Göçle Gaziantep’e gelen yetişkinlere yönelik etkinlik gerçekleştirildi

Gaziantep Üniversitesi’nin yürütücüsü olduğu “Dünya Vatandaşı Olma Yolunda Mültecilerin Ortak İnsani Değerler Konusunda Temel Yeterliliklerini Destekleme ve Geliştirme Projesi” kapsamında hazırlanan fikri çıktıları hedef kitleye tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla etkinlik gerçekleştirildi.

Göçle Gaziantep’e gelen yetişkinlere yönelik etkinlik gerçekleştirildi
Göçle Gaziantep’e gelen yetişkinlere yönelik etkinlik gerçekleştirildi
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Üniversitesi’nin yürütücüsü olduğu “Dünya Vatandaşı Olma Yolunda Mültecilerin Ortak İnsani Değerler Konusunda Temel Yeterliliklerini Destekleme ve Geliştirme Projesi” kapsamında hazırlanan fikri çıktıları hedef kitleye tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla etkinlik gerçekleştirildi.

Hedef kitlesinin Gaziantep’te yaşayan iç ve dış göçle gelen yetişkinler ve bu yetişkinler üzerine çalışan uzman ve eğitmenlere yönelik olan etkinliğe, proje kapsamında odak grup çalışmalarının gerçekleştirildiği Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK) ve Toplum Merkezi’nden yetişkinler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Proje Yürütücüsü, GAÜN Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Fatma Çapan, proje kapsamında dünya vatandaşı olma yolunda ortak alanların ve kaynakların kullanılması ve korunmasında bilincin artırılması, farkındalık oluşturulması amacıyla üç eğitim modülünün hazırlandığını belirtti. Eğitim modülünün uygulamadaki yansımalarını görmek amacıyla belirlenen pilot merkezlerde odak grup çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Çapan, “Bu etkinlikte hem odak grup çalışmalarına katılan hedef kitlemizle deneyimlerini paylaşmak hem de daha fazla yetişkine ulaşmak için bir çoğaltıcı etkinlik düzenledik. Ulusal ve proje ortağı ülkelerde de birçok kurum ve kuruluşun bu eğitim modüllerini uygulamaları için heyecan duyuyoruz. Bu noktada desteklerini esirgemeyen proje ortağı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin sürekli merkezlerinde uygulanmak üzere gerekli adımlar atılmaya başlandı” diye konuştu.

KAYRA Yöneylem Eğitim Mühendislik Danışmanlık Ltd. Şti Temsilcilerinden Uzman Eğitmen Ayşe Yıldız Köroğlu ise eğitim modülünün içeriği hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Ortak Yaşam Alanları ve Etkin Kaynak Kullanımı Konusunda Farkındalık Yaratarak iç ve dış göçle gelen yetişkinlere Davranış ve Yaşam Becerileri Kazandıran Eğitim Modülleri olarak adlandırdığımız bu eğitim modülleri sayesinde iç ve dış göçle kente gelenlerin kentsel kültürü ve ortak değerleri özümsemesi, kente aidiyet duygusunu geliştirmesi, kentin geleceğini ve sürdürülebilirliğini düşünmesi, kent yaşamına ve toplumuna uyum sağlaması ve buna göre davranış geliştirmesini amaçladık.”

İç ve dış göçle gelen yetişkinlere yönelik hazırlanan bu projeyi kurum olarak oldukça önemsediklerini ve destek verdiklerini kaydeden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve GASKİ Temsilcisi Kıymet Berra Ülgey ise şöyle konuştu: “İnsanoğlu bir sonraki nesilleri düşünmeden dünya üzerindeki çoğu kaynakları bilinçsizce tüketiyor. Bu nedenle özellikle insan faaliyetlerinin oldukça yoğun olduğu kentsel alanlarda iklim değişikliği başta olmak üzere çevre sorunları belirgin bir şekilde ortaya çıkmıştır. Doğal kaynakların ve çevrenin israf edilmeden gelecek kuşakların hakları göz önünde bulundurularak kullanılması ortak geleceğimizi korumamız açısından tüm insanlığın ön planda tutması gereken davranışlardandır. Özellikle büyük kentler hem doğal kaynakları hızlıca tüketen, hem de kirlilik ve atıkların esas üreticisi olduğundan ‘Kentli’ olarak tanımladığımız kent kültürü ve kimliğine sahip insanlara bu konuda oldukça büyük bir görev düşmektedir. Bu proje kentlerde yaşayan yetişkinlerin bu konularda bilinçlendirilmesi ve farkındalık düzeylerinin arttırılması açısından çok önemli bir proje.”

İç ve dış göçle Gaziantep’e gelen yetişkinlerin oldukça ilgi gösterdiği ve önemli paylaşımların yapıldığı etkinlik, katılım belgelerinin takdimi ile sona erdi.

15 Eyl 2022 - 15:22 Gaziantep- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.