18 binanın tapusuna şerh konuldu

İpekyolu Kentsel Dönüşüm Projesi’nde kazanan Şehitkamil oldu
18 binanın tapusuna şerh konuldu

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, İpekyolu Kentsel Dönüşüm Alanı ve Karşıyaka yeni imar revizyon planını hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Fadıloğlu’ndan, belediye ile anlaşma yoluna gitmeyen ve yıllardır projenin aksamasına neden olan 18 yapı sahibine kötü haber geldi. Fadıloğlu, 18 yapının tapusuna şerh konulduğunu bu yapıların yıkılacağını ve mülk sahiplerinin tek kuruş alamayacaklarını açıkladı.

Gaziantep kamuoyunu yılladır meşgul eden ve bir türlü bitirilemeyen, İpekyolu Kentsel Dönüşüm Alanı ve Karşıyaka yeni imar revizyon planının da önemli gelişmeler yaşandı. , İpekyolu Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında bugüne kadar yüzlerce yapı yıkılırken, yıkılmayan ve mahkemelik olan 18 yapı yüzünden proje bir türlü tamamlanamıyordu. Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “18 binanın tamamı afet riski taşıyan yapı pozisyonuna alındı, tapularına şerh konuldu. Üst yapı bedeli olarak da bir tek kuruş ödemeyeceğiz. Bu milleti bu kadar bekletmeye kimsenin hakkı yok” dedi.

YIKIM MASRAFINI MÜLK SAHİPLERİ ÖDEYECEK

Şehitkamil Belediyesi Karşıyaka Mahallesi İpekyolu güzergahında kalan bölümlerinde kentsel dönüşüme kavuşturulan alanlarda yıkım çalışmalarını tamamladı ama 18 bina ile bir tülü uzlaşamadı. Uzlaşma sağlamayan ve yıkımı engelleyen 18 bina sahibine kötü haber geldi. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 18 binanın yıkım kararının çıktığını ve mülk sahiplerine ödeme de yapılmayacağını hatta yıkım masraflarının da mülk sahiplerinden alınacağını söyledi.

BİR TEK KURUŞ ÖDEMEYECEĞİZ

Konu hakkında açıklama yapan Rıdvan Fadıloğlu, “ 1/25 binlik ve 1/ 5 binlik imar planı Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti. Konu hakkında itiraz vardı. Bu itiraz bu ay mecliste görüşülecek. O bölgede şu an da 18 tane yapı var. Bunlar tamamen siyasi bakış açısıyla iki gurup tarafından yönetiliyorlar. Daha önce yapı sahipleriyle uzlaşarak bu sorunu çözdük ama bu 18 yapı sahibi diretiyor. Biz sabrımız taşana kadar kimseyle mahkemelik olmadık. Şimdiden sonra kimse kusura bakmasın 18 binanın tamamı afet riski taşıyan yapı pozisyonuna alındı, tapularına şerh konuldu. Üst yapı bedeli olarak da bir tek kuruş ödemeyeceğiz. Bu milleti bu kadar bekletmeye kimsenin hakkı yok. Biz ilk başından beri dua almak için bu işe giriştik, ama bu kadar milletin vebalini almaya da kimsenin hakkı yok. Şimdi tutuşmuşlar yok siyaseten baskı yaptırmaya çalışıyorlar. Yok bürokrasiden baskı yapmaya çalışıyorlar. Artık tapulara şerh konuldu. O binalar yıkılır, yıkım bedelinin parasını dahi o mülk sahiplerinden alacağız. Yapacak artık bir şey yok. Kimse kusura bakmasın!” dedi.


Haber Merkezi
2.03.2021


Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler