6-4-4 UYGULANACAK

Gaziantep’in milletvekili sayısı 14’e çıkıyor

Gaziantep’in 12 olan milletvekili sayısı 2019 yılındaki seçimlerde 14’e yükselecek. Cumhurbaşkanlığı Sisteminin uygulanacağı 2019 seçimlerinde daraltılmış bölge uygulamasına gidilmesi durumunda Gaziantep’teki milletvekili dağılımı 6-4-4 olacak.

2019 seçimlerinde milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkacak. Buna göre, iller yeni vekillere kavuşacak. Gaziantep'in de milletvekili sayısı 12'den 14'e çıkacak. Milletvekili seçimlerinde daraltılmış bölge uygulamasına gidilmesi durumunda Gaziantep’teki milletvekili dağılımı merkezde 10, taşra ilçelerde 4 olacak şekilde ayarlanacak.

Türkiye genelinde daraltılmış bölge uygulamasına gidilmesi durumunda Gaziantep’te 6-4-4 uygulaması hayata geçecek. Peki, bu ne anlama geliyor? En çok seçmen sayısına sahip Şahinbey ilçesinden 6 milletvekili çıkacak. Merkez ilçelerden Şehitkâmil’den 4 milletvekili çıkacak. Taşra ilçelerden de 4 milletvekili çıkmış olacak.

MİLLETVEKİLİ SAYIMIZ 14 OLACAK

Anayasa değişikliği referandumda kabul edildi. Son nüfus sayımına göre milletvekili dağılımı değişti. Gaziantep’in milletvekili sayısı 12’den 14’e yükseldi. Açıklanan son nüfus verilerine 50 milletvekilinin 10'u İstanbul'a gidecek. Ankara 3, Bursa 2 seçim bölgesine ayrılacak. Gaziantep’in de milletvekili sayısı 12’den 14’e yükselecek.

50 YENŞİ MİLLETVEKİLİ GELİYOR

Anayasa değişikliği ile milletvekili sayısının 600’e çıkması, seçim çevrelerini büyütecek. 2 bölgeden oluşan Ankara 3 seçim çevresine, tek bölge olan Bursa iki seçim çevresine bölünecek. Artan 50 milletvekilinde yaklaşık beşte bir ile en büyük payı İstanbul alacak. Türkiye İstatistik Kurumu, 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle Türkiye nüfusunu yaklaşık 1 milyon artışla 79 milyon 814 bin 871 olarak açıkladı.

50 MİLLETVEKİLİ 32 İLE DAĞITILACAK

Milletvekili sayısındaki artışa temsil oranını yükseltmek gerekçe gösterildi. Ancak değişikliğin illere nasıl yansıyacağına bakıldığında 50 yeni milletvekili sadece 32 ile dağıtılabiliyor. Milletvekili artışında aslan payını İstanbul alacak. 50 milletvekilinin 9’u İstanbul’a düşecek. Bu durumda 3 seçim çevresinden oluşan İstanbul’un toplam 88 olan milletvekili sayısı 97’ye yükselecek.

ANKARA 3 BÖLGEYE AYRILACAK

Milletvekili sayısının 600’e çıkarılması Türkiye’nin 2. büyük seçim bölgesi olan Ankara’da önemli bir değişime yol açacak. Ankara’da 32 olan milletvekili sayısı 4 artışla 36’ya çıkacak. Milletvekili seçim kanununa göre 19 ile 35 arasında milletvekili çıkaran iller 2 seçim bölgesine, 36 ve üstünde milletvekili çıkaran iller 3 seçim çevresine bölünüyor. Milletvekili artışı nedeniyle Ankara’daki 2 seçim çevresi de böylece 3’e çıkacak.

GAZİANTEP’İN MİLLETVEKİLİ SAYISI

Bursa’nın 18 olan milletvekili sayısının da 2 artışla 20’ye çıkması bekleniyor. Bu durumda tek seçim çevresinden oluşan Bursa iki seçim çevresine bölünecek. İstanbul, Ankara ve Bursa’da önemli değişikliğe yol açacak yeni düzenleme ile Kocaeli, Gaziantep, Şanlıurfa, Mersin, İzmir ve Antalya’nın milletvekili sayısı 2’şer artacak. Aydın, Ordu, Diyarbakır, Kayseri, Balıkesir, Elazığ, Batman, Kütahya, Afyon, Muş, Edirne, Karaman, Aksaray, Karabük, Yalova, Denizli, Ağrı, Tekirdağ, Adana, Hatay, Manisa, Konya, Muğla’nın milletvekili sayısı 1’er yükselecek. Geriye kalan 59 ilin milletvekili sayısında ise değişiklik olmayacak.

3 YIL ÖNCE GÜNDEME GELMİŞTİ

Mevcut 4 ayrı seçim kanununun tek çatı altında toplanması ve milletvekili seçimlerinde daraltılmış bölge uygulamasına gidilmesi durumunda tabloda değişiklikler olacak. Seçim Kanunu'yla dar bölge, daraltılmış bölge seçimleri de gündeme gelecek. Dar bölge ve daraltılmış bölge tartışmaları 3 yıl önce gündeme gelmişti. AK Parti'nin yaptığı çalışmada hem dar bölge, hem de daraltılmış bölgenin avantajları ve dezavatantajları anlatılmıştı.

DAR BÖLGE SİSTEMİ

Dar bölge sistemine göre, seçim barajı öngörülmüyor. Her vekil için bir bölgenin olması planlanırken, Türkiye 550 bölgeye ayrılacak. Örneğin, şu anda 3 bölgesi olan 85 milletvekilli İstanbul, 85 seçim bölgesinden oluşacak. Her seçmen sadece kendi seçim bölgesinde oy kullanabilecek o bölgede en çok oyu alan partinin adayı kazanacak, diğer partilerin adayları kaç oy alırsa alsın seçilemeyecek.

DARALTILMIŞ BÖLGE SİSTEMİ

Daraltılmış bölge sistemine göre ise, seçim barajı yüzde 5 olarak öngörülüyor. 90 seçim bölgesi olması planlanırken, daraltılmış bölgede 5 vekil seçilecek. AK Parti'de Seçim Kanunu'ndaki değişiklikle ilgili de çalışma yapılıyor. Daha önce Adalet Bakanlığı'nın kurduğu komisyonun yaptığı çalışma da masada.

03 May 2017 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.