VERGİ ALINMALI

Gaziantep’te arsa fiyatları neden bu kadar yüksek?

Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, Gaziantep’te arsa fiyatlarının çok yüksek olduğunu bunun de nedeninin şehir merkezindeki arsaların yıllardır boş durmasına bağladı. Çeliktürk, “İmar alanı içindeki boş arazilere vergi getirilmeli. Eğer yapılaşma olmuyorsa bunlardan vergi alınmalı” dedi.

Gaziantep’te kira fiyatlarının da çok yüksek olduğunun bunun da başlıca nedenlerinin Suriye’den gelen göç ve misyonerler tarafından arttığını ifade eden İMO Başkanı Gökhan Çeliktürk, “Suriyelilerin ve yabancı misyonerlerin Gaziantep'e gelişinden dolayı kiralık konutlarda da bir daralma var. Şu anda 2+1 dairler bin ve bin 500 civarında. Bu rakamlar Gaziantep için korkutucu. Gaziantep'e gelen devlet memurları yüksek kira bedellerinden dolayı kentten kaçmayı düşünüyor. Devlet memurlarımız ve asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız bu ücreti ödeyemezler. Buna bir an önce çözüm üretilmeli” şeklinde konuştu.

SOSYAL KONUTLARA İHTİYAÇ VAR

Kentin acilen lüks konuttan çok devlet eliyle yapılacak sosyal konulara ihtiyacı olduğunu savunan Çeliktürk, “Kentsel dönüşüm dediğimiz TOKİ binaları değil ama belediye devlet eliyle yapılacak uygun konut ihtiyacı var. Hazine arazilerine yapılacak sosyal konuta ihtiyacımız var. O sosyal konutlarda şuan ki mevcut ekonomi durumuna göre 90 bin veya 100 bin civarında olmalı” dedi.

SEKTÖR GELECEKTEN UMUTLU

İnşaat sektörünün son 4-5 yıldır can çekiştiğini ifade eden Başkan Çeliktürk, sektörün referandum sürecinden sonra rahatlayabileceğini kaydetti. Çeliktürk, “İnşaat sektörü eğer siyasi idare normal hale gelirse düzelir. Suriye’deki karışıklık biterse bunun faydasını en çok Gaziantep görür. İnşaat sektörünün önünün açık olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Gaziantep’te arsa fiyatları neden bu kadar yüksek?

Evet, Gaziantep’te arsa fiyatları çok yüksek yıllardır bu konuyu gündeme taşıyoruz. Arsa fiyatları neden yüksek? Çünkü arsalar belli başlı kişilerin elinde. İhtiyacı olmayan insanların elinde çok büyük arsalar var. İmar alanındaki boş arsaların bir an önce ekonomiye de imara da kazandırılması gerekiyor. Bu nasıl yapılır derseniz? İngiltere örneği var. İmar alanı içindeki boş arazilere vergi getirilmeli. Eğer yapılaşma olmuyorsa bunlardan vergi alınmalı. Bu sistem Türkiye’de uygulanmalı. En azından şehir içindeki boş arsalar değerlendirilmiş olur ve arsa fiyatları biraz olsun aşağıya çekilir. İnsanlar vergi ödeyeceğime arsa üzerinde yapılaşmayı tercih edecektir. Şu an şehir merkezindeki arsalar ihtiyacı olmayan insanların elinde. İnşaat firmaları arsa almaya gidiyor iki arsa arasında uçurum fark var. Böyle olunca firmalar konut yapmıyor ortaya yatırım çıkmıyor. O yüzden daha çok belediyenin sattığı arsalara yöneliyorlar çünkü niye belediyenin sattığı arsaların kaskı fazla. Yüksek katlı olunca müteahhidi kurtarıyor.

İnşaat sektörü hakkında neler söylersiniz son birkaç yıldır sektörde durum pek de iç acıcı değil?

Şuan ki güncel ekonomik durumdan dolayı söylediğinizde haklısınız. Önümüzde bir referandum süreci var. İnsanlar bahar ayında önlerini görerek yatırım yapmak istiyor. Biz 5-6 senedir böyleyiz. Meslekteki deneyimli ağabeylerimizle görüştüğümüz zaman 40 yıllık Müteahhit ağabeylerimiz hiçbir zaman sektörün böyle durduğunu böyle kötüleştiğini söylemiyorlar. Böyle durgunluk görmediklerini beyan ediyorlar. Ama sonuç olarak Türkiye çok büyük bir ülke ve çok büyük bir ekonomi ye sahip. Zaten sektörde 3-5 yılda bir bir sıkıntı oluyor. Daha sonra sektör yeniden canlanıyor sıçrıyor. İnşaat sektörü eğer siyasi idare normal hale gelirse açılır. Birde Suriye’deki iç karışıklık biterse bundan en çok Gaziantep faydalanır. Biz gelecekten umutluyuz. İnşallah önümüzdeki süreçte referandum süreci de biter. Piyasalar rahatlar. İnşaat sektörü ekonominin lokomotifidir. inşaat sektörü hareketlenmezse ekonomi de durur ve kendisine bağlı bir sürü sektör var. Onarda durur. İnşaat sektöründe çalışan bir sürü insan var ekonomi şuan olduğundan daha kötüye gider.

Şu an Gaziantep’te inşaat sektöründe çalışan kaç kişi var elinizde bununla ilgili veriler var mı?

Bunu söyleyebilmek için TÜİK verilerine bakmamız lazım. Şuan benim ezberimde verilerimde böyle bir şey yok. Çok fazla sayı olduğunu düşünüyorum. Tabi Suriyelilerin gelip inşaat sektöründe çalışması bizim buradaki inşaat sektöründeki işsizliği daha da arttırmış oldu. Yani Suriye'den gelen bir ekip var. Şuanda zamanında bir yasa geliyordu biz karşı çıktık odalar olarak beyan üzerine mühendislik mimarlık yapabiliyorlar bunu yapacaklardı. Onun önüne geçtik. Meclisteki milletvekillerini aradık hatadan dönüldü. Ama bu mühendislik sektörü açısındaydı. İşin işçi boyutuna girildiği zaman bir belge göstermeden işe girip çalışabiliyorlar. Suriyelerin büyük çoğunluğu Gaziantep'te inşaat sektöründe çalışıyor. Hiçbir güvencesi yok müteahhit arkadaşlar göçmen pozisyonundaki insanları çalıştırırken yasal sorumluluğun farkında değiller. Böyle olduğunu düşünüyorum. Bu yasal sorumluk çünkü göçmen statüsündeki bir kişinin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştığı durumda başına her an ölümle sonuçlanan bir kaza olabilir. BM tarafından çok büyük maddi ve manevi sorumluluğu var. Bunu müteahhit arkadaşlar idrak edemiyor. O yüzden bir an önce bu göçmenlerle alakalı çalışma yasası çıkartıp bir sigorta numarası verilip bu insanları bir disiplin altına almak gerekiyor.

Gaziantep’in lüks ve konsept konutlara ihtiyacı var mı, yoksa sosyal konutlar mı yapılmalı?

Gaziantep'te her türlü konuta ihtiyacı var. Tabi şuan bir yapı stoku var elimizde Piyasada 6 yıldır ekonominin kötü gidişatı insanlarım alım gücünün düşmesi bir yapı stoku oluşturdu. Gaziantep çok göç alan bir şehir ekonomisi sanayisi güçlü bir şehir. Bu yüzden çok göç alıyor ve talep dengesini sağlıyorduk. Yalnız son zamanlarda arsa fiyatlarını ve konut fiyatlarını yüksek olmasından dolayı insanların alım gücü kalmadı. Şu anda insanlar konut alamıyorlar. İşin Tezat tarafı şöyle bir durum da var. Suriyelilerin ve yabancı misyonerlerin Gaziantep'e gelişinden dolayı kiralık konutlarda da bir daralma var. Şu anda 2+1 dairler bin ve bin 500 civarında. Bu rakamlar Gaziantep için korkutucu. Gaziantep'e gelen devlet memurları yüksek kira bedellerinden dolayı kentten kaçmayı düşüyor. Zaten devlet tarafından yaptırılan lojmanda yok. Devlet memurlarımız ve asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız bu ücreti ödeyemezler. Gaziantep'te yaşam gerçekten çok pahalı geliyor insanlara. Bu duruma bir an önce çözüm üretilmeli. Kentsel dönüşüm dediğimiz TOKİ binaları değil ama belediye devlet eliyle yapılacak uygun konut ihtiyacı var. Hazine arazilerine yapılacak sosyal konuta ihtiyacımız var. O sosyal konutlarda şuan ki mevcut ekonomi durumuna göre 90 bin veya 100 bin civarında olmalı. Lüks konutlara gelecek olursak Gaziantep'in tabi ihtiyacı var. Lüks konut dediğimiz güncel teknolojiye uygun insan yaşamını kolaylaştıran binalardır. Büyük projelerdir. Biz müteahhit arkadaşlarımızla birlikte yeni projelere gidiyoruz gerek olduğu kanısına varıyoruz. Gaziantep’e bu tür güzel projeler yakışır.

Türkiye’de yapı güvenliği sıkıntısı var mı?

Eski yapıların depreme daha dayanıklı bir şekilde yeniden inşa edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz kentsel dönüşümün yapılması taraftarıyız. Türkiye’de yapı güvenliği sıkıntısı var. Şu anda 1999 depreminden sonra Türkiye’de bizim statik hesaplarımızdaki deprem şartnamelerimiz değişti. Ondan sonra bir-iki defa daha revize oldu. Şu an bir deprem şartnamesi tekrar yapılmakta. Yeni şartnamelere göre 20-30 yıl önce yapılan binaların bu şartları sağlamayacağını görüyoruz. Tabi ki o zamanki inşaat teknolojisiyle şimdiki inşaat teknolojisi arasında çok büyük fark vardır. O yüzden bu eski yapılar tamamen depreme dayanıklı bir şekilde yeniden bir dönüşüme ihtiyaç gerekliliği vardır. En son Marmara depreminde biz bunu gördük. Birçok canımızı da kaybettik. Bu tür afetleri bir daha yaşamayacağımızın garantisi yok. Çünkü bu depremdir her an gelebilir. Yerin altındaki fay hatları şimdinin teknolojisiyle bile depremler olduğu zaman meydana çıkıyor. Bilinmeyen ve uykuda olan fay hatları da mevcut olabilir. O yüzden biz insan sağlığı ve güvenliğini ön planda tutup kentsel dönüşümü yapmamız gerekiyor.

13 Şub 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.