Yeniliklerin Öncüsü: Bilfen

Kurulduğu günden bu yana Gaziantep’te özel okullar arasında farkını ortaya koyan Bilfen Okulları, ışığıyla çocukların geleceğini aydınlatıyor. Öğrencilere özel etkinlikler, programlar ve eğitimler ile özel okullar arasında parlayan Gaziantep Bilfen Okulları’nın müdürleri gazetemize açıklamalarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Gaziantep’te 2019 yılında eğitim hayatına start veren Gaziantep Bilfen Okulları özel eğitim anlayışı ile farkını ortaya koyuyor. Müzikten bilime, spordan yabancı dile birçok alanda liderliğini ilan eden Bilfen Gaziantep Okulları kent eğitimine büyük katkı sunuyor.

‘’GELİŞİM VE KAZANIMLARI TAKİP EDİYORUZ’’

Gaziantep Bilfen Anaokulları Müdürü Erda Şit, gazetemize yaptığı açıklamada okullarında haftada bir ders saati branş etkinlikleri verildiğine dikkat çekerek, “Anlayan ve anlatan bir birey olmanın ilk koşulu, erken çocukluk döneminde doğru bir eğitim almaktan geçer. Bilfen Anaokulları uzman kadrosuyla oluşturduğu Türkiye’de ilk ve tek TTKB onaylı eğitim programı ile yeniliklerin öncüsüdür. Eğitim Öğretimimiz Okul Öncesi, İngilizce ve Rehberlik ile zenginleştirilmiş içeriklerle bir bütün halinde ilerlemektedir. Aynı zamanda haftanın bir günü bir ders saati yaş gruplarımıza göre branş etkinliklerimiz bulunmaktadır. (Bilkod, Müzik, Beden Koordinasyonu, Yaratıcı drama, Sahne sanatları ve satranç) Okul öncesi eğitim programında hedefimizin çocuğun özgüveni kazanması, tüm gelişim alanlarında bir üst gruba hazır olması ve erken okur yazarlık becerilerinin gelişmesini desteklemekteyiz. Koruyucu ve Gelişimsel Rehberlik modelimiz ile öğrencilerimizin gelişim ve kazanımlarını takip ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

ANAOKULUNDA BAŞLAYAN İNGİLİZCE EĞİTİMİ

Anaokulları Müdürü Şit, anaokulunda İngilizce eğitiminin başladığını vurgulayarak, “İkinci dil öğrenimi için İngilizce ile fark yaratmaya devam ediyoruz. Tüm gelişim alanlarına hitap eden İngilizce dil eğitimi programımız öğrencilerimizin kendini grup içinde ifade edebilme becerisi üzerinde kurgulanmıştır. Zenginleştirilmiş kelime haznesi, anlamlı cümleler kurmak, özgüvenli konuşmak program hedeflerimizdir” dedi.

“EĞİTİMİ OKUL SINIRLARININ DIŞINA TAŞIRIYORUZ”

Müdür Şit, açıklamasının devamında online eğitimin altını çizerek, “BilAkaMini-Dijital içerik Eğitimi Platformu” öğrencilerimizin eğlenceli etkinliklerle tekrar edebildiği, evde istirahat etmesi gereken günlerde ise eğitim içeriğini takip edebildiği çeşitli videolar içerir. Bilfen Akademi ile Günlük eğitim akışını evden tekrar ederek eğlenceli bir gün geçirmesini sağlarız. Aynı zamanda Pandemi hayatımıza girdiği günden bugüne Online eğitimde de Bilfen fark yaratmaya devam etmektedir. Uzaktan eğitim ile online dersler, offline içeriklerimiz, oyunlarımız ve aylık eğitim kitlerimiz ile eğitim öğretimi sekteye uğramasına fırsat vermeden sürdürüyoruz.  Sanatın farklı dalları eğitim programımızda buluşturuyoruz. Öğrencilerimiz oluşturdukları eserlerini herkesin ziyaretine açık bir e-sergide hem ailelerinin hem arkadaşlarının beğenisine sunuyorlar. Kendine özgü eğitim programı ile uyumlu ve onaylı “Kazanım Temelli Değerler Eğitimi Yöntemi” vardır. Her toplum kendi değerlerini yansıtır. Bizlerde her aya bir değer sloganı ile ilerliyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLERİN BİREYSEL FARKLILIKLARI İLK KOŞUL

Gaziantep Bilfen İlköğretim Müdürü Seda Akgün, öncü eğitim modelleri ile fark yarattıklarını belirterek, “Bilfen Okulları kendine özgü eğitim – öğretim modeli, akademik başarıları, öğrenci takibindeki hassasiyeti, sanatsal ve sportif faaliyetleri, özgün eğitim portalı, anaokulunda itibaren başlayan güçlü İngilizce programı gibi pek çok farklılığa imza atmış güçlü bir okuldur. Bilfen Okullarını başarıya ulaştıran eğitim programlarımızın en önemli tamamlayıcı unsuru ise bu programları hazırlarken ve uygularken öğrencilerimizin bireysel farklılıklarını gözler önünde bulunduruyor olmamızdır. Yine okullarımızda altına imzasını attığı birçok programla zenginleştirilmiş, derinleştirilmiş ve farklılaştırılmış, kendine özgü eğitim – öğretim modeline sahip, eğitim camiasına birçok alanda ilham veren bir kurum olmanın gururunu her zaman yaşamaktadır” dedi.

MİZAÇ TEMELLİ EĞİTİM MODELİ

Gaziantep Bilfen İlköğretim Müdürü Akgün kurumlarındaki Mizaç Temelli Eğitim Modeli’ne ilişkin, “Eğitim - öğretim sürecinde araştırmayı destekleyen, öğrencinin düşünsel ve fiziksel gelişimini sağlamayı ana hedef olarak belirleyen Bilfen İlköğretim Kurumları, 2016 yılından bu yana farklılıkları anlamanın anahtarı olarak sisteme entegre ettiği “Mizaç Temelli Eğitim Modeli” ile öğrencilerin farklılıklarını keşfetmeye devam ediyor. Eğitimde bireyselliği ön planda tutan Bilfen İlköğretim Kurumları “Mizaç Temelli Eğitim Modeli” ile öğrencilerinin temel arayışlarını, güçlü ve zayıf yanlarını saptayarak onlara uygun müdahale yöntemleri geliştiriyor. Mizaç tipi tespit edilerek öğrencilerin nasıl akıl yürüttükleri, nasıl daha kolay öğrendikleri, ders çalışmak için nasıl bir ortama ihtiyaç duydukları, nelerden motive oldukları ve motivasyonlarının nasıl arttığı belirleniyor. Öğrencilerin mizaç tipine göre doğal kişilik özelliklerinde var olan olumlu potansiyellerini fark ederek ön plana çıkartırken; riske açık yanlarını da minimuma indirmeyi hedefleyen yaklaşımda, öğrencilerin gelişim süreçlerinde etkin rol oynayan ebeveynleri ve öğretmenlerinin de mizaçları tespit ediliyor” ifadelerine yer verdi.

HEM ÖĞRENCİLERE HEM VELİLERE REHBERLİK

Akgün, 9 mizaca ilişkin bilgi vererek, “Modelde doğuştan getirdiğimiz, kişiliğin temelini oluşturan 9 temel çekirdek ve bunlara karşılık gelen 9 mizaç bulunmaktadır. Bu birbirinden farklı 9 mizaç tipinin her biri rakamla sembolize edilmektedir. Her mizaç tipinin temel bir yönelim, ihtiyaç ve arayışı vardır. Her insan bu 9 tipten birinin baskınlığıyla doğar. Öğrenci takibindeki hassasiyetimizin öğrencilerimizin her alandaki başarılarına katkısı büyüktür. Bu doğrultuda onların öğrenme sürecinde nasıl daha verimli olabilmeleri için öğrenme stillerini, mizaçlarını tespit ederek hem öğrencilerimize hem de velilerimize rehberlik etmekteyiz” dedi.

BÜTÜN OKULLARDA EŞ ZAMANLI EĞİTİM

Eş zamanlı eğitim modellerine ilişkin bilgi veren Akgün, “Bilfen aynı zamanda bir sistemler bütünüdür. Tüm çalışmalar tek merkezden yürütülür. Eğitim – öğretimden ölçme değerlendirmeye, ödevlerden yemek menülerine kadar her şey kurumsal yapı çerçevesinde aynı adımlarla ilerler. Velilerimiz de bu sistematik yapıya duydukları güven ile çocuklarını bizlere emanet ederler. Öğrencilerimizin sanatı, müziği ve sporu yaşamının bir parçası hâline getirmiş bireyler olarak yetişmeleri ve entelektüel bir kimliğe sahip olmaları bizim için çok önemlidir. Farklı müzik çeşitleri hakkında bilgi sahibi olan ve bir müzik aleti çalabilen; sporun önemini kavramış ve bu alanda da başarıya odaklanmış bireyler olmalarını isteriz. Türkçeyi doğru ve yetkin olarak kullanabilen, İngilizceyi akıcı olarak konuşabilen, İkinci bir yabancı dile hâkim olmaları da hedefimizdir. Gaziantep okulumuz güçlü fiziki ortamı ve öğrencilerimize sunduğu imkânlarıyla Bilfen’in her alandaki kaliteli sistemini bu bölgede de sürdürmeye devam ediyoruz” dedi.

ZENGİN DERS İÇERİKLİ KAYNAKLAR

12 yıldır Bilfen Eğitim Kurumlarının bir parçası olan Özel Gaziantep Bilfen Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Hilal Subaşı, “2019 yılında Özel Gaziantep Bilfen Liseleri Müdürü olarak görevlendirildim. Gaziantep bize artık alıştı. Velilerimizin yoğun ilgisi karşısında onur duyuyorum. Gaziantep’te eğitime katkı sağlamak, buradaki gençlere yön vereceğimiz ve onların seçimlerine rehberlik edeceğimizi bilmek beni çok heyecanlandırıyor. Kullanılan kaynaklar tamamen öğretmenlerimizin yazımı olup MEB’in kazanımlarına birebir uyumludur. Öğrencilerimiz okulumuz kaynakları dışında ek başka hiçbir şeye ihtiyaç duymamaktadırlar. Tüm derslerde kullanılan kaynaklar zengin ders içerikleri ile geliştirilmiştir. Bilfen Gaziantep Liselerinde öğrenciler ne istediğini bilen, sorgulayan, elindekilerle yetinmeyip daha iyisi için emeğini sakınmayan, geleceğe umutla bakan gençler olarak mezun oluyorlar ve bizler de onlarla gurur duyuyoruz.  Bu amaç doğrultusunda hem akademik hem de sosyal alanda öğrencilerimizin hayata çok güçlü hazırlanmalarını destekliyoruz. Bu desteğin en güzel örneklerinden biri okullarımızda uygulamaya başladığımız SEM çalışmalarıdır. Nedir SEM? Okulun müfredat programını uygularken öğrencilerin ilgi alanlarını, yeteneklerini, öğrenme stillerini, tercih ettikleri ifade şekillerini düzenli ve sistemli zenginleştirme çalışmaları ile dengeleyen bir eğitim modelidir” dedi.

OKUDUĞUNU ANLAYAN, ANLADIĞINI YORUMLAYABİLEN BİREYLER

Özel Gaziantep Bilfen Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Hilal Subaşı, müfredata ilişkin “9. sınıftan başlayarak öğrencilerimizi üniversite sınavlarında sorumlu olacakları müfredat kazanımlarına tam donanımlı hazırlarken az önce bahsettiğim zenginleştirilmiş bir eğitim modelinden yararlanıyoruz. Bu eğitim modelimizi bina içindeki ve web üzerindeki teknolojik donanımımızla da destekliyoruz. "Dokunmatik duvarlar, e-ödev, 3d öğrenme, web dersler, online soru çözümleri, VR-sanal gerçeklik uygulamaları ile öğrenme” gibi öğretim teknolojilerini kullanarak öğrencilere yenilikçi yaklaşımlar sunuyoruz. Üniversite başarısını önceleyen Bilfen Liseleri YKS’ye giden süreçte okuduğunu anlayan, çözüm üreten, analitik düşünen, yaratıcı bireylerin akademik başarılara imza daha kolay imza attığının bilincinde. Bu bilinçle proje çalışmalarını da önemsemekte. TEKNOFEST, TUBİTAK gibi ulusal alanda önemli proje yarışmalarına katılımda da öğrencilerini destekleyen Gaziantep Bilfen Liseleri pandemi sürecinde de sonrasında da bu yarışmalarda “Ben de varım!” demeye devam ediyor” dedi.

AP PROGRAMIYLA BİR ADIM ÖNDEYİZ

Müdür Subaşı, Değişen dünyaya nasıl gençler yetiştirmeliyiz? sorusunu merkez alarak çalışma yürüttüklerini belirterek, “Bilfen Liseleri AP Programı için de tüm altyapı hazırlıklarını tamamladı. Öğrencilerin dünyaya açılma istekleri karşısında tüm dünyada geçerli olan Advanced Placement – AP Programı ile yurt dışı üniversitelerine başvuruda avantaj sağlayan program 2022-2023 öğretim yılı itibarıyla Bilfen Gaziantep Liselerinde de uygulanmaya başlayacak. Dünyaya açılan bir eğitim kapısı olma özelliğini yurt dışı etkinlikleriyle de gözler önüne seren Bilfen Liseleri Nasa, CERN gezileri ve Kanada öğrenci değişim programı ile de fark yaratıyor. Öğrencilerimiz “Beyond The Borders” programı ile uluslararası lise değişim programına katılarak eğitimlerinin bir kısmına Kanada’da devam edebilmektedirler. Pandemi öncesinde Gaziantep Liselerinden de öğrenci göndereceğimiz bu eşsiz programı dili maruz kalarak öğrenmenin en güzel yöntemlerinden biri. Bu programın dışında yabancı dil eğitiminde MUN (Model Birleşmiş Milletler) ve EYP (Avrupa Gençlik Parlamentosu) öğrenci değişim programları da her yıl katıldığımız organizasyonlardır” dedi.

05 Haz 2022 - 15:20 - Eğitim

Muhabir  Barış Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.