çıkıyor ama kimse kutuplaşmadan, ayrışmadan bahsetmiyor” mesajını verdiler.

Ak Parti’liler 16 Nisan’da yapılan referandum oylamasından sonra durum değerlendirmesi yapmak için bir araya geldi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesine ait Mutfak Müzesinde gerçekleşen programa Ak Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül’ün yanı sıra, Ak Parti Gaziantep Milletvekilli Abdulkadir Yüksel, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ak Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, partililer ve basın mensupları katıldı.

BU SONUÇLARI HEP GÖRECEĞİZ

Referandum sonrası ülkede kutuplaşmanın yaşanacağı iddialarına cevap veren, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Batı medeniyetine veya Avrupa ülkelerine bakıldığı zaman seçime katılım oranı onların katılım oranlarının çok çok üstünde olduğunu söyledi. Şahin, “İki partili sistemde bu tür sonuçları hep göreceğiz. ABD, İngiltere ve AB ülkelerinde hep böyle sonuçlar çıkıyor ama kimse kutuplaşmadan, ayrışmadan bahsetmiyor. Bizim de çıkan sonuçlara saygı gösterip kabullenmemiz gerekir. 16 Nisan’daki katılım oranı dünyanın en fazla sandığı giden halkı olarak tescillenmiştir. Türk halkı olarak demokrasiyi AB’den ve ABD’den daha çok benimsediğimiz bir göstergesidir bu sonuç” ifadelerini kullandı.

KAYBEDEN TERÖR ÖRGÜTLERİ OLDU

Şahin, “Halkımızın bu yüksek oranda katılımı tüm dünyaya bir mesaj olmuştur. Sandığı önemseyen halkımıza tekrar teşekkür ediyorum. Şuanda dünyanın en fazla sandığı giden halkı olarak burada bulunuyoruz. Evet de hayır da ver bütün vatandaşlar bizim kardeşimizdir. Belki biz paketi yeterince anlatamadığımız için o kardeşlerimiz ‘hayır’ı vermişlerdir. Bundan sonra kendimizi daha iyi anlatmalıyız. Onun için burada kazanan bütün vatandaşlarımızdır. Kaybeden PKK, FETÖ ve bütün terör örgütleridir” diye konuştu.

2 MİLYON VATANDAŞIN BAŞKANIYIM

2 milyon vatandaşın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu belirten Şahin, bundan sonra da böyle olacağını ifade etti. Gaziantep’in yine Türkiye ortalamasının yüzde 11 puan gibi yüksek bir oranla seçimi tamamladığını belirten Şahin, Gaziantep’teki sıkıntılara ve zorluklara dikkat çekti. Mülteci sorunu, göçmenlerden kaynaklı sıkıntılar, Fırat Kalkanı’ndan kaynaklı sıkıntılar içinde diğer 80 ilden daha farklı bir seçim süreci yaşandığını kaydetti.

PROJENİZ VARSA GELİN YAPALIM

Referandum sürecinde yalan yanlış söylemlerde bulunanların tavrının doğru bulmadığını ve şimdi yine birlikte yaşamaya devam edeceklerini aktaran Şahin, “Ne sorununuz ve sıkıntınız varsa yapmak istediğiniz bir projeniz varsa biz sizin yanınızdayız. Bunu bu millete yapılan bir haksızlık olarak görüyorum. Ben herkese buradan Büyükşehir Belediye Başkanı olarak çağrıda bulunuyorum. En küçük projenize en büyük desteği vereceğiz” şeklinde konuştu. Gaziantep’in dönemin en büyük devlet yatırımını aldığını vurgulayan Şahin, bu desteği verenlere teşekkür ederek 2019 seçimleri için kendilerinden yatırım bekleyenlere için çalışacaklarını söyledi.

ZAFERİN MİMARI MİLLETTİR

AK Parti Genel Sekreteri ve Milletvekili Abdülhamit Gül de 16 Nisan’ın büyük bir zafer olarak tarihe geçtiğini ifade ederek, “16 Nisan egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu göstermiştir. Bunun mimarı da milletimizdir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türkiye’yi güçlendirecektir. Bu sistemden evet ve hayır diyen tüm vatandaşlarımız istifade edecektir. Türkiye’mizi geliştirecek, daha refah bir ülke oluşturacak, daha iyi bir ekonomik anlamda güçlenen ülke olacak” diye konuştu. Çıkan yüzde 51,4 oranlık sonucun değerlendirmesini yapacaklarını aktaran Gül, bu konu üzerinde AK Parti Genel Merkezi olarak değerlendirmelerin yapıldığını belirtti. Sandıktan çıkan tüm sonuçları değerlendirerek çalışmalara başladıklarını vurgulayan Gül, “AK Parti olarak 16 Nisan seçiminden sonra 3 Kasım 2019 seçimleri için hazırlıklara başladık” değerlendirmesini yaptı.

SONUCA HERKES SAYGI DUYMALI

Geçmişte seçimlerin objektif ve tarafsız bir şekilde geçtiğini aktaran Gül, 16 Nisan’da da tüm parti temsilcilerinin sandıklarda görev aldığını söyledi. Çıkan sonuçlara en son kararı Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiğini ve bu kararın kesinlikle değişmeyeceğini belirten Gül, CHP’nin tutum ve tavırlarının kendisine yakışmadığını söyledi. Gül, bu sistemi kendileri ile birlikte meclise getiren ve referandum sürecinde de destek veren MHP ile diğer partililere teşekkür etti.

'EVET' DİYEN DE 'HAYIR' DİYEN DE KAZANDI

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, 16 Nisan'da yapılan halk oylamasına ilişkin, "CHP'nin, sandıktan çıkan millet iradesine saygı duyması gerekir. Millete saygı duymayan, millet adına siyaset yapamaz." dedi. Seçimden önce hükümet sistemini en güzel şekilde anlatmaya çalıştıklarını aktaran Gül, "Ancak kampanya sonunda 'hayır' oyu veren vatandaşlarımız da oldu. Bunun her zaman saygı ile karşılanması gereken bir durum olduğunu daha önce ifade etmiştik. 16 Nisan'da 'Evet' diyen de 'Hayır' diyen de kazanmıştır, Türkiye kazanmıştır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi Türkiye'yi güçlendirecek bir sistemdir. Bu sistemden tüm halkımız istifade edecektir. Refah artacak, ülkemiz gelişecek, Türkiye daha istikrarlı bir hale kavuşacaktır. 80 milyonunun kazandığı bir seçim vardır." diye konuştu.

BU DİL CHP’YE DE ZARAR VERİR

Türkiye'de seçimlerin yargı denetimi altında hiçbir şaibe olmaksızın yapıldığına işaret eden Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "16 Nisan, her partinin her sandıkta görevlisinin bulunduğu ve demokrasiye, milli iradeye sahip çıkıldığı seçim olarak tarihe gerçekleşmiştir. İtirazlarla ilgili de YSK gerekli kararları vermiştir. Anayasamızın 79. maddesinde YSK kararları kesindir. Bu kararların aksine aleyhine hiçbir merciye başvurulamaz. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dahil hiçbir mahkemeye başvurulamaz. Bu anayasanın amir hükmüdür, emredici hükmüdür. Bu konuda demokrasi dışındaki açıklamaların da gerçekten yakışmadığını buradan açıkça ifade ediyorum. Türkiye'de asla bir kutuplaşma yok. Asla farklı kamplaşmalar yok. Ancak CHP, son günlerdeki tutumuyla Türkiye'yi kutuplaştırma, kamplaştırma diline çekmektedir. Bu dil Türkiye’nin demokrasisine zarar verir. Başta CHP'ye zarar verir."

FETÖ İLE MÜCADELE AYRIM YAPILMAYACAK

Gül, Bir gazetecinin "FETÖ'nün siyasi ayağıyla mücadele hemen olacak mı?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Türkiye'de FETÖ ve diğer örgütlerle mücadele bir devlet politikasıdır. Sonuna kadar kime dayanırsa, kime uzanırsa bu mücadelenin yapılacağı bir hukuki bir zemini söz konusudur. Bu hususta yargı bağımsızdır. Yargı, her türlü çalışmayı yapıyor. Görüyorsunuz, AK Parti'de görev yapmış isimler bile tutuklu olanlar var, gözaltına alınanlar var, soruşturma açılanlar var. Bu konuda asla kime uzanırsa uzansın AK Parti olarak bilakis, bu FETÖ ile irtibatı olan tüm unsurların siyasetten, ekonomiden, sosyolojiden temizlenmesi noktasında bir gayret söz konusudur. Bu hususta nereye uzanırsa uzansın, nerede olursa olsun bu konuda her türlü çalışma yapılacaktır. Özellikle 17-25 Aralık operasyonlarından sonra gerek AK Parti, gerek belediye başkanları, meclis üyeleri, ana merkez gereken hassasiyeti göstermiştir. FETÖ ile irtibatı anlaşılan hiçbir kişiyi listelerine koymamıştır. Diğer partiler, bu konuda Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı yalnız bırakırken, AK Parti gerekli hassasiyeti göstermiştir. Parti kongrelerinde yapmıştır. Elbette gözden kaçanlar varsa bunların da gereği yapılacaktır. Bunda hiçbir kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'nin bağımsızlığını tehdit eden bu örgüte karşı en güçlü mücadeleyi AK Parti vermiştir, vermeye de devam edecektir."

ASLA ÇÖZÜM SÜRECİ GİBİ BİR SÜREÇ OLMAYACAK

Başka bir gazetecinin çözüm sürecinin yeniden başlayıp başlamayacağına yönelik sorusuna Gül, "Doğu ve Güneydoğu'da çok güzel bir tercih çıkmıştır. Bu demokrasimiz adına çok güzel bir mesajdır. Hükümetimizin, Doğu ve Güneydoğu'da terörle mücadele anlamında da bölgemizden güvenoyu aldığını anlamını taşımaktadır. Bölge halkı artık huzur istemektedir. Huzuru bozan terör örgütleriyle de mücadeleyi desteklemektedir. Asla çözüm süreci gibi bir süreç olmayacaktır, terörle mücadele etkin bir şekilde devam edecektir. Bu anlamda da referandumda verilen destekten dolayı halkımıza teşekkür ediyorum. Onları huzursuz eden, çocuklarını ellerinden alan terör örgütüyle mücadele devam edecektir. Çocuklarımızın ellerinde silahlar değil, çocuklarımızın ellerinde kitap olacaktır. Çocuklarımız dağlarda değil, okullarda olacaktır. Türkiye'nin birlik ve mücadelesini daha da güçlendireceğiz”

CHP’DE AYNI SENARYO

Toplantıda kısa bir konuşma yapan AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel ise CHP’nin referandum sonucunu kabul etmemesini eleştirdi. CHP’nin her girdiği seçimden sonra sonuçları kabul etmediğini dile getiren Milletvekili Yüksel, “Bu tutum CHP’de artık geleneksel hale geldi” açıklamasında bulundu. İl Başkanı Eyyüp Özkeçeci ise, referandum sürecinin bir demokrasi içerisinde geçtiğini, bu süreçte kendilerine destek veren vermeyen herkese teşekkür etti.

22 Nis 2017 - 00:00 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

doğru haber - bir sürü laf icraat yok. siz içinizdeki fetocuları temizleyin. bir de A.yüksele şunu sormak istiyorum sen Nizip caddesindeki ayakkabıcı esnafını gezerken orda tepki gösterilen Suriyeli çalışana arapça "sen bunları siktir et biz sizleri göndermeyeceğiz " dedi mi? esnaf bundan dolayı hayır oyu verdi mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Nisan 00:00