KOBİ’ler KOSGEB ile büyüyor!

KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) hakkında açıklamalarda bulundu. Paksoy, KOBİ’lere yönelik 3 çağrı ile birlikte, rekabet güçlerinin artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

KOSGEB, KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) ile küçük ve orta ölçekli işletmelere destek sunmaya devam ediyor. Program hakkında açıklamalarda bulunan KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy, programın amacının KOBİ’lerin kapasitelerinin yanı sıra rekabet güçlerinin de artırılması olduğunu söyledi.


KATMA DEĞERLİ ÜRETİM HEDEFİ


Paksoy, ‘’Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz açısından özellikle sanayi sektöründe gerçekleşecek verimlilik kazanımları sürdürülebilir büyüme açısından başat bir rol üstlenmektedir. On Birinci Kalkınma Planının, üretim ve verimlilik odağı doğrultusunda, İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve verimliliğinin artırılması suretiyle katma değerli üretim yapısına geçiş Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik gelişimine ve kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda işletmelerin modern teknolojiler ve iş modelleriyle çalışma kapasitelerinin geliştirilmesi, verimliliklerinin artırılması, ürün ve üretim süreçlerinin kalite standartlarına uygun hale getirilmesi ile imalat sanayi KOBİ’lerinin ulusal ve uluslararası rekabet güçlerinin arttırılması amaçlanmaktadır.’’ 


DESTEK ÜST LİMİTLERİ ARTIRILDI


Programa ilişkin açıklamalarını sürdüren  Paksoy, ‘’Müdürlüğümüz KOSGEB olarak 2019 yılından bu yana imalatçı KOBİ’lere yönelik çıktığı “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” başlıklı çağrıların hem kapsamını genişletti hem de destek üst limitlerini arttırdı. Yeni çağrıya, dijitalleşme başlığının yanına rekabetçilik ve verimlilik modülü de eklendi’’ dedi.


İŞTE PROGRAMIN DETAYLARI!


KOSGEB’den yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

‘’2022 – 01 Proje Teklif Çağrısı; İmalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin desteklenmesi  Proje Teklif Çağrısının genel amacı, “Yerli ve yetkin dijital teknoloji geliştiricisi KOBİ envanterini genişletmektir.


2022 – 02 Proje Teklif Çağrısı; İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanma düzeyinin arttırılması Proje Teklif Çağrısının genel amacı, “İmalat sanayi KOBİ’lerinin, yerli teknoloji geliştiricilerle iş birliği öncelikli olmak üzere dijitalleştirilmiş iş süreci sayısını arttırmaktır.


2022 – 03 Proje Teklif Çağrısı; İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerinin ve verimliliğinin artırılması.


Proje Teklif Çağrısının genel amacı, Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz açısından özellikle sanayi sektöründe gerçekleşecek verimlilik kazanımları sürdürülebilir büyüme açısından başat bir rol üstlenmektedir. On Birinci Kalkınma Planının, üretim ve verimlilik odağı doğrultusunda, İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve verimliliğinin artırılması suretiyle katma değerli üretim yapısına geçiş Türkiye’nin sürdürülebilir ekonomik gelişimine ve kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda işletmelerin modern teknolojiler ve iş modelleriyle çalışma kapasitelerinin geliştirilmesi, verimliliklerinin artırılması, ürün ve üretim süreçlerinin kalite standartlarına uygun hale getirilmesi ile imalat sanayi KOBİ’lerinin ulusal ve uluslararası rekabet güçlerinin arttırılması amaçlanmaktadır. 


Proje Teklif Çağrılarına https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/3288/kobigelkobi-gelisim-destek-programi internet adresinden KOBİ’ lerimiz ulaşabilecektir. Proje Başvuru Tarihleri 13 Aralık 2022 – 11 Ocak 2023 olup başvuru sistemi 11 Ocak 2023 günü saat 23:59’da başvuruya kapatılacaktır.


Bu kapsamda Kamuoyuna yapacağınız bilgilendirme ilimizde faaliyet gösteren KOBİ'lerin KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programından azami ölçüde faydalanması açısından büyük önem arz etmektedir.’’ 

15 Ara 2022 - 18:41 Gaziantep- Gündem

Muhabir  Ayhan Duman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.