Sanayici kara kara düşünüyor!

Türkiye’nin en büyük ihracat kentlerinden olan Gaziantep’te üretim yapan firmalarda, elektrik ve doğalgaz kullanım ücretlerine gelen zamlarla güne başladı. 1 Haziran tarihinden geçerli olmak üzere elektrikte yüzde 25, doğalgazda ise yüzde 10 oranında zammın gelmesi, iş dünyasında yankı uyandırdı.

Büyütmek için resme tıklayın

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ve GAİB Başkanı Fikret Kileci, doğalgaz ve elektrik zammının sanayicilerin rekabet gücünü olumsuz etkileyeceğini belirttiler.

Türkiye’de sanayiciler her gün yeni rekorlara imza atıyor. Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2022 yılı Nisan ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,6 artarak 23 milyar 368 milyon dolar, ithalat yüzde 35,0 artarak 29 milyar 480 milyon dolar olarak gerçekleşti. Genel ticaret sistemine göre ihracat 2022 yılı Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,6 artarak 83 milyar 531 milyon dolar, ithalat yüzde 40,2 artarak 116 milyar 85 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  ZAM İLE UYANDIK!

İhracatta ortaya çıkan bu tablo, son yıllarda elektrik ve doğalgaz gibi sanayinin önemli gider kalemlerine yapılan zamlar nedeniyle giderek eriyor. Geçtiğimiz gün sanayide kullanılan doğal gaza yüzde 10, elektriğe ise yüzde   25 oranında zam geldi. Yapılan zam iş dünyasından da geniş yankı uyandırdı.

ZAMLAR REKABET ŞANSI BIRAKMIYOR

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, sanayide kullanılan doğalgaz fiyatına yüzde 10 ve elektriğe gelen yüzde 25 zam oranlarının faaliyetlerin sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü tehdit ettiğini belirterek şu değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, “Enerjiye yapılan zamlar karşısında ne yazık ki işletmelerimizin ayakta kalma gücü kalmadı. Kabul edilebilir düzeyin çok üstüne çıkan enerji fiyatları işletmelerimiz üzerindeki maliyet baskısını artırıyor. Bu da uluslararası piyasadaki rekabet gücümüzü zayıflatıyor. Bir aksiyon alınmaz ise pandemi ve Ukrayna savaşının ardından ülkemize yönelen alıcılarımızı kaybederiz. Bizim gibi bir ihracat kenti, ihracata dayalı bir büyüme modeli benimseyen Türkiye ekonomisi için bu durum gerçekten büyük bir risk teşkil etmekte.”

ENFLASYON ÜZERİNDE BASKI OLUŞACAK

Başkan Yıldırım zamların enflasyon üzerinde baskı yaratacağını belirterek

“Yılın birinci çeyreğindeki büyüme performansını ikinci çeyrek ve yılın tamamında gösterebileceğimizi öngöremiyorum.  Akaryakıt, doğalgaz, elektrik ve hammaddeye gelen zamlar ne yazık ki temel tüketim maddelerine de yansıyor ve enflasyon yükseliyor. Oluşan maliyet enflasyonu tüketicinin de alım gücünü düşürüyor. Yani işletmelerimiz hem iç hem de dış müşterilerini kaybetme dolayısıyla da kepenk kapatma riski ile karşı karşıya.  Bu konuda önlem alınmazsa üretim, istihdam ve dolayısıyla ekonomi büyük yara alacak’’ ifadelerini kullandı.

KÜRESEL PAZARDA GÜCÜMÜZ HER GEÇEN GÜN AZALIYOR

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, enerji maliyetlerindeki artışların sanayi üretimi üzerinde baskıyı artırdığını belirterek, ekonominin bel kemiği olan sanayi üretiminin gücünün kırılmaması gerektiğini söyledi. Başkan Ünverdi, dış pazarda kıyasıya bir rekabet yaşandığını belirterek, “Ülke ekonomisinin dövize en fazla ihtiyaç duyduğu ve ihracat kalemimin en önemli unsur olduğu bir dönemde enerji maliyetlerine gelen zamlar, hammadde, navlun ve diğer girdilerle birlikte pazardaki gücümüzü maalesef azaltıyor. Sanayicilerimizin enflasyonist bir ortamda, küresel kriz koşullarına rağmen üretim çabasının göz önünde bulundurarak enerji konusunda yükünü hafifletecek destek mekanizmalarının oluşturulması ihracatımız ve sanayimizin geleceği açısından önem taşıyor. Sanayicilerimiz büyük bir özveriyle çalışırken teşvik edilmesi gerektiği bir dönemde direncinin ve enerjisinin düşürülmemesi gerekiyor” dedi. 

ENERJİ İHTİYACIMIZ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

“Biz sanayimizi büyütürken enerjiye olan ihtiyacımız da artıyor” diyen Başkan Ünverdi,

“Enerji kullanımının artıyor olması çarkların döndüğünü gösterir ki ülkeye döviz giriyor demektir. Ancak sanayi elektriğine yüzde 25 ve sanayide kullanılan doğalgazın fiyatına bugün gelen yüzde 10 oranındaki zamlar çarkların dönmesini biraz daha zorlaştıracak. Haliyle artan maliyetler ürün fiyatlarına da yansıyacak ve en büyük sorunumuz haline gelen enflasyonun daha da büyümesine neden olacak. Temennimiz enerji konusunda yürütülen çalışmaların sonuç vermesi ve önümüzdeki süreçte enerji maliyetlerinin normal diyebileceğimiz seviyelere düşürülmesidir” diye konuştu.

‘’ZAMLAR, CİDDİ ANLAMDA ETKİLEYECEK’’

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, doğalgaz ve elektrikte yapılan son zamların maliyetlerini ciddi olarak etkileyeceğini söyledi.

Kileci, doğalgazdaki fiyat artışlarının elektrikle birlikte ciddi etkisi olacağını belirterek, enerji zamlarının enflasyon üzerindeki etkisiyle de maliyetleri etkileyeceğini ve bu maliyetlerin aşağı çekilmesi gerektiğini belirtti.

Özellikle elektrikte Döviz karşılığı göz önüne alındığında üretici, sanayici ve ihracatçının faaliyetlerinin etkileneceğinin altını çizen Kileci,

"Bu zamlar oluyor, keşke olmasa ama enerji dünyada artık pahalı bir hale geldi. Biz de payımıza düşeni alıyoruz. Ancak bizim burada finansmana erişimde ciddi problemlerimiz var. Finansal sorunların çözülmesi gerekiyor. Üretici, sanayici ve ihracatçının finansmana, kaynağa kolayca ulaşması gerekiyor. Doğru fiyatlama ile kaynağa ulaşamazsak sorunlar büyür" diye konuştu.

4 AYDA 3 MİLYAR 568 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

İhracatın önemli noktalarından olan Gaziantep’ten, 2022 yılı Ocak-Nisan döneminde 3 milyar 568 milyon 155 bin dolar ihracat ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan illeri arasında yer aldı.

Son zamlarla birlikte rekabet gücü azalacak olan sanayiciler, ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladı.

01 Haz 2022 - 15:22 - Ekonomi

Muhabir  Barış Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.