11 şehide veda

Bitlis’te helikopter kazası sonucunu şehit olan 11 asker için Elazığ’ın ardından Ankara’da da devlet töreni düzenlendi.
11 şehide veda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Ahmet Hamdi Akseki Camisi’ndeki törenin ardından, şehitlerin naaşları defnedilmek üzere memleketlerine gönderildi.

Bitlis’te meydana gelen helikopter kazasında şehit olan 11 asker, devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Şehitler Korgeneral Osman Erbaş, Yüzbaşı Salih Sarıoğlu, Yüzbaşı Tayfun Kureş, Yüzbaşı Gökhan Uysal, Albay Şentürk Aydınyer, Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir, Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu, Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz, Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek, Uzman Çavuş Hakan Gül ve Uzman Çavuş Tolga Demirci için Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşları askerlerin omuzlarında tören alanına getirildi. Cuma namazına müteakip şehitler için cenaze namazı kılındı.
Şehitlerin Türk bayrağına sarılı tabutları askerlerin omuzlarında cenaze araçlarına taşındı. "İhtiram yürüyüşü"nde Buhurizade Mustafa Efendi'nin (Itri) "Tekbir" adlı eseri çalındı. Yakınları şehitleri asker selamıyla uğurladı. Şehitlerin naaşları, törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi.


Törene, şehitlerin aileleri ve yakınları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski TBMM Başkanları Binali Yıldırım ve Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, siyasi parti genel başkanları ve temsilcileri, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, milletvekilleri, askeri ve sivil erkan katıldı.
Türkiye’nin Bitlis’te verdiği 11 şehidinin isimleri şöyle:
8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş (Yozgat-Yerköy),
İstihbarat Kurmay Albay Şentürk Aydınyer (Kars),
Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal (Afyonkarahisar-Dinar),
Kurmay Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş (Trabzon-Of),
Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (Samsun-Bafra),
Bakım Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir (Kahramanmaraş-Onikişubat),
Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu (Kırıkkale),
Topçu Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz (Kahramanmaraş-Afşin),
Teknisyen Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (Afyonkarahisar),
Piyade Uzman Çavuş Hakan Gül (Amasya)
Uzman Çavuş Tolga Demirci (Kayseri-Pınarbaşı)


Haber Merkezi
5.03.2021


Yorum yap

Diğer Haberler