Atay’dan Anayasa Çıkışı

TBMM İdare amiri ve MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, Bütçe görüşmelerinde söz aldı. Önemli açıklamalarda bulunan Atay, Türkiye’nin yeni yüzyılının yeni bir anayasa ile taçlanması gerektiğinin altını çizdi.

TBMM Bütçesi üzerine grubu adına söz alan MHP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Sermet Atay; “Cumhuriyetimizin 100. Yılını idrak etmenin gururunu yaşamanın yanında, 21. Yüzyıla Türk mührünü vurmanın azim ve kararlılığı içerisinde çalışıyoruz’’ dedi.

Atay, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘’Milletimizin bağrından çıkan serdengeçtilerin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ortaya koydukları milli ruh, Türkiye büyük millet meclisinde tecelli etmiştir. Yüce Türk milleti, esaretin prangalarını, Türkiye büyük millet meclisi çatısı altında paramparça etmiştir. Türkiye büyük millet meclisi demokrasi demek, hürriyet demek, istiklal demektir.

Bu milli ruh, 100 yıl önce demokrasimizi cumhuriyetle taçlandırmış, maziden atiye sönmeyecek bir hürriyet ateşi yakmıştır. Gazi meclisimiz, kurtuluş savaşını bizzat yöneten bir meclistir, keza 15 temmuzda da milli iradenin gaspına yeltenen şerefsizlerin, ilk hedeflerinden birisi yine gazi meclisimiz olmuş, fakat Türk milleti destansı bir direnişle, onlara da geçit vermemiştir. Bu yönüyle de bakıldığında, binlerce yıllık devlet geleneğimizde, Türkiye büyük millet meclisinin yeri müstesnadır.

Çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi, Yüce Türk milletinin özüdür. Milliyetçi hareket partisi olarak, Devlet Bahçeli beyefendinin liderliğinde çalışmalarımızı bu bakış açısı ile yapıyoruz. Türk milletinin huzuru, refahı ve barış içinde bir dünyada yaşaması, adaletin öncüsü olması için çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Yeni Yüzyıl Yeni Anayasa İle Taçlandırılmalıdır

Yeni Anayasa konusuna da değinen ATAY; “Binlerce yıllık devlet bilinci, 100 yıl önce bir çınar dikmiş, ilk yüzyılda köklerini sağlamlaştırmıştır. Artık dalları ve gövdesi ile serpilip, azmimizi geleceğe taşıyacak, mazlumları kucaklayacaktır.

Milletvekilleri olarak çalışma azmimizin kaynağı, milletimizin bize güveni ve Türk Yüzyılının inşa sürecinde görev alma heyecanımızdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli tarafından kurulan cumhur ittifakı, milletimizden teveccüh görmüştür. Destansı bir direnişin ardından milletin bağrından çıkan bu ittifak marifeti ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Türk yüzyılı için hazırlanırken, ağırlıklarından kurtularak hız kazanmaya başlamıştır. Bu hızlanma süreci devam etmekle birlikte bir sivil ve milli anayasa ile taçlandırılmalıdır. 12 Eylül 1980 darbesi üzerinden geçen 43 yıllık süreçte, 28 şubat post modern darbe, 27 nisan 2007 e-muhtıra ve 15 temmuz darbe girişimi ile sürekli taciz edilen demokrasimiz, her türlü vesayetten kurtarılmalıdır.

Yeni yüzyılımıza girerken, ilk yapmamız gereken iş, darbe anayasasını tadil etmeyi bir tarafa bırakıp, en geniş uzlaşı zemininde yapılacak bir anayasayı ortaya koymaktır. 1987 yılından itibaren, siyasetin gündeminde devamlı bulunan 1982 anayasası, 19 defa 184 ayrı konuda yapılan değişiklikle, yaramıza merhem olamayacağı zaten anlaşılan bir anayasadır. Bu değişiklikler, anayasamızın yetersizliğini ortaya koymaktadır.

Ülkemizin kuruluşunun, temel felsefesine uygun, toplumda en geniş katılım oranını bulacak, şeffaf bir anayasa, milletimizin biz milletvekillerine verdiği bir görevdir.

Bu görev bilinci ile milliyetçi hareket partisi olarak, genel başkanımız sayın devlet bahçeli beyin öncülüğünde, cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 maddelik anayasa teklifimiz ile anayasa değişikliğine hazırız.” dedi.

Siyasi Etik Komisyonu Kurulmalıdır

Anayasa değişikliği konusu ile birlikte, aradan geçen 50 yıldan sonra TBMM içtüzüğünün de değişmesi gerektiğini vurgulayan ATAY, TBMM’de Siyasi Etik Komisyonu kurulması gerektiğini dile getirdi.

Milletvekili Dokunulmazlığı Kaldırılmalı

MHP Lideri BAHÇELİ’nin daha önce çok defa dile getirdiği milletvekili dokunulmazlığı ilgili de konuşan ATAY; “Milletvekili dokunulmazlığı, kamu vicdanının kabul edeceği makul esaslara bağlanarak belli durumlar haricinde kaldırılmalıdır.” Şeklinde konuştu.

İsrail Bir Katliam Ve İnsansızlaştırma Harekatı Yapmaktadır

İsrail’in Gazze saldırılarına da değinen ATAY; İsrail, 1948’den bu yana Filistin’de kademeli genişlettiği işgal harekatını bu gün Gazze’de bir katliama dönüştürmüştür. Savaş hukuku hiçe sayılmış bütün dünya gözleri önünde katledilen masumların, çocuk ve kadınların feryatlarını duymazdan gelmiştir. Siyonistler burada işgal ve toprak gaspından ziyade, bu coğrafyayı insansızlaştırma harekatı yapmaktadır. Yapılan katliam bir savaş falan değildir. Kadınlar, çocuklar, siviller sığındıkları hastanelerde toplu şekilde soykırıma tabi tutulmaktadır. Cami, kilise, hastane ve sivil yerleşimler hedef alınarak yapılan bu katliama, dünya sessiz kalmakla beraber bazı devletler destek açıklamaları yapmıştır.

Bu hal bize gösteriyor ki uluslararası adalet sistemi çökmüş güçlülerin sözü hukuk halini almıştır. Türkiye bu vaziyette sessiz kalmamış ve kalmayacaktır. Yeniden, bir küresel adalet sisteminin inşaa edilmesine ihtiyaç vardır ve Türkiye buna öncülük edenlerdendir. Barış ve huzur içinde, adil ve insan onuruna yakışır bir düzen için Türkiye pozisyon alırken, Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.

Aksi takdirde, bugün komşu coğrafyalardaki bu çatışma, buralarla sınırlı kalmayacaktır. Siyonizmin kirli hesaplarının, vaad edilmiş topraklar olarak nitelediği haritayı, bir düşünmek gerekir ve meseleye bu açıdan da bakmanın önemini kavramak gerekir diye düşünüyoruz.” Şeklinde konuştuktan sonra, 2024 yılı bütçesini olumlu bulduklarını ve desteklediklerini belirterek sözlerine son verdi. HABER MERKEZİ

22 Ara 2023 - 11:06 Gaziantep- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.