İşyerlerinde ölüm kol geziyor!

Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Aykut Kocalar, son dönemlerde Gaziantep’te gerçekleşen iş kazaları, yangın ve patlama olaylarını gündeme taşıdı. Bu olaylarda 6 kişinin hayatını kaybettiğini kaydeden Kocalar,  ‘’ İşyerlerinde ölüm kol geziyor’’ yorumunda bulundu.

Gaziantep, son günlerde meydana gelen iş kazaları ile gündemden düşmüyor. Eylül ayının ilk günlerinden bu yana meydana gelen 5 ayrı olayda, 6 kişi hayatını kaybetti. Yaşanan kazalar ile ilgili ‘’İhmal mi var?’’ sorusu gündemde iken  işçi sağlığı ve iş güvenliği konuları da yeniden tartışılmaya başlandı.

Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Aykut Kocalar, son dönemlerde Gaziantep’te gerçekleşen iş kazaları, yangın ve patlama olaylarını gündeme taşıdı. Kocalar, ‘’

Yüksekten düşme, patlama, yangın vb. iş kazalarından dolayı insanlarımız hayatlarını kaybediyor.  Sadece son on gün içerisinde kentimizde meydana gelen ölümlü iş kazaları aşağıda belirtilmiştir.  05 Eylül 2022, Patlama ve bir işçi hayatını kaybetti, 06 Eylül 2022, Patlama ve iki işçi hayatını kaybetti, 08 Eylül 2022, Platform çökmesi ve bir işçi hayatını kaybetti, 13 Eylül 2022, İnşaattan düşen bir işçi hayatını kaybetti, 14 Eylül 2022, Yangın ve bir itfaiye eri hayatını kaybetti.’’

8 AYDA 34 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

İSİG Meclisi tarafından hazırlanan verilere atıfta bulunan Kocalar, ‘’

İSİG Meclisi’nin yaptığı araştırmaya göre Ülke genelinde 2022 yılının ilk 8 ayında 1202 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Her gün en az 5 emekçinin işyerlerinde hayatlarını kaybetmesi vahim bir durumdur.  İSİG verilerine göre, kentimizde ise ilk 8 ayda 34 vatandaşımız iş kazaları nedeni ile hayatını kaybetti.’’

İŞ KAZALARI DURDURULAMIYOR!

Yorumlarını sürdüren Kocalar, ‘’Ülke genelinde 2022 yılının ilk 7 ay verilerine göre 15. sırada yer alan Gaziantep, maalesef 8. ayda yaşanılan ölümlü iş kazaları nedeni ile 11. sıraya yükseldi. 9. ay içerisinde de peş peşe yaşanılan iş kazaları nedeni ile maalesef ilk sıralara doğru tırmanış devam edecek gibi görünüyor. Son iki aydır, kentimizde maalesef iş kazaları durdurulamıyor.   Ölümlerin göz göre göre geldiğini söylemek mümkün.  Çünkü “iş kazaları” ve iş cinayetleri insana değer verilmemesinden, önlem alınmamasından, işyerlerinin denetlenmemesinden, işyerlerine - işverenlere yaptırım uygulanmamasından, mühendisliğin yok sayılmasından ve üretim ve hizmetlerin örgütlenişindeki yanlışlardan ve işçi sağlığı – işgüvenliği (İSİG) hizmetlerinin kamusal anlayışın yok sayılarak piyasalaştırılmasından kaynaklanmaktadır. ‘’

SORUMLULUK ÜSTLENMİYOR!

‘’Her iş kazasının teknik bir nedeni var, ancak asıl nedenlerden biri de, ülkemizde İSİG’e ilişkin olarak kurulan sistem ve hizmetlerin piyasalaştırılmasıdır. İşyerlerinde danışmanlık ve rehberlik hizmeti veren iş güvenliği uzmanları da sadece TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI Anayasanın 135. maddesinde tanımlanan 66 ve 85 sayılı KHK ve 7303 sayılı yasa ile değişik 6235 sayılı yasaya göre kurulmuş kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur.

Kazalar - ölümler olduğunda hatırlanan, bütün sorumlulukları sırtlarına yıkılan, gözaltına alınan, tutuklanan, diğer zamanlarda umursanmayan görevliler halindedir.

Büyük iddialarla lanse edilen, 6331 sayılı İş Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu’nun kabulünün üzerinden tam 10 yıl geçmesine karşın kazalar, ölümler azalmıyor. Kanunun kabulünden bu yana en az 13 bin emekçi iş kazalarında hayatını kaybetti, milyonlarca emekçi yaralandı.  Çalışma yaşamı ve İSİG konularında görev ve sorumluluğu bulunan ÇSGB ise görevlerini yerine getirmiyor, getiremiyor, sorumluluk üstlenmiyor. ‘’

İSİG ENSTİTÜSÜ OLUŞTURULMALI

Aradan geçen yıllar bir kez daha gösterdi ki işverenlerin önlem alma, devletin mevzuat yapma ve işyerlerini denetleme yükümlülüklerinin etkin bir şekilde yerine getirilebilmesi, kamucu bir  anlayışın benimsenmesi, sendikalar ile meslek örgütlerini, mühendislik ve tıp bilimlerini yok saymaması ile mümkün olabilecektir. Bunun için yıllardır idari, mali yönden özerk ve demokratik işleyişe sahip bir kurum olarak ifade edip önerdiğimiz, içerisinde sendikaların, meslek örgütlerinin de yer aldığı İSİG Enstitüsü derhal oluşturulmalıdır. Bu kurum, ulusal politikaları belirleme ve yaşama geçirmede özgür bilimsel iradeye ve güce sahip olmalıdır.

İSİG UNUTULMAMALI

İSİG, patlama, yangın vb. sonrası akla gelen, birkaç gün konuşulduktan sonra yeni patlamalar, ölümler ile kısa bir süreliğine yeniden gündeme gelen bir konu olmamalıdır. Devletin ve işverenlerin görev ve sorumluluklarını eksiksiz yerine getirdiği, ilgili tüm tarafların kamusal hizmet bağlamında içinde yer aldığı bir konu olmalıdır. Bunun yolu da, işçiler, sendikalar, meslek örgütlerinin karar alma, denetleme mekanizmalarının asli unsuru olacakları, yasal, etkin bir kurum ile mümkün olacaktır. Bu mekanizmanın yaratılması yerine her türlü görev ve yetkiyi tek elde toplayan ÇSGB şunu bilmelidir ki, ölümlerin sorumlusu olarak tarih sayfalarında yerini alacaktır.  Artık yeter; iş kazalarının sona ermesini ve emekçilerin işyerlerinde ölmesini istemiyoruz. 

Makina Mühendisleri Odası bu süreçte her türlü desteği vermeye talip ve görev almaya hazırdır’’ ifadelerini kullandı.

16 Eyl 2022 - 10:55 - Gündem

Mahreç  Ayhan Duman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.