Eğitimde Aslan Payı Gaziantep’e…

Meslek Lisesi öğrencilerine destek!

Büyütmek için resme tıklayın

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Gaziantep Valiliği ve Şahinbey Belediye Başkanlığı arasında Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerini Destekleme İş Birliği Protokolü imzalandı. Protokol öncesi bir konuşma gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul’un ardından en fazla eğitim yatırımı yapılan ilin Gaziantep olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bir dizi ziyaretlerde bulunmak ve programlara katılmak üzere Gaziantep’e geldi. Bakan Özer’in katılımıyla Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Gaziantep Valiliği ve Şahinbey Belediye Başkanlığı arasında Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerini Destekleme İş Birliği Protokolü imzalandı.

İŞ BİRLİĞİ ÖNEMLİ

Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencilerini Destekleme İş Birliği Protokolü imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki eğitimde artık paradigmanın değiştiğini vurguladı. Artık mesleki eğitimde sektör ile iş birliği yapıldığını, müfredatın birlikte belirlendiğini, öğrencilerin staj, öğretmenlerin beceri eğitimlerinin işletmelerde yapıldığını ifade eden Özer, şu an itibarıyla mesleki eğitim verip sektör ile iş birliği yapılmayan hiçbir alan kalmadığını belirtti.

MESLEK LİSELERİNE İLGİ ARTTI

Bakan Özer, artık meslek liselerinin başarı hikâyeleriyle gündemde olduğunu dile getirerek "Mesleki eğitim merkezlerine artık 28 Şubat sürecinin uzaklaştırmış olduğu başarılı öğrenciler gitmeye başladı. Artık meslek liseleri yüzde 1'lik başarı diliminden öğrenci almaya başladı. Artık ASELSAN Mesleki Teknik Anadolu Lisesine, İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki Teknik Anadolu Lisesine, Teknopark Mesleki Teknik Anadolu Lisesine gitmeye başladılar. Her yıl meslek liselerinin almış olduğu öğrencilerin puanı artmaya başladı. Bu neye işaret ediyor? Artık bir zamanlar bu uygulamanın uzaklaştırmış olduğu akademik olarak başarılı öğrenciler gerçek destinasyonlarına dönmeye başladılar." dedi.

 MESLEK LİSELERİMİZDE AR-GE MERKEZİ VAR

Mesleki eğitimde üretim kapasitesinin devasa boyutlara ulaştığını ifade eden Bakan Mahmut Özer, "2021 yılını 1 milyar 162 milyonla kapattık. 2022 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi 1,5 milyarlık gelir hedefliyoruz. Bu üretimden öğretmenlerimiz de öğrencilerimiz de katkı payı alıyorlar. 2021 yılında tüm Türkiye'deki mesleki eğitim öğrencilerine dağıttığımız pay, 50 milyon lirayı geçti. Muhtemelen bu yıl 100 milyona ulaşacak. Mesleki eğitimde artık patent, faydalı model, marka tasarım tescilleri alınıyor. Mesleki eğitim okullarımız artık yurt dışına ihracat yapıyor. Artık meslek liselerimizde AR-GE merkezi var."

GAZİANTEP’E ÖVGÜ!

Gaziantep Beylerbeyi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin okullar bazındaki üretim sıralamasında Türkiye birincisi olduğunu anımsatan Bakan Özer, 2022 yılı içinde hedefin Gaziantep'in kent çapındaki üretiminin döner sermayede Türkiye ikincisi olması olduğunu belirtti. 

Mesleki eğitimde en önemli açılımın mesleki eğitim merkezlerinin güçlendirilmesi olduğunu ifade eden Özer, mesleki eğitim merkezlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi bu topraklardaki Ahilik kültürünün vücut bulduğu ve geleneksel "çıraklık, kalfalık, ustalık" eğitiminin gerçekleştiği merkezler konumunda olduğunu söyledi. Bu merkezlerde Almanya'daki dual mesleki eğitim gibi haftada 1 gün okula gidildiğini, 4 gün işletmede beceri eğitim alındığını dile getiren Bakan Özer, 25 Aralık 2021 tarihinde 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan değişiklikle mesleki eğitim merkezlerine devam eden gençlerin her ay almış oldukları asgari ücretin yüzde 30'u oranındaki ücreti devlet olarak üzerlerine aldıklarını, 3. sınıfın sonunda kalfa olanların ücretlerinin de asgari ücretin yüzde 30'undan yüzde 50'sine çıkarıldığını anlattı.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNDE ÖĞRENCİ SAYISI 520 BİN OLDU

Bu iki önemli değişikliğin mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısını 3 kat artırdığına işaret eden Özer, "Bu kanun değişikliğinden önce tüm Türkiye'de mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısı, 159 bin idi. Bugün tüm Türkiye'de, mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısı, 520 bin. Yani son 5 ayda mesleki eğitim merkezlerine 360 bin öğrenci katılımı olmuş." dedi.

 KAT SAYI UYGULAMASI KALDIRILDI

Katsayı uygulaması öncesinde mesleki eğitimin iyi bir noktada olduğu dönemde öğrenci sayısının 249 bin 774 olduğunu, bugün katsayı uygulaması öncesi rakamın da ikiye katlandığını belirten Özer,

"Allah'a şükür, artık katsayı uygulaması, 28 Şubat'ın mesleki eğitime yapmış olduğu tahribatları değil; yepyeni hikâyeleri konuşuyoruz. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi 2022 yılının sonuna kadar tüm Türkiye'de 1 milyon gencimizi mesleki eğitim merkezleriyle buluşturacağız. Bu bir taraftan iş gücü piyasasının aradığı elemanı bulmasını sağlayacak. Diğer taraftan bu ülkede genç işsizliği azaltmak için de çok önemli bir enstrüman sağlayacak. Ben inanıyorum ki Gaziantep de bu artışta rol model olan şehirlerimizden biri olacak." diye konuştu.

ÖZER’DEN TEŞŞEKKÜR 

Proje kapsamında Şahinbey Belediyesinin sınırları içerisinde mesleki eğitim merkezindeki öğrencilere Bakanlığın verdiği aylık 1.275 liraya ilave olarak 500 lira daha ödeneceğini söyleyen Özer, bunun ilk adımının Bursa Büyükşehir Belediyesi ile atıldığını belirtti. Başka illerden de bu hayra vesile olacak olanların çıkacağına inandığını ifade eden Özer, projeye katkı sunan tüm yönetici ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

‘’HEDEFİMİZ 50 BİN ÖĞRENCİ’’

Gaziantep Valisi Davut Gül,

‘’Şu anda Türk milli eğitim hayatında birçok olumlu şey yapılıyor, çok güzel isler yapılıyor ama Mesleki eğitim merkezlerinde uygulanan bu proje 5-10 yıl sonra gerek mesleki eğitim merkezlerinde devam eden öğrencilerimizin gerekse de sanayinin, Türkiye’nin en önemli kazanımı olacaktır. Gaziantep’te şu anda 23 bin öğrencimiz var. Bu şu anlama geliyor. Yaklaşık olarak her ay 30 milyon TL veriliyor. Yani yılda 360 milyon TL ediyor. Bu sayı giderek artacak. Bu doğrudan öğrencilerimize verilen para ve çok önemli bir para. Şu ana kadar 1 milyar 400 milyon TL eğitime yatırım yapan Şahinbey belediyesi bu proje için 250 milyon TL civarında bir bütçe ayırdı ama bizim hedefimiz 23 bin olan öğrenci sayısını 50 bine çıkarmak. Bu şu anlam geliyor. Ayrılan bütçenin 500 milyon TL’ye çıkması demek. Şahinbey belediyesinin çocuklarımıza, gençlerimize bunu vereceğine canı gönülden inanıyorum.’’

DEVAM EDEN PROJELERİMİZ VAR

Gaziantep eğitimine ayrılan bütçenin kent açısından önemli olduğunu kaydeden Vali Gül,

‘’Gaziantep’te Sayın Bakanımızın sayesinde planlanan ve devam eden projelerimiz var. Artık bizim derslik ihtiyacı diye bir meselemiz yok. Sadece derklerin ne zaman yapılacağıyla ilgili bir takvim belirleniyor. Bütün belediye başkanlarımız eğitimi birinci öncelik olarak kabul ediyorlar. Mesleki Eğitim Merkezlerine devam eden öğrencilerimizi büyükşehir belediyemiz yıl boyunca Gaziantep FK maçlarına götürecek. Biz de Valilik olarak maça getirilen her öğrencimize lisanslı forma hediye edeceğiz’’ diye konuştu.

MESLEKİ EĞİTİME DEVAM EDEN ÖĞRENCİ SAYISI 8 BİN 273 OLDU

Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, ‘’Maalesef ülkemizde farklı siyasi saiklerle 28 Şubat sürecinde önü kesilen Mesleki eğitim Kurumları sizin liderliğinizde tekrar ülkemizde ayağa kalkmış ve çok kısa bir sürede ülke genelinde 500 bin öğrenciye ulaşmıştır. Şahinbey ilçemizde geçen yıl Mesleki eğitime devam eden öğrenci sayısı 1320 iken bugün itibariyle 8 bin 273 sayısına ulaşmıştır ve şuanda Türkiye’de ilçelerde en fazla mesleki eğitime devam eden öğrenci sayısı Şahinbey’dedir.’’

MESLEK LİSESİNDE EĞİTİM GÖREN ÖĞRENCİLERE MADDİ DESTEK

Meslek Lisesi öğrencilerine destek için 250 milyon TL’lik kaynak ayırdıklarını söyleyen Tahmazoğlu,

‘’Gençlerimizin istihdamını artırmak, ülke ekonomisine katılımlarını sağlamak, şehirlerimizin yeni ustalarını yetiştirmek,  gençlerimizi yetiştiği okullarda kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamak amacıyla imzalayacağımız protokol ile birlikte gençlerimize Şahinbey belediyesi olarak 4 yıllık eğitim süreci boyunca yaz aylarında da devam edecek şekilde her ay öğrencilerin hesaplarına 500 TL yatırmaya başlayacağız. Önümüzdeki yıl 2023-2022 eğitim öğretim yılı başladığında bu rakam 600 TL’ye çıkacak, bir sonraki yıl 650 TL, ondan sonraki yıl 700 TL olmak üzere devam edecek.  250 milyon TL civarında olacak fakat bu projenin önü açık. Herhangi bir rakam sınırlamasına gitmiyoruz. Şuanda öğrenci 8 bin, yarın 10 bin olduğunda bu rakam 10 bin kişiye destek olarak devam edecek. Yani sayı 8 bin kişi ise 8 bin kişiye destek vereceğiz, 10 bin kişi ise 10 bin kişiye destek vereceğiz. Gücümüzün yettiği kadar desteklemeye devam edeceğiz.’’

EĞİTİME DESTEK SÜRECEK

Şahinbey belediyesi olarak eğitime verdikleri destekleri aktaran Tahmazoğlu,

“Pandemi döneminde 52 bin tablet desteğinde bulunduk. Başarıyı desteklemek adına 6 tane takdir belgesi alan her öğrencimize bisiklet hediye ediyoruz. Şu ana kadar 40 bin bisiklet hediye ettik. Son 5 yıldan beri karne hediyesi olarak her yıl gençlerimize spor ayakkabısı hediye ediyoruz. Şu ana kadar 875 bin edat spor ayakkabısı dağıtımı gerçekleştirdik. Ayrıca başarılı öğrencilerimize 20 bin kol saati hediye ettik. Yine 12 bin adet soru bankası setleri dağıttık. Okumayı teşvik etmek için şu ana kadar 13 milyon adat kitap dağıtımı gerçekleştirdik. Şu ana kadar 120 bin öğrencimizi ve vatandaşımızı Çanakkale’ye götürerek ecdadı ile buluşturup tarihi yerinde yaşamalarını sağladık. Bu projemiz devam ediyor ve yılsonuna kadar bu sayı 140 bine ulaşacak inşallah. Şahinbey belediyesi olarak şu ana kadar toplamda yaklaşık 1 milyar 400 milyon TL eğitime yatırım yaptık. Çanakkale’de, Gaziantep’in kurutuluşunda, 15 Temmuzda ve tarihin her safhasında desten yazan gençlerimize yaptığımız bu eğitim destekleri helal hoş olsun ve inanıyorum ki gençlerimiz yarın milli destanlar yazmaya devam edecekler’’ ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol; Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener tarafından imzalandı.

PROTOKOL VE LANSMANA KATILDI

Söz konusu protokolün ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığı İle “Meslek Liselerinden Günlük 50.000 Ekmek Üretim Protokolü”  ve Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin Organize Ettiği 350.000 Kitap Dağıtım Lansmanı gerçekleştirildi.

21 Haz 2022 - 16:27 - Gündem

Muhabir  Barış Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.