Bu yaşananlardan hepimizin ders çıkarması gerekiyor

Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Mehmet Büyükekşi, Halil Umut Meler'in uğradığı saldırının ardından tüm futbol ailesine birlik ve beraberlik çağrısı yaparken bu olaydan herkesin gereken dersi çıkarması gerektiğini söyledi.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde basın toplantısı düzenlerken birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.  Halil Umut Meler'in gurur duydukları bir hakemleri olduğunu belirten Mehmet Büyükekşi, "Halil Umut Meler, iyi bir aile babası ve iyi bir insan. Hepimizin temel misyonu, futbolu her şeyin önünde tutmak. Bu güzel oyunun içerisinde asla ve asla şiddete yer yoktur. Yaşananlar hiçbir şekilde kabul edilemez. Saha içerisinde ve saha dışarısında sıfır tölerans göstereceğimize, hakemlere hiçbir saldırıya izin vermeyeceğimizi hatırlatır bugünkü yönetim kurulu toplantısında aldığımız kararları sizlerin bilgisine sunmak istiyoruz."

Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımıza teşekkür ediyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşananlarla ilgili olarak ilk andan itibaren yakından ilgilendiğini ve talimatlar verdiğini vurgulayan Büyükekşi, "Sayın Cumhurbaşkanımıza özellikle şükranlarımı sunmak istiyorum. Gençlik ve Spor Bakanımıza, İçişleri Bakanımıza ve Adalet Bakanımıza ayrı ayrı teşkkür ediyorum."

"Bu tip durumlar için ek yaptırımlar getirmeyi planlıyoruz"


2 yıl önce başladıkları görevlerinde reform yaparak bütün konulara müdahil olmaya başladıklarının altını çizen TFF Başkanı, "O gün nasıl tek vücut olduysak, bugün de tek vücut olma zamanı. Olayın sorumluları hakkında yüce Türk adaleti gereğini yapmıştır. Bizim yapmamız gereken de hukuk müşavirliği tarafından sevklerini yapmıştır. Yarın da gereği açıklanacaktır. Disiplin talimatlarımızda devre arasında gerekli değişiklikleri yapma kararı aldık. Bu tip durumlar için hak mahrumiyeti ve para cezalarının yanına ek yaptırımlar getirmeyi planlıyoruz. Bakanlıklarımızla görüşmelerimizle hemfikir olduğumuz üzere 6222 sayılı kanunda gerekli değişikliklerin yapılmasında TFF de yerini alacak. Medyada futbol atmosferine zarar veren yayınlarla ilgili RTÜk ile çalışmalar artarak devam edecek."


Birbirimizi şikayet etmekten vazgeçelim


"Birbirimizi şikayet etmek yerine, bir olarak, birlik olarak sağ duyu içerisinde başarılı olacağımıza inanıyoruz" diyen Mehmet Büyükekşi, "Başarılacaksa birlikte başarılacağının altını çizmiştik. Atılması gereken adımları atmaya, tüm bunları camiamızla bir olarak yapmaya devam edeceğiz. Olayın olduğu saatten itibaren bize destek veren FIFA Başkanı İnfantino, UEFA Başkanı Caferin, FIFA Hakem Komitesi Başkanı Collina ve İngiltere Hakem Komitesi Başkanına da teşekkür ediyorum."


Hakemlerimizin psikolojisini iyi hale getirmeye çalışıyoruz


Mehmet Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü:  "Biz bu kararı alırken en çok hakemlerin tutumlarıyla ilgili onlarla çalışma yaptık. Onlar da saygı gösterdiler. İnşallah hafta sonu kamp yapılacak. Psikolojileri eski hale gelmeleri için çaba olacak. Hepsi empati yapıyorlar. Kaybetmek çok kolay, kazanmamız lazım. Gerekli çalışmaları yapacağız."


Olay adalete intikal etmiştir


Ankaragücü'ne puan silme cezası uygulanıp uygulanmayacağıyla ilgili soruya Büyükekşi, "Biz Faruk başkanı yıllardır tanıyoruz. Böyle biri değildi. Bir sağlık durumu mu oldu. Ne olduğunu bilmiyoruz ama bizim konumuz bu değil. Konu adalete gitmiştir ve gereken yapılmıştır. Biz hem Faruk Bey ile hem de Ankaragücü ile ilgili sevklerimizi yaptık. PFDK perşembe günü kararlarını açıklayacak. Biz hukuk kuruluna müdahale edemeyiz. Bizim üst kurulumuz Tahkim... Tahkim onların verdiği kararla düzeltme yapmak isterse yapar. Benim bir şey söylemem yönlendirme olur. O yüzden bir şey söylemek istemiyorum."


Halil Umut Meler hakemliği bırakması söz konusu değil


Halil Umut Meler'in hakemliğe devam etmeyeceğiyle ilgili olarak ise TFF Başkanı, "Halil Umut Meler, UEFA ve FIFA'nın saygın hakemlerinden biri. EURO 2024'te görev almasını bekliyoruz. Hamburg'ta Rossetti ile bir görüşme yaptık. Halil Umut Meler'in hakemliği bırakması gibi bir durum söz konusu değil. Destek olmamız lazım. Bu konuda gerekli çalışmaları hep birlikte yapacağız. Biz bu hafta oynanması gereken 16. hafta maçlarını 10 Ocak'ta oynatacağız. Alt liglerin tarihlerini de yayınlayacağız."


Bu konunun dışında da çok acil gündem maddelerimiz var


Kulüpler Birliği Vakfı'nın bugün gerçekleştirdiği toplantıya katılmayacaklarını kaydeden Büyükekşi, "Bu konunun dışında da çok acil gündem maddelerimiz var. Kulüplerimizin ekonomileriyle ilgili sorunlarımız var. Play-off gibi önemli gündem maddelerimiz var. Yabancı sayısıyla ilgili kurallarımız var. Önümüzdeki günlerde tekrar bir araya gelerek kararları alacağız."


"Biz yönetim olarak birçok yeniliğe imza atmak için uğraşıyoruz"


"Tek kanatlı bir kuş uçamaz, çift kanat gerekli" diyen TFF Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir kanat TFF ise diğer kanat da futbolun diğer paydaşları... Bir makinenin dişlisi gibi düşünün. Birisi kırılırsa bu çark düzenli dönmez. Bizim sorunumuz ne onu iyi anlamak lazım. Biz yönetim olarak birçok yeniliğe imza atmak için uğraşıyoruz. Bazı aksaklıklar gitmediği için 2008'den bu yana tarihi bir başarı yok. Milli Takımda bir başarımız var şu anda. Türkiye tarihinde ilk kez gruplar bitmeden lider olarak turnuvaya gitmeye hak kazandı. İlk kez Almanya'yı deplasmanda yendik. 2032 Avrupa Şampiyonası'nı İtalya ile birlikte yapma hakkı kazandık. Hiçbir şey yapmazsanız eleştiri olmaz. Bir taşı kaldırıp başka yere koyarsak eleştiri hakkı doğuyor. Bilerek hata yapmayız. Yaptığımız 10 şey varsa 8'i doğruysa kamuoyunun bunu takdir etmesi lazım."


"Hakemlerin hiçbirini biz yönetim olarak getirmedik"


"Bizim görev ve sorumluluklarımız var. Bu sorumluluklarımızın için de hakemler de var. Birçok basın toplantısında bir taraftan hakemlerimizi takdir ederken tenkit de ettim. Mutlaka hatalar var. Bunu gözardı etmemiz kesinlikle mümkün değil. Hakemlerimizin insan olduğunu düşünmemiz lazım. İnsanlar hata yapabilir. Yeter ki iyi niyetli olsun. Hakemlerin hiçbirini biz yönetim olarak getirmedik. Hepsi vardı zaten. Aralık sonunda klasman yapacağız. Hakemlerimizin performansları düşük olanlar elit kategori ve bölgeseler liglerde değerlendirmesi yapılacaktır. Her şey normal olağan akışında devam edecek. Hakemler ve diğer konular için de geçerli... Şu anda yabancı hakem gündemimizde yok."

Kupa maçları ertelenecek


Mehmet Büyükekşi 10 Ocak'ta oynanması plananan Ziraat Türkiye Kupası maçlarını bir başka tarihe erteleyeceklerini belirterek, "Ziraat Türkiye Kupası 5. Tur maçlarını başka bir tarihe erteleyeceğiz. 3 Ocak uygun görünüyordu. Bu tarihte futbolcularımızın dinlenmesi zor olabilir. 29 Aralık'ta Süper Kupa maçımız var. Bunu gözeterek Ziraat Türkiye Kupası 5. Tur maçlarıyla ilgili yeni düzenlemeleri resmi siteden açıklayacağız."


" İstifa etmem için bir sebep yok"


Kulüpler istifasını isterse tavrınız ne olur? sorusunu ise Mehmet Büyükekşi, "Burada varsayımlar üzerine iş yapmıyoruz. Biraz önce konuşmama pozitif gündem diyerek başladım. Bu tarz dedikodularla uğraşmayın. Biz görevimizin başındayız. İstifa etmem için bir sebep de yok. Ben her şeyi şeffaf olarak sizlerle paylaşıyorum. Tek bir amacımız var Türk futbolunu daha iyi bir yere getirebilmek. Bu tarz iddiaları gündeme getirmek doğru değil. Biz tüm kararlılığımızla buraya iş yapmaya geldik. Güzel şeyler oluyor lütfen destekleyin."


"Fair Play Ödülü'nü bağımsız kurul veriyor"


Halil Umut Meler'e yumruk atan Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'nın geçtiğimiz dönemde TFF tarafından düzenlenen Fair-Play ödülüne layık görüldüğü hatırlatılarak, 'Fair-Play ödülleri tartışılıyor. Ödüllerin iptal edilmesi gündeminizde var mı?" sorusuna da TFF Başkanı şu yanıtını verdi: "Fair-Play ödülü yaklaşık bir yıl önce tahmini verilmiş. Biz Fair-Play ödülünü kişi çok iyi falan diye vermiyoruz. O anda yapılan harekete veriyoruz ve bunu biz de vermiyoruz, bağımsız kurul veriyor. Fair-Play kurulu veriyor. İçerisinde 3 tane profesör var. Bunlar kendi aralarında konuşuyorlar, şu anda böyle bir uygulama yok. Bunu ilk kez biz kurduk. Tartışacaklar kendi aralarında, gözden geçirecekler. Biz olayı bir seferlik yapmamamız lazım. O kuralın devam etmesi lazım. Değerlendirecekler ve ona göre yapacaklar. Bir kural koymak için çalışma yapacaklar."


Kulüp başkanlarıyla iletişim ne boyuta geçecek?


"Bu olayın bir milat olması lazım. Böyle yaparak bir yere gidemiyoruz ve bir şey de değişmiyor. Tam tersi hakemlerimiz de bu oyunun bir parçası. Hakem olmadan maç olamıyor. Hakemler de bana tersini söylüyorlar. Hakemler de diyor ki; 'siz bize destek vermiyorsunuz' diyor. Kulüpler de diyor ki; 'Hakemleri koruyorsunuz'. Böyle bir şey yok. Biz herkese aynı mesafedeyiz. Hakemlerimize de kulüplerimize de, kulüp başkanlarımıza da. Ama yapmamız gereken şu. Her maçtan sonra bir suçlu ararsak bir yere gidemeyiz. Futbol nedir? Cumhurbaşkanımız da dün açıkladı: Barış, dostluk ve kardeşliktir. Küfür olmayan maçımız yok.”


Her hafta onlarca takımımız PFDK’da


Büyükekşi; “Her hafta onlarca takımımız küfürden dolayı disiplin kuruluna sevk ediliyor. Önce bu kültürü değişmemiz lazım. Taraf olmamız diye bir şey söz konusu değil. Zaten kurallar var.  Hakemler ceza alırsa aldığı puana göre bir maç, iki maç, üç maç, dört maç gibi... Eğer ekstra bir şey yoksa ceza alıyorlar. İletişim konusunda da bizim onların özgüvenlerini kaybetmememiz sağlamamız lazım. Onun için de önlemleri alıyoruz. Hafta sonu da onları da burada tekrar misafir edeceğiz Riva'da eşleriyle birlikte. Bir motive olmaları lazım ve tekrar özgüvenlerini yerine getirmemiz lazım. Bunun için de gereken her türlü desteği yönetim kurulumuz karar aldı."


"İnşallah hakemlerimiz daha iyi maç yönetir, futbolcular ve kulüpler hakemlere daha az itiraz eder"


"Dün biz hastaneye bütün yönetim kurulu üyelerimizle birlikte beraber bittik. Daha sonra İçişleri Bakanı ve Gençlik ve Spor Bakanımız da kendisini ziyaret etti. Hatta basına da yansıdı İçişleri Bakanımız, Cumhurbaşkanımızla telefonda görüştürdü. Böyle bir ortamda tabii ki, 'Halil hoca hakemliği bırakacak mısın' diye sormak uygun değil tabii ki. Biz insani olarak halini, hatırını sorduk, moral verdik, destek verdik, hocamızı sevdiğimizi söyledik. Ben birçok Avrupa maçından sonra, hatta bir Real Madrid maçını yönetti, çok güzel yönetti. Hep telefonla aradım hocamızı tebrik ettim.”


Tek düşüncesi ailesi


Büyükekşi; “Böyle bir ortamda bunu sormak doğru olmazdı. Böyle bir konuşma aramızda geçmedi. Onun bir endişesi vardı. Endişesi de 10 günlük bir yavrusu vardı. İnsan olarak önce bunu düşünmemiz lazım. Bu günler geçer inşallah gelebilirse buraya davet etmek istiyoruz bu hafta sonu. Onu kollamamız lazım. Bu hakem olması da şart değil. Herhangi ailemizden, bu aynı şey başkanlarımız, futbolun diğer paydaşları için de geçerli. Bugünkü konumuz o değildi. Ben böyle bir şey olacağını temenni etmiyorum. Uluslararası bir hakemimiz. İnşallah Avrupa Şampiyonası'nda, sonraki hedefimiz Dünya Şampiyonası'nda görev almasını ümit ettiğimiz bir hakemimiz. İnşallah görevine devam eder ve biz de alışkanlıklarımızı değiştiririz. İnşallah hakemlerimiz daha iyi maç yönetirler. Bu hatalardan sıyrılırlar. Futbolcularımız hakemlere daha az itiraz eder. Kulüplerimiz aynı şekilde."


1.Ligler normal tarinde oynanacak


"Trendyol 1. Lig normal tarihinde oynanacak. Takımlar aynı kadroyla sahaya çıkacak. Zaten bizim planladığımız tarihlerde yüzde doksanında transferler daha başlamadan yapılmış olacak. Belki 1-2 gün fark olabilir" diye konuştu. Spor Servisi

13 Ara 2023 - 19:40 Gaziantep- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.