Çiftçinin imkanlar el vermiyor

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Gaziantep’te kış ayında etkili olan yoğun kar yağışları ve Mart ayında hava sıcaklıklarının eksi derecelerde...

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Gaziantep’te kış ayında etkili olan yoğun kar yağışları ve Mart ayında hava sıcaklıklarının eksi derecelerde olup Nisan ayı yağışlarının da zamanında etkili olmamasından dolayı çiftçinin hububat ekim alanlarında zarar ettiğini söyledi. Mart ayında yaşanan soğuk havada bölgedeki yeni dikilen zeytin ağaçlarının da yarısından fazlasının kuruduğunu belirten Çolak, tarımsal girdi maliyetlerindeki artıştan dolayı çiftçilerin tarlasını ekemeyecek duruma geldiğini ve mazot gübre desteklemelerinin bu yıl Eylül ve Ekim ayı gibi çiftçilere ulaştırılması gerektiğini vurguladı.

SOĞUKLAR OLUMSUZ ETKİLEDİ

Gaziantep’in Mart ayında aşırı soğuklara teslim olduğunu ve Nisan ayında bahar yağışlarının istenilen zamanda gelmemesinden dolayı hububat alanlarının zarar gördüğünü söyleyen Çolak, “Mart ve Nisan ayı yağışları bölgemiz ve ülkemiz için çok büyük önem taşıyordu. Mart ayını zaten eksilerle geçirdik mevsim normallerinin üzerinde soğuklarla geçirdik. Hububat alanlarımızı soğuklar olumsuz etkiledi. Nisan ayında yağışlar bekliyorduk. Nisan ayı da kurak geçince hububat alanlarımızın durumu kötüye gitti. Güneş açtı yağmur yok. Nisan ayının ilk günlerinde yağış almış olsaydık alacağımız rekolte ikiye üçe katlardı. Geç olmasından dolayı arpa, buğday ve neredeyse mercimek de dahil olmak üzere hububatlarımız bu kuraklıktan çok olumsuz etkilendi. Ürünler artık büyüme safhasında olduğundan yağan yağmurlar hiçbir fayda sağlamadı. Güzel yağmur oldu ancak zamansız olduğu için faydası daha çok ağaçlarımıza oldu diyebiliriz. Sebze ekim alanlarımıza ve nohuda faydası oldu diyebiliriz. Çiftçinin en büyük isteği ise hububat alanında yağmurlardan faydalanmaktı. Kırmızı mercimek bölgemizin temel üretimleri arasındaydı artık kırmızı mercimek daha yok olma aşamasına geldi. Çiftçiler bu yıl fazlasıyla kırmızı mercimeğe yöneldi. Sebebi de gübre fiyatlarındaki aşırı artış. Gübre istemiyor kırmızı mercimek. Girdi fiyatları çiftçinin belini büktüğü için mecburiyetten çiftçi kırmızı mercimek üretmeye başladı” dedi.

‘CANLI HAYVAN SORUNU KURBAN BAYRAMINDA KENDİSİNİ HİSSETTİRECEK’

Yaşanan kuraklık sebebiyle saman üretiminde de sorun yaşandığını söyleyen Çolak, hayvan üreticilerinin saman temininde eksiklik yaşayacağını ve bu durumun da fiyatlara yansıyacağını söyledi.

Yem ve saman fiyatlarındaki artıştan dolayı hayvan üreticilerinin ahırlarının boş kaldığını ve bu durumun da kurban bayramında hayvan kesimi için sorun teşkil edeceğini aktaran Çolak, “Bölgemizde canlı hayvanlar için saman sıkıntısı da yaşayacağız. Arpa, buğday, mercimek boy yapmayınca saman da olmayacak. Saman olmayınca da hayvan üreticilerimiz de sıkıntı yaşayacak. Samanın kilogram fiyatı dahi 2 lira 50 kuruş oldu. Tarlalarda saman yok. Hayvan üreticileri çiftliğime hayvan koyamayacağım diyor. Sebebi de bir torba yem 300 lira olmuş. Geçen yıla bu fiyat 70-80 lira arasındaydı. Saman ve yem fiyatlarının ardından ahırlar boş kalıyor. Buna devletimiz tarafından biran önce önlem alınması lazım. Kurban bayramında da canlı hayvan sıkıntısı yaşanacak. İstediğimiz gibi hayvan bulamayacağız buna bağlı olarak da fiyatlar aşırı yükselecek. Özellikle hamile ineklerin ve süt ineklerinin kesilmemesi için önlem alınması gerekiyor” diye konuştu.

‘ÇİFTÇİYE MAOT GÜBRE DESTEĞİNİN EYLÜL VE EKİM AYLARINDA ULAŞTIRILMASI GEREKİYOR’

Devletin vermiş olduğu mazot gübre desteklemelerinin çiftçilere zamanında ulaştırılamadığını dile getiren Çolak, “Devletimizin çiftçilere mazot gübre desteği adı altında verdiği desteklemenin zamanında yapılması gerekiyor. Çiftçiler 2021 yılının mazot gübre desteğini daha mart ayında alabildik. Mart ayında bu desteğin hiçbir anlamı kalmaz. Bakanlık bunu bölgesel olarak değerlendirip de ödeme yapabilir. Bu desteklerin bölgemiz çiftçilerine eylül ekim aylarında ulaştırılması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

‘TARIMSAL GİRDİ MALİYETLERİ YÜZDE 200-300 ARTTI’

Tarımsal girdi fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Çolak, fiyatları değerlendirerek çiftçinin sürekli çıkmaza girdiğini belirtti. Fiyatlardaki artışın bir önceki yıla göre yüzde 200-300 artış gösterdiğini belirten Çolak, “Gübre kilogram fiyatı 3-4 lira iken bu yıl 11-12 lira olmuş. Mazot 6-7 lira iken geçen yıl bu yıl 22-23 liraya yükselmiş. Elektrik yüzde 200-300 zam yedi. Çiftçinin ekipmanı yüzde 200 zam yedi. Çiftçinin eli kolu bağlandı” dedi.

‘YENİ DİKİLEN ZEYTİN AĞAÇLARININ YARISINDAN FAZLASI KURUDU’

Mart ayında yaşanan soğuk hava ve nisan ayında alınamayan yağmurlardan dolayı zeytin ve fıstık ağaçlarının da zarar gördüğünü dile getiren Çolak, “Bu sene fıstık ve zeytin üretimleri de sıkıntılı. Mart ayında etkiki olan soğuklar özellikle yeni dikilen zeytin ağaçlarının yarısından fazlasını kuruttu. Çiftçilerimiz il ve ilçe tarım müdürlüklerine ağaçlarının kuruduğu ve zarar gördüğü için dilekçe ile yazılı başvuru yaptı. Devletimize bu konuda büyük görev düşüyor. Girdi maliyetlerindeki artış göz önünde tutularak eylül ve ekim aylarında çiftçi desteklemelerinin ulaştırılması gerekiyor. Bu yapılmazsa üretim çok daha fazla düşecek” ifadelerinde bulundu.

‘SEBZE EKİM ALANLARI ŞEHRİMİZDE YÜZDE 50 DARALDI’

Gaziantep’te sebze ekim alanlarında girdi maliyetlerinin artışından dolayı yüzde 50 oranında daralma yaşandığını söyleyen Çolak, “Bölgemizde nisan ayının ilk haftasından itibaren sebze bahçeleri oluşturma dönemidir. Geçen senekine göre bu alan yüzde 50 daha düşük. Geçen yıl 20 dönüm alanda sebze bahçesi eken çiftçi bu yıl 10 dönüme düştü. Fiyatlar zaten yüksek. Üretim alanı genişletilmiş olsaydı sebze meyve fiyatları da düşürülebilirdi. Çiftçi desteklenmezse tarlasını ekecek birilerini bulamayacağız” dedi.

17 May 2022 - 00:00 - Yerel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.