İnsanlar Aç Perişan, Siz Kalkınma Masalı Anlatıyorsunuz

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep Milletvekili Avukat Hasan Öztürkmen, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşmeleri devam ederken yaptığı konuşmada sözünün AKP Milletvekilleri tarafından sürekli  kesilmesine sinirlenerek,” Hep siz mi konuşacaksınız. Bırakın konuşalım, sorunları anlatalım” dedi.

CHP Milletvekili Hasan Öztürkmen, Plan ve Bütçe Komisyonunda, Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülürken, uygulamaları ile tepkilerin odağında olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçeden yine aslan payını aldığını belirterek, ”Cumhurbaşkanlığı bütçesinin sunumunda (Diyanet İşleri Başkanlığı, ülkemizin birlik ve beraberliğine, insanlığın barış ve huzuruna destek olmaktadır) denmiştir. Oysa baktığımızda her yıl olduğu gibi bu senede bütçeden aslan payını alan ve uygulamalarıyla tepkilerin odağında olan Diyanet her nedense Cuma hutbelerinde ulusal gün ve bayramlara yer vermediği gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve aynı zamanda Diyanetinde kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e 10 Kasım’a denk gelen 85. Ölüm yıldönümünde yine yer vermemiştir. Diyanet İşleri Başkanı sadece toplumdaki Sünni anlayışın temsilcisiymiş gibi konuşmakta, davranmaktadır. Toplumdaki diğer inanç gruplarını yok saymaktadır” diye konuşurken AKP Milletvekillerinin müdahale etmesine sinirlendi.

Öztürkmen, AKP Milletvekillerine, ”Bırakın konuşalım, siz konuşurken bir şey olmuyor. Konuşmama karışmayın, bu benim konuşmam sonra cevap verirsiniz, karışmayın benim konuşmama. Saygısızlık yapmayın. Siz de Milletvekilisiniz, ben de Milletvekiliyim. Siz sabahtandır burada dünyanın en gelişmiş ülkesiymişiz gibi masal anlatıyorsunuz, hikaye anlatıyorsunuz biz sesimizi çıkarmayalım öylemi? Bırakın konuşmamamı tamamlayayım, sonra cevabını verirsiniz” diyerek ayağa kalkınca komisyon başkanı ve komisyonda bulunan diğer Milletvekilleri araya girerek ortamı sakinleştirmeye çalıştı.

Yaşanan gerginlik üzerine, komisyon başkanı müdahale ederek, ”Şu işi kazasız belasız tamamlayalım. Elbette eleştireceksiniz, denetim hakkınız var. Hepimiz Milletvekiliyiz diyerek  AKP Milletvekillerinden konuşmaya müdahale etmemelerini istedi” 

Yeniden söz alan CHP Milletvekili Hasan Öztürkmen konuşmasını şöyle tamamladı:

“ Diyanet İşleri Başkanı sayın Ali Erbaş toplumdaki diğer inanç gruplarını yok saymaktadır. Diğer inançlara mensup vatandaşlardan alınan vergilerle maaş alan bu maaşı, kullandığı olanakları ve milyon dolarlık makam aracını acaba helal saymakta mıdır ? Diğer taraftan sayın Ali Erbaş Türkiye Cumhuriyeti’nin başında oturduğu kurumun kurucusu Atatürk’e saygısızlıkta ve nankörlükte sınır tanımamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığının bütçesinde geçtiğimiz yıla oranla yüzde 151 artış öngörülürken acaba işçiye ve memura da aynı oranda zam yapacak mısınız ? 

 

İktidarı Dinlediğimizde Kendimizi İsviçre’de Sanıyoruz

 

Cumhurbaşkanı yardımcısı ve iktidar Milletvekillerini dinlediğimizde kendimizi İsviçre’de sanıyoruz. 

Oysa ülkemizde,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın rakamlarına göre AKP iktidara geldiğinde yani 2002 yılında sosyal hizmetlerden yardım alan hane sayısı 1 Milyon iken, 2015 yılında 3 Milyon, 2023 yılında ise bu rakam 4.5 Milyona ulaşmıştır. Bunu ben söylemiyorum, bu rakamlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesindeki rakamlardır. Şimdi bu kalkınma hikayelerinize uyuyor mu ? Ülkede yoksulluk yok derken, ülkede aç yok derken kendi Bakanlığınızın bütçesinde belirtildiği gibi 2002 ‘de 1 Milyon olan yardım alan hane sayısı 2023’te 4.5 milyona çıkmışsa bu kalkınmamıdır ? Bu nedenle, burada iktidar politikalarını eleştiren Muhalefet Milletvekillerinin sözünü kesmeye çalışıyorsunuz. 

 

Tasarruf Denildi Saraya 80 Milyonluk Araç Alındı

 

Tasarruftan bahsediyorsunuz. Cumhurbaşkanlığı makamındaki araç sayısı 268 iken, tasarruf genelgesinden sonra 9 tane zırhlı araç alınmış 80 milyon lira karşılığında. Sayın Cumhurbaşkanı, sayın Cumhurbaşkanlığı yetkilileri kendi hazırlayıp imzaladıkları tasarruf genelgesine rağmen 268 aracın üzerine her biri milyonlarca lira olan 80 milyon liraya  9 tane zırhlı araç almışlardır. Bu tasarruf genelgesine uymak mıdır ? 

İnsanlar açken, 6 Şubat depremlerinden etkilenen benim memleketim Gaziantep’te Şahinbey ilçesine bağlı Doğanca köyünde enkaz kaldırılmadı. Depremin vurduğu  İslahiye ve Nurdağı’nda halen kaldırılmayan enkazlar var. İnsanlarımız şu an orada konteynerlerde kışın günü su akıtan, içinde oturulması mümkün olmayan konteynerlerde öğrenciler ders yapmaktadır. Bu mu sizin kalkınma planlarınız. Bu mu sizin kalkınma hikayeleriniz. 

 

Barak Ovası Kuraklıktan Tarım Yapamıyor

 

Gaziantep’in Barak ovasının sulanması için sulama projesi 2010 yılında plandan çıkarılmış. Barak bölgesi kuraklıktan tarım yapamıyor. Ne fıstık yetişiyor, ne zeytin yetişiyor” HABER MERKEZİ

25 Kas 2023 - 15:55 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.