Sermet ATAY TBMM’de Gaziantep’i Konuştu  

TBMM Genel Kurulunda Bütçe görüşmeleri devam ederken söz alan MHP Gaziantep Milletvekili Sermet ATAY, şehrin sorun ve taleplerini dile getirdi.

Uçak Sefer Sayıları Arttırılmalıdır

Sanayi, ihracat ve istihdamda Gaziantep'in başarıları ile söze başlayan Atay “ Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesinin bulunduğu ilimize yapılan, ulaştırma ve alt yapı yatırımları, Gaziantep’i sanayi ve üretim alanında cazibe merkezi haline getirmiştir.

            Gaziantep organize sanayi bölgesi, hem yüzölçümü olarak Türkiye’nin en büyüğü hem de  istihdamda, 241 bini aşan sayıyla, Türkiye’nin en çok istihdam sağlayan organize sanayi bölgesidir.

            Gaziantep, ihracatta ocak-kasım 2022 döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 5,6 oranında artışla 9 milyar 622 milyon 523 bin dolar seviyesine ulaşmıştır.           

            Gaziantep OSB ile küçük sanayi sitelerini birbirine bağlayan ve şehir içi ulaşımı da ciddi anlamda rahatlatan, Gaziray projesinin açılışını, bir süre önce sayın cumhurbaşkanımızın katılımı ile gerçekleştirdik. Bu banliyö hattı, 6 organize sanayi bölgesiyle şehir merkezi arasında, işçi transferine bağlı olarak ortaya çıkan trafik yoğunluğunu, hafifletmeye yönelik bir yatırım olmakla beraber bir çok bölgenin ulaşımına da ciddi katkısı olan büyük bir projedir.

Cumhur ittifakı Gaziantep büyükşehir belediye başkanı ve milletvekillerimize, ilimize yapılan yatırımlar noktasındaki girişim ve çabalarından dolayı teşekkür ediyorum.

            Sayın başkan değerli milletvekilleri!

            Gaziantep sanayisi ve turizmi ile yükselen bir değer, bir cazibe merkezidir. Sanayicimizin, ticaret odamızın ve esnafımızın ortak bir talebi de Gaziantep’e yapılan uçak seferlerinin, arttırılması yönündedir. Havaalanı terminal binası yenilenmiş ve gazi şehrimize yakışır, ihtiyaca cevap verecek, modern bir terminal binasına kavuşturulmuştur. Ancak, uçak sefer sayıları yeterli olmadığı için çevre illerde bulunan havaalanlarını kullanmak suretiyle, ulaşımın sağlandığı bilinmektedir. Uçak seferlerinin yetersiz olması, talep miktarının, arz edilen biletten çok fazla olması, bilet fiyatlarının da benzer havalimanlarından çok daha pahalı olmasına sebep olmaktadır. Çevre illerden uçuşların kullanılması, zaman ve ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Gazi şehrimizin talebinin dikkate alınarak uçak seferlerini arttırmak suretiyle konunun çözüme kavuşturulması samimi dileğimizdir. şeklinde konuştu.

  

Gaziantep Antep fıstığı üretiminin ve ticaretinin amiral gemisidir

Antep fıstığı üretimi ve ticareti ile ilgili verileri TBMM kürsüsünden paylaşan Atay, “Gaziantep sanayi, ticaret ve turizmin yanında tarımsal ve hayvansal üretim alanlarında da varlık gösteren bir ilimizdir. Yıllık ortalama Antep fıstığı üretimi,  diğer illerle beraber 180 bin tonun üzerindedir. Antep fıstığı üretimi, çevre illere de dağılmış olmasına rağmen, Gaziantep üretimin ve ürünün ticaretinin amiral gemisidir. Antep fıstığı araştırma enstitüsü, 1930’lu yıllardan bu yana tarımsal araştırmalar ve çalışmalarla süreci desteklemektedir. Antep fıstığı üretiminde dünyanın en önemli üreticilerinden olmamıza rağmen, ürettiğimiz Antep fıstığının, ihracata giden oranı yüzde 15-20 civarında kaldığından, ihracattaki payımız çok düşüktür. Bunun sebebi, fiyatlandırma sürecinde yaşanan aksaklıklardır” diyerek sorunu dillendirdi.

Antep Fıstığı üretimi destekleme kapsamına alınmalı ve taban fiyat uygulaması yapılmalıdır.

Antep fıstığı üretiminin destekleme kapsamına alınmasını isteyen Atay “Karadeniz bölgesinde üretilen fındık, devletimiz tarafından taban fiyat uygulaması ile fiyat korumasına alındığından, ihracat rakamları tatmin edici seviyededir. Aynı taban fiyat uygulamaları ve piyasa denetimleri, Antep fıstığı için de uygulanırsa sonucun değişeceğini ve ihracatta istenilen seviyeye geleceğini tahmin ediyoruz. Antep fıstığının destekleme kapsamına alınarak, taban fiyat uygulamalarının başlatılması üreticilerimizin ciddi beklentisidir.” Diye devam etti.

Zeytin borsası kurulmalıdır. 

Konuşmasında Zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin beklentilerine de yer veren Atay, “Gaziantep ve Kilis illerinde Antep fıstığı üretiminin yanında ciddi oranlarda zeytin üreticiliği de gelişmektedir. Gaziantep ilimizde yıllık ortalama 33.000 ton, Kilis ilimizde ortalama 24.000 ton zeytin üretimi gerçekleşmektedir. Üretilen zeytin, genellikle yağlık olup, zeytin yağımız Türkiye ve dünya pazarında rekabete uygun şekilde kalitelidir. Bahsettiğimiz rakamlar resmi kayıtlara giren üretimlerdir. İlimizde üretilen, zeytin ve zeytin yağının bir borsası olmadığından fiyatlandırmada belirsizlik vardır.

Zeytin borsasının olmayışı üreticiyi pazara ürün ulaştırmakta zorlamakta, çoğu üretici eşe dosta satış yaparak üretime devam etmeye çalışmaktadır. Ürettiği ürün çok kaliteli olmasına rağmen pazarda istediği yeri alamayan zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin, yaptığımız saha çalışmalarında, birincil talepleri zeytin borsasının kurulmasına yöneliktir. Bu hususta gereken adımlar atılmalı, üreticinin önü açılmalıdır. Zeytin borsasının açılması kayıt dışı üretimi de azaltacak ve üretimin ciddi şekilde artışını sağlayacaktır.”  Şeklindeki sözleri ile ziraat odaları ve çiftçilerin uzun süredir gündeminde olan konuyu meclis gündemine getirdi.

 Fırat Akar Barak Bakar

Barak ovası sulama projesini de meclis gündemine taşıyan Atay, “GAP ile devletimizin gündemine giren, barak ovası sulama projesi, bir türlü istenen seviyeye ulaşamamıştır. Dünyanın en büyük su kaynaklarından biri olan Fırat nehri, barak ovasının kenarından geçmesine rağmen, nehrin suyundan barak ovası sulanamamaktadır. Yörede bir deyim haline gelen “Fırat akar, barak bakar” söylemi, konunun özeti gibidir. Kot farkından dolayı, Fırat nehrinden faydalanamadığımız bir gerçek olmakla beraber, yenilenebilir temiz enerji kaynakları ile bu sorunun çözülmesi mümkündür. Yörenin en verimli toprakları, avuç içi gibi düz barak ovasının su problemi giderilerek, Türk tarımına kazandırılması ve üretimdeki hak ettiği yere gelmesi yöre çiftçisinin en büyük beklentisidir. Bölgenin bir kısmını suya kavuşturması beklenen, Doğanpınar barajının isale hatları tamamlanma sürecinin hızlandırılması da yöre halkının talepleri arasındadır.” ifadeleri ile yöre çiftçisinin taleplerini iletti.BÜLTEN

16 Ara 2022 - 09:24 Gaziantep- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.