Eczacılardan eylem çağrısı!

Aralarında Gaziantep Eczacılar Odasının da yer aldığı 22 Eczacı Odası, Türk Eczacılar Birliğine çağrıda bulundu. Eczacı örgütleri, Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetini, Konya Bölgeler Arası Toplantısı'nda alınan kararlara ve belirlenen eylemlilik sürecine sahip çıkmaya çağırdı.

Türkiye’de yaşanan ilaç krizi başta olmak üzere eczacıların sorunları artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığının ilaç krizine çözüm için ilaç alımında kullanılan kurda değişikliğe gitmesi, İlaç Fiyat Farkı kararnamesi gibi adımlar sonrası az da olsa olumlu adımlar atılmıştı. Ancak eczacıların diğer taleplerine halen sessiz kalınması ve Türk Eczacılar Birliğinin tepkisizliği üzerine 22 Eczacı Odası harekete geçti.

ECZACILAR ÇÖZÜM TALEP ETTİ

Aralarında Gaziantep Eczacılar Odasının da yer aldığı 22 Eczacı örgütünden yapılan yazılı açıklamada, ‘’Örgütümüzce Konya Bölgelerarası Toplantısı'nda eczacının yaşadığı sorunlara dur demek amacıyla eylemlilik süreci başlatıldı. Miting ve eczane kapatmanın da yer aldığı bu çıkışın temel başlıkları; Eczanelerde ekonomik krizle birlikte daha da ağırlaşan ilaç fiyat kararnamesi kaynaklı ekonomik yangın, Eczacılık fakültesi sayılarında ve kontenjanlarındaki durdurulmayan artış ve sonucundaki eczacı işsizliği, Kamu eczacısının yaşadığı ve görmezden gelinen hak kayıpları, İlaç yoklukları ile giderek artan ilaç fiyat farkları olmuştu. Öncesi ve sonrası kamuoyunda ilgiyle izlenen, 27 Kasım'da gerçekleşen mitingimizde binlerce eczacı, çalışanlarımız ve eczacılık fakültelerinde okuyan gençlerimiz ile bu başlıkları haykırdık ve sorunlara çözümü hep birlikte talep ettik.

Mitingimizin yapılışından bu yana geçen sürede 15 Aralık tarihinde kur değişikliğinin erkene alınmasından kaynaklı ilaca yapılan zamma tanıklık ettik. Yapılan düzenleme ilaç yokluğunu bir süreliğine kısmen azaltacak olsa da ilacın sürekli bulunabilir ve ulaşılabilir olmasını sağlamayacaktır. Eczacılar olarak bizim talebimiz; İlaç Fiyat Kararnamesinin sektörün diğer temsilcileriyle birlikte eczacı örgütlerinin de talep ve önerilerinin dikkate alınarak yeniden düzenlenmesidir. Yıl içinde yapılan düzenlemeler, geçen yıl yaşanan hak kayıplarını bile karşılamazken önümüzdeki yılın bu yıldan daha da zor geçeceği aşikardır.

TEB’E TEPKİ

İlaç fiyat değişikliği sonrası Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti başkanlık divanınca, yapılan zamma teşekkür eden ve ilacın bir iki gün içinde bollaşacağına dair açıklamalar, 20 gün önce Anıtpark'ı dolduran ve örgütünün yanında duran 40 bin eczacıyı hayrete düşürmüştür. Türk Eczacıları Birliği yöneticileri ilaç bollaşacak ve teşekkür açıklamaları yaparken, 16 Aralık günü Sağlık Bakanı'nın tüm sektör temsilcileri adı altında ilaç sanayii ve ecza depocularıyla ilaç YOK'luğunu ortadan kaldırmak üzere toplantı yapması ve bu toplantıda Birliğimizin ve Ecza Kooperatiflerimizin olmaması Sağlık Bakanı'nın ihmali olmuş ve eczacıyı üzmüştür. Bu durumun demokratik ilkelere uygun olmadığını ve eczacının örgütsel dayanışmasına sonuna kadar sahip çıkacağını da hatırlatırız. Ayrıca bakanlığımızın 29.000 eczaneden her gece 1.270'i nöbet tutarken nöbetçi eczane sayısını artırma talebinin piyasada olmayan ilaç sorununun çözümüne nasıl bir katkı sunacağı da anlaşılamamıştır. İlaç ve eczacılık hizmetleri söz konusu olduğunda çatı örgütümüz olan Türk Eczacıları Birliği'nin yok sayılmasını asla kabul etmediğimizin bilinmesini isteriz. Konuya ilişkin Birliğimizin tepkisiz kalması da ayrıca bir hayal kırıklığına yol açmıştır.

Bizler aşağıda imzası olan eczacı odaları olarak; Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetini, Konya Bölgeler Arası Toplantısı'nda alınan kararlara ve belirlenen eylemlilik sürecine sahip çıkmaya çağırıyoruz’’ ifadeleri yer aldı.

‘’ECZACILAR SORUNLAR SARMALINDAN ÖRGÜTSEL DAYANIŞMA İLE ÇIKACAK’’

Duruma tepki gösteren Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci ise, ‘’Eczacı, 66 yıldır örgütünün ve dayanışmanın yanında oldu. Bu güç Türk Eczacıları Birliği’ni ülkenin önde gelen akademik meslek odalarının biri yaptı. Eczacı bugün içinde bulunduğu sorunlar sarmalından örgütsel gücü ve dayanışmasıyla çıkacaktır’’ ifadelerini kullandı. 

23 Ara 2022 - 18:29 Gaziantep- Gündem

Muhabir  Ayhan Duman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.