EKONOMİNİN ZİRVESİ!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ev sahipliğinde uluslararası yatırımcı ve CEO’ların katıldığı HORASIS Global Toplantısı Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Bolat, Gaziantep Modeli’ne övgüde bulunurken, Bakan Şimşek ise Horasis Global Toplantılarının Gaziantep’te geleneksel hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde başlayan toplantı, ev sahibi ülke ve şehrin konuk ülkelerle politik diyaloglara girmesini sağlayacak. 140’ı üst düzey olmak üzere 300 katılımcının yer aldığı 2023 HORASIS Global Toplantısı’nın düzenlenen açılış töreninde Gaziantep’in birçok yönünün anlatıldığı tanıtım filmi izlendi. Programın devamında protokol, selamlama konuşmalarını yaptı. Bu yılki toplantı teması “küresel belirsizlikler karşısında en iyi geleceği bulmak” olan, şirketleri ve toplumları ilgilendiren konulara odaklanan hükümet yetkililerini, bilim insanlarını ve aydınları, iş insanlarıyla bir araya getiren 2023 HORASIS Global Toplantısı, ekonomik konulara odaklanırken yapılan tartışmalar arasında genellikle ekonomik büyüme, yenilik, göç ve eşitsizlik gibi konular yer alıyor.

BAKAN ŞİMŞEK SUNUM YAPTI

HORASIS Global Toplantısı çerçevesinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sunum yaptı. Bakan Şimşek yaptığı sunumda, ekonomi yol haritasında amaçlarının ilk olarak fiyat istikrarı olduğunu belirterek, Türkiye’nin güçlü bir geçmişi ve mali politikaları olduğunu söyledi. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen yıkıcı deprem dolayısıyla bu yıl bütçe açığının ortaya çıktığını anlatan Bakan Şimşek, bu açığın deprem etkisinin geçmesiyle daralacağını ifade etti. Sunumun Türkiye ve dünya ülkelerini karşılaştıran grafikler üzerinden gerçekleştiren Şimşek, “Öncelikli amaçlarımızdan birisi ihracat ve yerel taleplerin karşılanması. İhracat büyümenin ana gücü değil, destek kollarından birisi olması gerek” dedi.

TURİZMDE İLK ÜÇE GİRMELİYİZ

Türkiye’de bu sene turizm için iyi bir sezonu geride bıraktıklarını anlatan Şimşek, “2028’de turizmde ilk üçe girmeliyiz. Ayrıca yeni keşiflerle Türkiye’nin petrol ve doğalgaz ihtiyacının bir kısmını karşılamayı hedefliyoruz. Türkiye’nin güçlü politikaları ve yapısal reformalarıyla yatırımcıdaki güveni güçlendirmeyi planlıyoruz. Türkiye’nin büyüme ve uluslararası rezervlerinde 26 milyar dolar gibi bir artışı söz konusu. Bir yapısal reform ajandamız var. İnsan sermayesinin güçlendirilmesi ve istihdamın desteğinin yanı sıra üretimin ve verimliliğinin arttırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

GAZİANTEP’TE GELENEKSEL HALE GELMELİ

Sunumun sonunda HORASIS heyetine Gaziantep’i tercih ettikleri için teşekkür eden Şimşek, “Gaziantep UNESCO'nun gastronomi şehri. Seneye de programın burada yapılarak geleneksel hale gelmesini diliyoruz” dedi.

GAZİANTEP GELİŞİYOR

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, İnovasyon, sürdürülebilirlik ve yeniden inşa yoluyla etki yaratmak temasıyla düzenlenen HORASIS Küresel Toplantısı’nda sizlerle bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Gaziantep deyince içimizde çok büyük bir çoğunlukla olumlu hisler uyanıyor. Gaziantep’e her gelişimde hep bir ilerleme, gelişme ve bir yükseliş görüyorum. Gaziantep, ‘İyi at yemini kendi artırır’ atasözüyle çok uyumlu bir şehir. Gaziantep tarihten gelen ve tarihteki ticaret yollarının da üzerinde yer alan güzide bir şehrimiz” dedi.

GAZİANTEP MODELİ’NE ÖVGÜ

Gaziantep, üretim, inşa ve yapmak gibi sözlerle varlığını şekillendirdiğini aktaran Bolat, “Şikayet pek bu şehirden duyulmaz. Bu şehirde yükselmek, gelişmek gibi kelimeler Gazianteplilerin hep aklında olduğu için daha çok üretmek, gelişmek anlayışıyla üretkenliğini koruyor. Yine en önemlisi bu şehir, sürdürülebilirlik, birliktelik temasına uygun olarak herhangi bir ayrım gözetmeksizin dayanışma içinde hareket ediyorlar. Gaziantep modeli inşallah daha çok gelişir ve örnek alınır ve memleketimize katkı sağlar. Ülkemizdeki şehirlerin yarısı Gaziantep ölçeğinde olabilse biz bugün, kişi başına 25 bin, 30 bin dolarlık milli geliri konuşuyor olabilirdik. Ama inşallah bu hedefi de Türkiye Yüzyılı’nda yakalayacağız. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile HORASİS Global Küresel Forum’un böylesine dev bir organizasyona ev sahipliği yapmasından dolayı ilgilileri yürekten kutlarım. Buradaki katılımcılar alanında uzman kişiler. Program çok yoğun. Başlıklar çok güzel. Bu programın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

GAZİANTEP DÜNYANIN DÜNÜDÜR

Konuşmasının devamında Gaziantep’in sahip olduğu kültürel ve tarihi mirasa işaret eden Başkan Fatma Şahin,  “Antik kentleriyle 23 müzesiyle, tarihi eserlerini sanata dönüştürüldüğü Gaziantep o yüzden dünyanın dünüdür. Sosyal adalete ve sosyal barışa daha çok ihtiyacımızın olduğu bugünlerde ortak evimiz olan gezegenimizi koruyarak kullanmamız gerekiyor. Hoyrat kullandığımız bir dünyada torunlarımıza bir gelecek bırakamayız. İşte o yüzden Gaziantep’te Gaziantep Modeli ile bir taraftan sanayide dünyanın en büyük üretim ve ihracat merkezindeyiz. Yalnızca OSB’de 280 bin civarı çalışanımız var. Bu yüzden alın terinin merkezidir Gaziantep.”

GAZİANTEP’TE BÜYÜK BİR POTANSİYEL VAR

Konuşmasının son bölümünde Gaziantep sanayisinin yüksek teknolojiye geçirmek için yapılan yatırım ve çalışmalara atıfta bulunan Şahin, “Gaziantep yeşil sanayiyi şehirde tesis etmek adına yüksek biyolojik arıtmaya geçen büyük bir gelecektir. Gaziantep’te büyük bir potansiyel var. Bugün burada olmamızın nedeni; HORASIS’in Türkiye’de ilk kez Gaziantep’te toplanmasının nedeni tesadüf değildir. Gaziantep bir üretim merkezidir. Aynı zamanda büyük bir pazardır. Bugün bu salon herhangi bir salon değildir. Burada yapılacak toplantılarla büyük dostluklar, büyük kardeşlikler kurulacak. Gaziantep konumu gereği de böyle bir özelliği bünyesinde barındırmakta müsait bir şehir. Çünkü Burada 3 saat sonra Avrupa’ya, 3 saat sonra Asya’ya uzanabilirsiniz. Türkiye Yüzyılı başlıyor. Bu yüzyıl üretimin yüzyılı olacak.”

HORASIS GELECEĞE İLHAM VERİYOR

HORASIS Başkanı Frank-Jürgen Richter ise açılışta yaptığı konuşmada toplantıya katılımlar için teşekkür ederek, Toplantıya yaptığı katkılardan dolayı Başkan Fatma Şahin’e teşekkürlerini ileti.  Richter, “Gaziantep ve Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu yılın başında büyük bir depremle sarsılmıştır. Katılımcılarımız Gaziantep’in yeniden inşası için çözüm bulmaya davet edilmektedir. Tarih boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapan Gaziantep, tarih, kültür, turizm ve sanayi şehri olma özellikleriyle bu yılın teması bakımından ön plana çıkmaktadır. Gaziantep şehri küresel diyaloğun bir merkezidir. Şehir ve Türk Hükümeti sürdürülebilir büyümeye önem vermekte ve etki yaratmak için geleceğe güvenle bakmaktadır’’ dedi. HABER MERKEZİ

22 Eki 2023 - 20:00 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.