Sağlık çalışanları iş bırakıyor

Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Dayanışma Platformu (SABİM), 1-2 Ağustos'ta Türkiye genelinde şiddetin önlenmesi, mali ve özlük haklarının verilmesi, liyakatlı yönetim, çalışma koşullarının düzeltilmesi talepleri ile iş bırakacak. Gaziantep’te de uygulanacak olan eylem öncesi, MHRS üzerinden alınan hastane randevuları da iptal edilmeye başlandı.

Büyütmek için resme tıklayın

7.Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesi 21 sendika ve Federasyonun birleşimiyle kurulan Sağlık ve Sosyal Hizmet Birlik ve Dayanışma Platformu (SABİM), 1-2 Ağustos tarihlerinde iş bırakma eylemi kararı aldı. Karar kapsamında 1 Ağustos Salı ve 2 Ağustos Çarşamba günü hekimler ve sağlık personeli iş bırakacak.

RANDEVULAR İPTAL EDİLDİ

Gaziantep’te de uygulanacak eylem öncesi, MHRS üzerinden alınan hastane randevuları iptal edilmeye başlandı. Daha önce MHRS üzerinden randevu alan vatandaşlara sistem üzerinden yapılan uyarıda, ‘’Randevu aldığını hekim/bölüme ait çalışma planında zorunlu bir değişiklik gerçekleşmiştir. Aşağıdaki randevunuzu iptal etmeniz gerekmektedir’’ denildi.

2 GÜN İŞ BIRAKILACAK

Sağlıkçıların iş bırakma eylemi öncesi AHEF Yönetim Kurulu Üyesi ve Gaziantep Aile Hekimliği Derneği Başkanı Dr. Gökhan Erdoğan, Gazete 27’ye açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ‘’Sağlık sisteminin içinde bulunduğu zor durum hekim ve sağlık çalışanlarını uzun süredir derinden etkilemektedir. Artan iş yükü, iş güvencesinin olmaması, sağlıkta şiddet, alınan ücretlerin emekliliğe yansımaması nedeniyle emekli olamayan sağlık çalışanları ve güvenliksiz çalışma ortamı gibi bir çok sorun sağlık iş kolunda ki bir çok sendika ve federasyonu ortak bir amaç için ‘SABİM’ platformunda bir araya geldi. Ortak taleplerimiz 5 Ana Başlık ve 25 madde de sıralanmış olup ciddiyetinin anlaşılması için ülkemizin tamamında tüm hekimler ve sağlık çalışanları olarak 1-2 Ağustos 2023 tarihlerinde 2 günlük iş bırakma kararı alındı. Bu iş bırakma kararına istinaden Acil hizmetler ayrı tutularak poliklinik hizmeti gibi tüm elektif işlemler durdurulacak.’’

ŞİDDET İLE MÜCADELE KURULU ÖNERİSİ

Sağlıkta şiddet olaylarının önlenmesi için çalışma yapılması gerektiğini söyleyen Erdoğan, ‘’Sağlık Bakanlığı bünyesinde ilgili tüm meslek örgütleri ve sendikaların da temsil edildiği Şiddetle Mücadele Kurulu kurulmalı.  Kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarının önlenmesinde etkin yasal düzenlemelerin yanı sıra işyerlerinde de gerekli teknik önlemler alınmalı, ilgili birimler kurulmalı.  Beyaz kod veren sağlık çalışanı olayın olduğu gün idari izinli sayılmalı.  Aile sağlığı birimlerinde güvenlik görevlisi bulundurulmalıdır. Bu güvenlik görevlilerinin mali ve sosyal hakları Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmalı.  Şiddet kadar, kurumlarda yaşanan mobbingin de önemi kavranmalı, buna ilişkin yasal mevzuat düzenlenmeli.’’

MAAŞLAR YOKSULLUK SINIRININ ÜZERİNDE OLMALI

Tüm sağlık hizmeti personellerine verilen ücretlerin artırılması gerektiğini söyleyen Erdoğan, ‘’Tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ücretleri, en düşük devlet memuru aylığı yoksulluk sınırı üzerine çıkarılarak, emekli aylığına yansıyacak şekilde tek kalem maaş olarak ödenmeli. Uzman hekim maaşı yoksulluk sınırının üç katı olacak şekilde düzenlenmeli; tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının maaşları da eğitim düzeyi, hizmet yılı, mesleki sorumluluklar ve riskler gözetilerek yeniden belirlenmeli. Tüm çalışanların vergi oranı yüzde 15 olarak sabitlenmeli. Nöbet ücretleri, aylık ücretin saat başına düşen tutarın en az 2 katı olacak şekilde ödenmeli. Bu nöbet ücretleri, riskli birim, gece çalışma ile resmi ve dini bayramlar için yüzde 100 arttırılmalı. Nöbet ücretlerinin takip eden ayın en geç 15’inde genel bütçeden ödenmesi hüküm altına alınmalı.  Ayrıca, tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına yılda iki kez bir maaş tutarında ikramiye verilmelidir.  Aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarından yıllık izin, ölüm izni ve hastalık raporlarında maaş kesintisi yapılmamalıdır. Aile sağlığı çalışanlarının 1,5 olan tavan ücret katsayısı 3’e çıkarılmalıdır. ASM gider ödeneği kalemi oranları; Sosyo-gelişmişlik ödemesinde, bölge oranları ve deprem bölgesi öncelikli olarak güncellenmeli ve çarpan katsayısı; Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğinde yer alan ilk 1000 puana kadar olan hak ediş kalemi katsayısı yüzde 100 arttırılmalıdır.’’

ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

Çalışma koşullarına ilişkin açıklamalarını sürdüren Erdoğan, ‘’Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları, kendi kadro ünvanlarına uygun pozisyonlarda çalıştırılmalıdır.  Eşi ölen veya boşanma sebebi ile çocuğunun velayeti verilmiş olan sağlık çalışanına, isteği dışında gece nöbeti verilmemelidir.  Nöbet tutulan hastanelerde 10 yaşından küçük çocuğu olan sağlık çalışanları için, nöbette çocuklarının bakım ve gözetimi için 7/24 hizmet veren kreş imkânı, idare tarafından sağlanmalıdır.  Sağlık çalışanlarının iş yükünü artıran personel eksikliği giderilmeli, gerekli personel istihdamı sağlanmalıdır. Kamudaki farklı istihdam modelleri ortadan kaldırılmalıdır.  OECD verileri ile hasta başına düşen sağlık çalışanı verileri göz önüne alınarak ve ortalamalara dikkat edilerek sağlık çalışanı atamaları yeterli düzeyde yapılmalı.’’

MÜLAKAT YERİNE LİYAKAT

Görevde yükselme sınavlarında mülakat kaldırılması gerektiğini kaydeden Erdoğan, ‘’Sözleşmeli yöneticilik modelinden vazgeçilmeli; tüm yöneticiler ehliyet ve liyakat kriterlerine göre, merkezi bir şekilde atanmalıdır.  Tüm birim amirlerinin belirlenmesinde; objektif ve liyakate uygun kişilerin aday olabileceği ve işyeri çalışanlarının da görüşünün alınacağı, belirli bir süre için seçileceği bir sistem, yönetmelik ile düzenlenmelidir.  Yönetici pozisyonunda görev yapan çalışanlar, sendika üyesi olamayacaklar kapsamına alınmalıdır.  Sendika üyeliği ve üyelikten çekilme işlemleri E-Devlet üzerinden yapılmalı’’ diyerek sözlerini noktaladı.

27 Tem 2023 - 21:00 Gaziantep- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.