Geri Gönderme Merkezinde şiddet iddiası!

Gaziantep Barosu Göç ve İltica Komisyonu tarafından yapılan basın açıklaması ile Oğuzeli Geri Gönderme Merkezi’nde yaşananlar gündeme taşındı. Komisyon tarafından yapılan basın açıklamasında, Geri Gönderme Merkezine gönderilen sığınmacıların kötü muameleye ve şiddete uğradıkları iddia edildi.

Gaziantep Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyeleri Gaziantep Adliyesi önünde bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada Gaziantep Oğuzeli Geri Gönderme Merkezinde yaşandığı ilerisi sürülen bir takım iddialar gündeme taşındı.

Gaziantep Barosu Göç ve İltica Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesi Av. Nazlı Göbek tarafından yapılan basın açıklamasında, ‘’12.01. 2023 tarihinde Gaziantep Oğuzeli geri gönderme merkezinde idari gözetim altında bulunan, geçici koruma statüsüne sahip Suriye uyruklu sığınmacıların kötü muameleye maruz kaldıkları, şiddet uygulanarak  zorla “gönüllü geri dönüş formu” imzalatıldığı ve otobüslerle toplu olarak Hatay’da bulunan Apaydın Geçici Barınma Merkezinde sevk edildiği yönünde gelen yoğun şikayetler üzerine Gaziantep Barosuna kayıtlı meslektaşlarımız müvekkillerine ulaşmış ve söz hususlara ilişkin tuttukları tutanaklar ile durumu Gaziantep  Barosu Göç ve İltica Komisyonu ile paylaşmışlardır. Tutulan tutanaklar da sığınmacıların  darp edildikleri, kandırılarak ve evraklara zorla imza attırılarak Hatay Apaydın Geçici  Barınma Merkezine getirildikleri tespit edilmiştir. Bu tutanaklar Gaziantep Barosuna intikal ettikten sonra meslektaşlarımız ivedilikle harekete geçmiş ve 13.01.2023 tarihinde ve saat 08.40‘da Hatay Apaydın Geçici Barınma Merkezine gitmişlerdir. Burada sayım olduğu gerekçesiyle saat 10.00'da yabancılarla görüşebilecekleri taraflarına aktarılmıştır. Yarım saat kapıda bekletildikten sonra kamp müdürüyle yaşanılan tartışma ve yoğun ısrarları neticesinde 09.30 itibariyle geçici barınma merkezine giriş sağlanabilmiştir.

Meslektaşlarımız sığınmacılar ile  yaptıkları görüşmelerden sonra bu kişilerin idari gözetim altında oldukları, haklarındaki sınır dışı kararına karşın dava süreçlerinin devam ettiğini, buna rağmen 12.01.2023 tarihinde 35-45 kişilik 4-5 otobüs ile toplu olarak Hatay’da bulunan Apaydın Geçici Barınma Merkezinde getirildiklerini, burada hem Gaziantep Oğuzeli Geri Gönderme merkezinden çıkarılmadan önce hem de Apaydın Geçici Barınma merkezine alınmadan önce jandarmalar tarafından sadece imza kısımları görünecek şekilde bazı evrakların zorla imzalatılmaya çalışıldığını, bu evrakların ne olduğunu sorduklarında ise dosyalarıyla ilgili olduklarını, kesinlikle üst tarafına bakmalarına müsaade edilmediğini taraflarına aktarmışlardır.

Hatay Apaydın Geçici Barınma merkezinde, bazı sığınmacıların bu evraklara baktığını, bakılan bu evrakların gönüllü geri dönüş formu olduğunu gördüklerini, evraklara bakan kişilerin de jandarmalar tarafından kötü muameleye maruz kaldığını, bunun üzerine imzalamak istemeyenlerin de şiddete maruz kaldıklarını, bazılarının ise şiddet görme endişesiyle bu formları imzaladıklarını, jandarmalar tarafından bu yaşananların kimseye anlatılmaması konusunda tehdit edildiklerini beyan etmişlerdir. Ailelerinin Türkiye'de olduklarını, Suriye’ye gönderilmeleri halinde can güvenliklerinin olmadığını tutanaklara geçmesi adına meslektaşlarımıza anlatmışlardır. Jandarmalar tarafından konuşmaması adına tehdit edilen Suriye uyruklu bazı sığınmacıların bu korkular neticesinde avukatlarla konuşmak istemediği ve konuşan bazı sığınmacıların ise bu görüşme tutanaklarına imza atmak istemediği görülmüştür. Yapılan bu görüşmeler sonrasında 13.01.2023 tarihinde 150 kişinin daha getirileceği taraflarına aktarılmıştır. Aktarılan bir diğer husus ise toplanma alanında jandarmalar tarafından video kaydı alındığı ve bu video kaydında jandarmalar tarafından  ''Suriye'ye dönmek istiyor musunuz?'' sorusuna verilen ''Hayır.'' cevabından sonra jandarmanın tehdidi üzerine aynı sorunun tekrar edildiği ve sığınmacıların  tehdit altında bu soruya ''Evet.'' cevabını cevabı vermek zorunda kaldıkları taraflarına aktarılmıştır. Sığınmacılarla yapılan görüşme esnasında, telefonlarında geçici barınma merkezinde kaldıkları odaların görüntülerini meslektaşlarımıza izletmişlerdir.

İzlenilen görüntülerde geçici barınma merkezinde bulunan sığınmacıların kaldıkların odaların soğuk hava şartlarına uygun olmadığı, ısınmaları için gerekli düzeneklerin olmadığı, odaların çok küçük, havalandırmanın ise yetersiz olduğu, banyo imkanlarının olmadığı, yerde yattıkları ve oluşturulan bu şartların insan onuruyla bağdaşmayacak düzeyde olduğu meslektaşlarımızca gözlemlenmiştir. Geçici barınma merkezinde bulunan sığınmacıların  kendilerini burada güvende hissetmediklerini, yeniden kötü muameleye maruz kalmaktan endişelendiklerini, barınma şartlarının insan onuruyla bağdaşmadığını, haklarında verilen sınırdışı kararlarına açılan davalarının sonuçlanmasının beklenmeyi talep ettiklerini, can güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle Suriye'ye gönderilmek istemediklerini, yaşadıkları  bu mağduriyetlerin giderilmesini ve kötü muamelede bulunan görevlilerin tespit edilip cezalandırılmalarını meslektaşlarımızdan talep etmişlerdir. Bunun üzerine tutulan tutanaklar meslektaşlarımız tarafından imza altına alınarak Gaziantep Barosuna ve Gaziantep Göç ve İltica Komisyonuna teslim edilmiştir.

Gaziantep Göç ve İltica Komisyonu olarak gerek Gaziantep Oğuzeli Geri Gönderme Merkezinde tutulan tutanaklar gerekse Hatay Apaydın Geçici Barınma Merkezinde tutulan tutanaklar ve buna ek olarak Hatay Apaydın Geçici Barınma Merkezinde yaşanılanlar gözlem raporu haline getirilip, Gaziantep Barosuna, belirttiğimiz ilgili kurumlara gönderilmek üzere 20.01.2023 tarihinde teslim edilmiştir. Gaziantep Barosu Göç ve İltica Komisyonu olarak; Geçici korunma statüsüne tabi olan, haklarında alınmış ve kesinleşmemiş sınır dışı kararı olan yabacıların, sınır dışı kararlarına karşı açılmış olan davalarının sonuçlanmasının beklenilmesini, bu davaların sonuçlanmadan sınır dışı  işleminin uygulanmasının  ilgililerin sorumluluğunu doğuracağını, sınır dışı kararları kesinleşmiş olsa dahi 6458 sayılı kanunun 4. Maddesinde düzenlenen Geri Gönderme yasağının göz ardı edilmemesini, Hatay Apaydın  Geçici Barınma Merkezinin barınma koşullarının insan onuruna uygun şartlara gerilmesini, etkili bir soruşturma yürütülerek bu süreçte yabancılara kötü muamelede bulunan görevlilerin tespit edilip cezalandırılması amacıyla çağrıda bulunmaktayız. Yabancılara Uluslararası hukuktan ve 6458 sayılı yasadan doğan asgari haklarının sağlanması ve yasal sürecin hukuka uygun olarak işletilmesi, kötü muameleye ve ayrımcılığa yol açan uygulamalara ve dayatmalara son verilmesi yönünde çağrıda bulunmaktayız. Sürecin takipçisi olduğumuzu, idari ve cezai başvuruların yapıldığını sayın kamuoyuna saygıyla duyururuz’’ ifadeleri yer aldı. Haber Merkezi

25 Oca 2023 - 14:27 Gaziantep- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.