‘’Yol haritası ortak akılla belirlenebilir’’

"KOBİ’ler için Yeşil Dönüşüm’’ konuşuldu

 ‘’Yol haritası ortak akılla belirlenebilir’’
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) iş birliği ve Akbank ile Güneydoğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonunun (GÜNSİFED) destekleriyle "KOBİ’ler için Yeşil Dönüşüm Projesi" toplantısı Gaziantep’te gerçekleştirildi. Program açılışında konuşan GÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Enver Öztürkmen, ortak akıl ile şehirlerin kalkınma yol haritalarının belirlenebileceğini söyledi.

Bir otelde düzenlenen "KOBİ’ler için Yeşil Dönüşüm Projesi" Toplantısına, Gaziantep Valisi Davut Gül, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, KAS Türkiye Temsilciliği Proje Yöneticisi Bekir Öncel, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkanı Onur Ünlü, Akbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Bölüm Başkanı Melis Özdeğirmenci, GÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Enver Öztürkmen ve davetliler katıldı.

Programın açılışında konuşan. GÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Enver Öztürkmen kamu, belediyeler, sivil toplum, iş dünyası kurumları, akademi ve kentin ileri gelenleri olmak üzere yereldeki tüm aktörlerin bir araya geleceği ortak akıl ve ortak vizyon ile şehirlerin kalkınma yol haritalarının belirlenebileceğini ifade etti.

ÜLKEMİZİN KALİTESİ BÜYÜMESİNE YARAR SAĞLAYACAK

Sözlerini sürdüren Öztürkmen, ‘’Dijitalleşme ile birlikte yeşil dönüşüm işletmelerimize, bölge ekonomimize ve ülkemizin kaliteli büyümesine de yarar sağlayacaktır. Karbon ayak izinden işletmelerde atık yönetimine, dijital dönüşüm yeşil ekonomiye geçişimizi de kolaylaştıracaktır. Öte yandan Avrupa’nın büyüme ve kalkınma stratejisi olarak uygulamaya aldığı, yasal çerçeve ve mevzuatların yanı sıra yeşil finansman kaynaklarının da planlandığı Yeşil Dönüşüm ülkemiz için riskler kadar önemli fırsatlar da barındırıyor. Risklerimizi azaltmak için uyum kapasitemizi güçlendirmek, iklim stratejimizi oluşturmak, yasal altyapı ile gerekli mevzuatları hayata geçirmek ve finansman kaynaklarımızı da yeşillendirecek mekanizmaları planlamak büyük önem taşıyor” diye konuştu.

YENİ ŞARTLARA HIZLI ŞEKİLDE AYAK UYDURABİLİRİZ

Gaziantep Valisi Davut Gül, buradaki konuşmasında, dünyanın artık küçük bir köy haline geldiğini, herkesin herkesten mal aldığını ve ticaret yaptığını belirterek, satış yapılan ülkenin kurallarına uyulması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin bu konuda gerekli düzenleme ve anlaşmalara dahil olduğunu, KOBİ'lerden büyük sanayicilere kadar temiz enerjiyle üretim yapan sistem kurulması gerektiğine dikkati çeken Gül, "Bu kapsamda sanayicilerin, enerjilerinin 2 katını güneş enerjisi başta olmak üzere yenilebilir enerjiden üretme fırsatı var. Bu çok önemli bir imkan ve herhangi bir fabrika 10 megavat enerji kullanıyorsa 20 megavat bir tesis kurabilir. Bunu kendi ihtiyacı için kullanabilir, fazlasını da sisteme satabilir. Bunu finansal anlamda çözebilirsek sanayici, ülke ve dünya açısından çok önemli. Sanayicilere verilen bu şans ayrıca tarımsal sanayiye ve tarımsal üretime de verildi. Kamu ve özel sektör bunun farkında ama elimizi çabuk tutmamız gerekiyor. Elimizi çabuk tuttuğumuzda inanıyorum ki biz ülke olarak yeni şartlara çabuk ayak uydurabiliyoruz, bu kural ve imkanlardan en çok yararlanabilecek ülke ve şehirlerden biri olabiliriz’’ diye konuştu.

‘’GEREKLİ DÜZENLEMELERİN YAPILACAĞINA İNANIYORUM’’

Doğa ile uyumlu, çevre ile dost, dünya kaynaklarını hoyratça kullanmaya son veren bir ekonomi anlayışının küresel çapta standart hale geldiğini söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “En büyük ticari ortağımız olan AB’deki KOBİ'ler ile Türkiye'deki KOBİ'lerin iklim krizi öncelikleri ve zorluklarının kesiştiğini görebiliyoruz. Bu zorluklar yeşil finansmana erişim, eko-inovasyon kapasitesinin geliştirilmesi, bilgiye erişim ve yeni iklim mevzuatına uyumun getirdiği ek idari yükün hafifletilmesi olarak sıralanıyor. Ülkemizin ihracatının üçte birinden fazlasını üstlenen KOBİ’lerimiz ile AB arasında kurulacak yeşil köprüler olmaksızın, Yeşil Mutabakat hedeflerinin gerçekleşmesi mümkün görünmüyor. Bu doğrultuda sorunlarımızı birlikte çözmemize destek olacak ortak KOBİ mekanizmaları ve platformları oluşturmalı, KOBİ'lerin yeşil dönüşümünü bütünsel olarak ele almalıyız. Yeşil dönüşüm hem bireysel hem kurumsal hem de ulusal politikamız haline gelmeli. Bu doğrultuda hükümetimizin kısa bir süre önce, ülke ekonomimizde sürdürülebilirliği esas alacak bir iklim kanununu 2022 yılı içerisinde gündeme getireceğini açıklamasını önemli bir adım olarak görüyor, ortak akıl ve istişare kültürü ile halihazırda birçok boşluğun bulunduğu bu alanda gerekli düzenlemelerin yapılacağına inanıyoruz.”

‘’KOBİ’LER İÇİN FIRSATLAR BARINDIRIYOR”

Türkiye ile Almanya arasındaki diyaloğu ve iş birliğini farklı alanlarda geliştirmek ve pekiştirmek üzere 1985 yılında faaliyetlerine başladıklarını ifade eden KAS Türkiye Temsilciliği Proje Yöneticisi Bekir Öncel, Türkiye’nin AB üyelik sürecini desteklemek için de çaba gösterdiklerini dile getirdi. Öncel ayrıca Türkiye’nin ekonomik gelişimini, sosyal piyasa ekonomisi kriterleri dâhilinde desteklemek ve özellikle KOBİ’lerin serbest rekabet koşulları içerisinde güçlerini artırmak için ortakları ile eğitim ve bilgilendirme etkinlikleri düzenlediklerini anlattı. Yeşil dönüşüm sürecini ekonomi ve çevre yönüyle değerlendiren Öncel şunları söyledi; “AYM, müsebbibi insan olan ve dünyadaki yaşam alanlarımızı tehdit eden küresel iklim değişiklikleri ve çevresel kirlenme etmenlerini azaltmanın kaçınılmaz zorunluluğun bir parçasını oluşturuyor. İşte bu nedenle AYM’nin Avrupa ile önemli ticaret hacmine sahip Türk KOBİ’lerine etkileri ve getireceği zorlukların yanı sıra oluşturabileceği fırsatlar üzerine yapılan bu etkinlik serisinin faydalı olacağına inanıyoruz’’ dedi.

Açılış konuşmalarının ardından TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkanı Onur Ünlü’nün moderatörlüğünde, TÜRKONFED Akademik Danışmanı Doç. Dr. Nazlı Karamollaoğlu ve Hedefler için İş Dünyası Platformu (B4G) Direktörü Nezahat Yıldırım’ın katılımıyla “Döngüsel Ekonomi” başlıklı bir panel düzenlendi.

23 Haz 2022 - 15:22 - Gündem

Mahreç  Barış Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.