Kentin çehresi değişecek...

Ekolojik Kent’te sona doğru!

Büyütmek için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında yer alan Ekolojik Kent İmar Planı değişikliğinin tamamlandığı öğrenildi. Proje kapsamında Şahinbey, Oğuzeli ilçeleri, Kilis Devlet Karayolu üzerinde, Burç Kavşağı’ndan Büyükşahinbey Kavşağı’na kadar uzanan yaklaşık 3 bin 200 hektarda ekolojik bir yerleşme modeli ile yerleşim alanları oluşturulması planlanıyor. İlk kez 2019 yılında gündeme gelen planda imar değişliğinin tamamlandığı, önümüzdeki aylarda GBB Meclisinde konunun görüşüleceği öğrenildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019 yılında hazırlanan Ekolojik Kent İmar Planı ile Şahinbey, Oğuzeli ilçeleri, Kilis Devlet Karayolu üzerinde, Burç Kavşağı’ndan Büyükşahinbey Kavşağı’na kadar uzanan yaklaşık 3 bin 200 hektarda ekolojik yerleşme modelinin temeli atılacağı duyurulmuştu. Hazırlandığı dönemde, büyük tartışmalara neden olmuştu. Aradan geçen 3 yıllık sürecin ardından Ekolojik Kent İmar Planı’nda imar değişikliği işlemlerinin tamamlandığı öğrenildi. 

PROJE, G20 AAA BİLDİRİSİ’NDE YER ALDI

Japonya’da 28-29 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen Avrupa Birliği’nin 4. toplantısı G20 Osaka Zirvesi toplandı. Dünya ekonomisine yön veren önemli üyelerin yer aldığı toplantıda G20 Uyum ve Dirençli Altyapı Eylem Gündemi G20 Ortamı tarafından sonuçlandırıldı. Buna göre iklim değişikliğiyle mücadelede ülkelerin alacağı tedbirler ve güçlü projeler çerçevesinde yayımlanan G20 AAA Bildirisi’nde Gaziantep Ekolojik Kent Projesi, İklim Değişikliğiyle Uyum ve Dirençli Altyapı kapsamında bildiride yerini almıştı.

KENTİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK!

Ekolojik Kent projesi, Gaziantep’in özgün kimliğine entegre olan, alanın küresel ölçekte farklılık oluşturacak potansiyelleri bağlamında çevreye duyarlı, doğal ve sürdürülebilir bir gelişme modeliyle şekillenerek, ekolojik ilkelerle desteklenen bir marka yerleşme olarak belirlendi. Doğaya saygılı, ekolojik, ekonomik, konforlu, kimliğini koruyan, doğal kaynakların tüketimini azaltan projeyle Türkiye’de ilk defa ve ülke için çok önemli bir kentleşme modeli oluşturuldu. Şehre ekolojik kent yaklaşımı kazandırılarak yerleşim alanlarından kaynaklanan sera gazı salımı ve çevre kirliliği etkileri minimize edilerek iklim değişikliği ile mücadelede dirençli altyapı ve kentleşme modeli uygulanacak.

VİZYON PROJESİ HAZIRLANDI

Gaziantep Şahinbey, Oğuzeli ilçeleri, Kilis Devlet Karayolu üzerinde, Burç Kavşağı’ndan Büyükşahinbey Kavşağı’na kadar uzanan yaklaşık 3 bin 200 hektarda ekolojik bir yerleşme modeli üzerinde konsept oluşturması, oluşturulan konseptin uygulanmasına dönük örgütlenme şemasının belirlenmesi ve imar planlarının genel ilkelerinin belirlenmesi amacıyla Ekoloji Odaklı Vizyon Planı hazırlandı. Alanın sahip olduğu potansiyeller doğrultusunda proje Gaziantep’in kimliğini “Ekolojik Planlama Yaklaşımıyla Şekillenen Marka Yerleşim” olarak saptandı. Bu bağlamda üstleneceği roller, “Ulaşım, Alt Kademe Merkez, Organik Üretim, Organik Tüketim, Enerji ve Su Verimli Konut, Alternatif Yaşam, Kültür, Yeşil Sistem-Rekreasyon, Çevresel İmaj” vizyon bileşenleri doğrultusunda kurgulandı. İnsan ölçeğinde, ekolojik gelişme modelindeki uluslararası tasarım kriterleri doğrultusunda yaşanabilir ve diğer nesillere aktarılabilir bir çevre ve kentsel form oluşturmayı hedefleyen proje, bölgedeki kent makro formunda sürdürülebilir ekonomi, çevre ve sosyal politikalar çerçevesinde ekoloji odaklı bir yerleşme oluşturmak amaçlandı.

5 ANA BAŞLIKTA ÇALIŞMA YAPILDI

Çalışma kapsamında, doğal yapı ve çevre, çalışma alanında yer alan veya alacak yapılar, sosyo-ekonomik yapı, kentsel yaşam kalitesinin arttırılması, ulaşım bağlantıları, tarım alanları, rekreasyon alanları ve yeşil alanlar, kentsel teknik altyapı konu başlıklarında hedefler ve stratejiler geliştirildi. Ekolojik tabanlı markalaşma süreci bölgenin sosyo-ekonomik anlamda mekansal dönüşüm sürecini oluşturarak kentin mevcut ve potansiyel bütün aktörlerini kapsadı. Bu süreç altyapı projelerini, geri dönüşüm projelerini, enerji üretim projelerini, bilgilendirme programlarını, kültürel altyapı projelerini, alternatif yaşam projelerini, yerel aktiviteleri, uluslararası etkinlikleri, alt merkez destek projelerini barındırdı. Anılan projeleri kapsayan temel organizasyon şeması belediyenin yönlendirici ve yürütücü gücünü esas aldı. Belediye bünyesinde planda belirtilen vizyonlar doğrultusunda şekillenecek koordinasyon birimleriyle projenin sürdürülebilirliği sağlanacak. Bu bağlamda ana organizasyon şeması belediyeleri, sivil toplum kuruluşlarını, özel sektör temsilcilerini, merkezi yönetim aktörlerini, uluslararası kurumları, uluslararası fonları ve yerel halkı kapsadı.

Projenin ana unsurları, “Ekolojik Yerleşim Dokusu”, “Kent İçi Ulaşım”, “Açık ve Yeşil Alanlar”, “Sürdürülebilir Kentsel Altyapı”, “Kent Sanat ve Bilgi Evleri” olarak 5 ana başlıkta toplandı.

MECLİSTE GÖRÜŞÜLECEK

Kentin ekolojik yapısını güçlendirmek amacıyla hazırlanan projede Ekolojik Kent İmar Planı değişikliği tamamlanmış. Kapsamlı olacağı düşünülen ve önümüzdeki aylarda GBB Meclisinde gündeme gelmesi planlanan Ekolojik Kent İmar Planı ile kentin ekolojik yapısının korunması hedefleniyor.

05 Haz 2022 - 15:45 - Ekonomi

Muhabir  Barış Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.