Kimseye mola yok!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Gaziantep'te iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Gaziantep İş Dünyası ile Buluşma" programına katılarak iş insanlarının sorunlarını ve dertlerini dinledi. Bakan Elvan, “Gaziantep son 15 senede ihracat hacmini 8 kat artırabilmiş. Bu başarılı performans başlı başına, şehrin dinamizmini, enerjisini ve gelecekte yapabileceklerini çok net gösteriyor Dünyada girmediğimiz bir ülke pazarı kalmayıncaya kadar ne Gaziantep'e ne Türkiye'ye ne de bizlere mola yok” dedi.

Gaziantep'te iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Gaziantepli iş insanlarından rica bulundu. Elvan, “Son bir yılda Gaziantep'ten hiçbir şirket halka arz başvurusu yapmamış, sanayi üssü olan Gaziantep'e bu performans yakışmıyor. Gaziantep için şehirden en az 5 şirket borsada işlem görmeli hedefi koyalım” şeklinde konuştu.

Gaziantep'te iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, üretim, istihdam, yatırım ve ihracat alanlarını desteklemek için vergi usul kanununda önemli değişiklikler yapılacağını belirtti. Elvan düzenlemede değerleme hükümleri, kurumlar vergisi indirimi, matrah artırımı, vergi incelemesi, uzun vadeli finansman desteği ve halka arz gibi konuların yer alacağını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Gaziantep İş Dünyası ile Buluşma programında önemli açıklamalarda bulundu. Yılın ikinci çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin umutlu konuşan Bakan Elvan, yüzde 20 seviyelerinde büyüme gerçekleşebileceğini söyledi. Elvan, vergi kanununda da önemli değişiklikler yapılacağını açıkladı.

Bakan Elvan'ın açıklamalarını şöyle sürdü: Karşımızda sadece bankalar yok, bir de sermaye piyasaları var, yatırımcıların ve şirketlerimizin sermaye piyasalarına ilgisi önemli düzeyde arttı. Halka arzlar yoluyla özkaynak finansmanı sağlayarak sermaye yapınızı güçlendirebilirsiniz. Halka arz olan şirketlere getirilen 2 puanlık kurumlar vergisinden yararlanabilirsiniz. Aile şirketlerinin ömrü uzun değil, bunu kurumsallaştırarak aşabilirsiniz, halka arz sonrası şirketiniz daha görünür ve bilinir hale geleceği için yerli ve yabancı şirketlerle iş yapma imkanlarınız da artar. Pay değeri şeffaf bir şekilde belirlendiği için alınıp satılması daha kolay hale gelir. Payları teminat göstererek kredi imkanlarından daha kolay ve uygun koşullarda faydalanabilirsiniz.Son bir yılda Gaziantep'ten hiçbir şirket halka arz başvurusu yapmamış, sanayi üssü olan Gaziantep'e bu performans yakışmıyor. Benzer şehirler halka arzı alternatif bir finansman mecrası olarak kullanıyor. Gaziantep için şehirden en az 5 şirket borsada işlem görmeli hedefi koyalım.Bundan böyle Kredi Garanti Fonu'nun teminat verirken gözeteceği ilk unsur doğru yere ve doğru işe gideceği kredilerin teminatlandırılması olacaktır. KGF teminatlı kredileri tedarik zincirini güçlendirmek için de kullanacağız. İhracatçılarımızın en kolay şekilde ulaşması için çalışmalarımız olacak, finansman kaynaklarımızı artıracağız. Önümüzdeki dönemde açıklayacağımız Eximbank kredilerimizle ihracatçılarımızın daha fazla yanında ve yakınında olacağız”

EKONOMİ VE ADALET AYRILMAZ İKİLİ

Konuşmasında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e de teşekkür eden Bakan Elvan, hukuk ve ekonominin birbirinden ayrılamayan iki önemli alan olduğunu söyledi. Lütfi Elvan, hukuk alanındaki çalışmaların ekonominin gelişmesine katkı sağlayacağını belirterek, "Hukuku ekonomiden, ekonomiyi hukuktan ayıramazsınız. Dolayısıyla sayın Bakanımızla çok yakın işbirliği halinde çalışıyoruz. Özellikle iş dünyasının sorun olarak, problem olarak gördüğü alanlara yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir taraftan ekonomide reform programı, diğer taraftan sayın Bakanımızın öncülük ettiği adalet alanındaki yargı reformu inşallah yatırımcılarımız için çok daha uygun bir yatırım iklimi oluşturacak, iş dünyamızın çok daha fazla güçlenmesine katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum."

BAKAN GÜL İŞ DÜNYASINA TEŞEKKÜR ETTİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Lafzı ve ruhuyla siviller tarafından hazırlanmış yeni bir anayasaya Türkiye'nin ihtiyacı vardır. Darbenin ruhunun sindiği bu anayasa Türkiye'yi 2023'lere taşımaktan uzaktır." dedi. Bakan Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın da katıldığı, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nde düzenlenen "Gaziantep İş Dünyası ile Buluşma" programındaki konuşmasında, Gaziantep'in salgına rağmen üretim çarklarını döndüren, 2020 itibarıyla 8 milyar dolar ihracat yapan bir şehir olduğunu belirtti. Gaziantep'in bu yıl 10 milyar dolar ihracat hedeflediğini ifade eden Gül, iş adamından işçisine kadar ihracattaki başarıya katkı sağlayan, bunda emeği geçen, taş üstüne taş koyanlara teşekkür ettiğini söyledi.

ÖZGÜR BİREY, GÜÇLÜ TOPLUM, DAHA DEMOKRATİK TÜRKİYE

Gül, hukuki ve ekonomik güvenliğin iç içe geçen konular olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Yani hukuki ve ekonomik öngörülebilirlik, birbirinden ayırt edilemeyen kavramlardır. Cumhurbaşkanımız liderliğinde, hükümetimizin temel hedefi ve yaklaşımı da yine bu anlamda reform temelli, 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.' anlayışıdır. Buradaki temel anlayışımız da özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik Türkiye anlayışıdır, yaklaşımıdır. Bunu İnsan Hakları Eylem Planı'nda da ortaya koyduk ve bunu yine kamuoyunda da hedef olarak ayrıca paylaştık. Tüm bu hedeflerde temel bir amacımız var, Türkiye'nin daha da demokratik bir reformla, daha da hukuki anlamda öngörülebilir, sorunlarını da çözmüş olarak yoluna devam etmesidir."

  1. Yargı Paketi'nin Meclis gündeminde olduğunu hatırlatan Gül, şöyle devam etti: "Bütün bu reformları yaparken toplumun her kesimiyle oturduk, hukuk ve ekonomi reformlarını tüm paydaşlarla beraber dinleyerek olgunlaştırdık. Mesela, kamuoyunda, Meclis gündeminde olan pakette, özellikle adli kontrole ilişkin, iş adamı ya da vatandaşımız yurt dışına çıkacak, adli kontrolü var, yurt dışına çıkış yasağı var. Peki ne zaman bu gündeme alınacak? Bunun bir sınırı yoktu. Yani 3 yıl, 5 yıl, 10 yıl yurt dışı çıkış yasağı var. Ama işte reform paketimizde de var, yurt dışına çıkış yasağını belli sürelerle mahkeme tarafından kontrol etme zorunluluğu getiriyoruz. Bu çok önemli bir aşama. Yine ifade almak üzere mahkemeden yazı gelmiş, vatandaşın haberi yok, otelde kapısını polis çalıyor, diyor ki 'Senin mahkemeden yakalaman var.' 'Konu ne?', 'İfade almak için mahkemeye çıkman lazım.' Gecenin 3'ünde 'Ne yapacağım ben?' diyor, yeri geldi hafta sonu 2 gün kalıyor. Bu bizim sistemdi, buna da çözüm bulacak şekilde, arkadaş gelecek 'Şu tarihte ben mahkemeye gelirim.' diyecek. 'Havalimanındayım', yakalandı, yurt dışına gidecek, fuarı var, iş sözleşmesi ve görüşmesi var. Ya da ailesiyle tatile gidecek, havalimanında orada, alıkonmasını engelleyecek şekilde, 'Kardeşim ben havalimanındayım, bir hafta sonra Türkiye'ye dönüyorum, Türkiye'ye geldiğimde mahkemeye gideceğim, ifademi vereceğim.' dediğinde serbest kalacak bir sistemi getiriyoruz. Yani vatandaşını otelde, havalimanında, ister işçi ister iş adamı olsun, vatandaşını mağdur eden hangi uygulama varsa bunları çözüp, vatandaşımızın ihtiyaç duyduğu tüm alanlardaki reformları yapmaya ve sürdürmeye devam ediyoruz."

Gül, yargı kararlarının hepsini kamuoyuna erişime açacaklarını anlatarak, "Yargı, Türk milleti adına karar veriyorsa, o mahkemede Ali için ne karar vermiş, onu herkes görecek, Veli için ne karar vermiş, onu herkes görecek. Kişisel verileri saklayacağız, muhafaza edeceğiz. İsimler, şirket isimleri ya da taraf isimlerini, kişisel verileri koruyarak, tüm mahkemelerin verdiği kararlar nasıl verilmiş, Türk milletinin, kamuoyunun eleştirisine ve denetimine açmış olacağız. Bunların üzerine de yoğun olarak çalışıyoruz." dedi.

Bu çalışmaların hepsini tek tek hayata geçirdiklerini söyleyen Gül, "Bir ülkenin hukuk üstünlüğü, hukuk öngörülebilirliğiyle, ekonomin öngörülebilirlik ve ekonomik reformları eş değerdir. Ülkede hem insanın hem de demokrasinin daha da gelişebilmesi için hukuk, demokrasi güçlü olacak. Demokratik ortam ve erişilebilir adalet sistemini, aynı zamanda ekonomik kalkınmanın ve sosyal gelişmenin de olmazsa olmazı olarak öngörüyoruz. Dolayısıyla tüm bu hukuk ve ekonomi, birbirini tamamlayan genel yaklaşımlardır. Bir ülkenin gelişmişliği, demokrasiye, insan onuruna, hak ve özgürlüğüne vermiş olduğu önem ve değerdir." ifadelerini kullandı. Bakan Gül, yeni ve sivil anayasanın gerekliliğine işaret ederek, "Lafzı ve ruhuyla siviller tarafından hazırlanmış yeni bir anayasaya Türkiye'nin ihtiyacı vardır. Darbenin ruhunun sindiği bu anayasa Türkiye'yi 2023'lere taşımaktan uzaktır. Bu anlamda anayasanın ruhunu sivilleştiren, insanımızın haklarını, onurunu daha da güçlendiren, demokrasiyi daha da güçlendiren anayasa hepimizin bir ev ödevidir. Bunun da hayata geçeceğine inanıyoruz." diye konuştu.

Programa Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Derya Bakbak, Nejet Koçer, Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan ve iş insanları katıldı.

25 Haz 2021 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.