Korkutan yoğunluk

Kış aylarının gelmesiyle birlikte Gaziantep’te grip, COVID-19, influenza ve diğer mevsimsel virüslere bağlı olarak vakalarda artış yaşandı. Acil servislerde ve hastane polikliniklerinde yaşanan yoğunluklar  korkutuyor.

Korkutan yoğunluk
Korkutan yoğunluk
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’de son aylarda artan grip, Covid-19 ve RSV vakaları, adeta salgını dönüştü. Ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de yoğun şekilde görülen salgın sonrası hastanelerde ve acil servislerinde yoğunluk arttı. Yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, eklem ağrıları gibi şikayetlerle hastaneler akın eden vatandaşlar, hem poliklinik hem de acil servislerinde yoğunluğa neden oldu. Yaşanan yoğunluklar nedeniyle özellikle acil servislerin dolup taştığı, hekimlerin yoğunluğa yetişemez duruma geldiği ileri sürüldü.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Salgın söylemlerine ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ‘’“Her yıl kış aylarında solunum yolu enfeksiyonu kaynaklı semptomlarla acil servise başvuran hastaların sayısında artış gözlemlenmektedir. Bu yıl da önceki yıllara benzer şekilde acile bu şikâyetlerle başvuran hastaların oranı artmış durumda. Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra bu başvuruların sayılarının azaldığını görmekteyiz. Bu hastalıkların büyük bir çoğunluğu, belirtileri 3 ila 10 gün içerisinde sonlanan; ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlarla çözebileceğimiz, beraberinde dengeli beslenme ve istirahatle üstesinden gelebileceğimiz hastalıklardır. Büyük çoğunluğu virüslerden kaynaklıdır. Antibiyotik kullanımı bunların birçoğunda fayda etmez. Üst solunum yolu enfeksiyonu kaynaklı şikâyetlerde öncelikle başvuru yapmamız gereken sağlık kuruluşları aile hekimlikleri, işyeri hekimlikleri gibi birinci basamak sağlık kuruluşları olmalıdır” dedi.

TABİPLERDEN MASKE UYARISI

Artan vakalar sonrası açıklamalarda bulunan Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, yaşlılara, çocuklara ve kronik hastalığı bulunan kişilere maske kullanmaları yönünde uyarıda bulundu. Yılmaz, ‘’ Bilindiği gibi 2020 yılında ülkemizde görülmeye başlanan COVID-19 salgınıyla ülkemizde büyük bir yıkım yaşandı. Pandeminin başlangıcından üç buçuk yıl sonra COVID-19, diğer solunum yolu hastalıklarıyla birlikte ülkemizde halen etkisini sürdürmektedir. Türk Tabipleri Birliği olarak toplum sağlığı öncelenerek alınacak bilimsel önlemlerle salgınları en az zararla atlatmanın mümkün olduğunu; salgınlarla mücadelenin yalnızca hastanelerde olamayacağını, toplumun ve kurumların da katılımıyla alınacak bazı önlemlerin, hastalığın daha çok kişiye bulaşmasını önleyeceği gibi ölümleri de engelleyeceğini uzun zamandır belirtmekteyiz. Doğru salgın yönetimiyle ayrıca sağlık sistemindeki yük azalacağı için diğer hastalara da daha etkili müdahale sağlanabilir.’’

CİDDİ BİR SALGINLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Kent genelinde yaşanan salgına dikkat çeken Yılmaz, ‘’Şu ana kadar toplumumuzda grip virüsü (H1N1), COVID-19 (J1.N varyantı), Respiratuvar Sinsityal Virüs (RSV) ve mycoplasma pneumoniae gibi etkenlerin sorumlu olduğu tahmin edilen ciddi bir salgınla karşı karşıyayız. Son haftalarda özellikle hastane acillerinde olağan dışı yoğunluklar yaşanmakta; bu yoğunluklar sağlık çalışanlarını tüketirken hastalara da daha az zaman ayrılmasına, zamanında ve yeterli sürede muayene edilememesine, enfekte olmayan hastalara da hastalık bulaşmasına neden olabilmektedir. Salgın sönümlenmediği sürece hem toplumun hem de sağlık çalışanlarının sağlığı tehlike altındadır.’’

MASKE KULLANIN

Vatandaşlara maske kullanımı yönünde tavsiyede bulunan Yılmaz, ‘’Özellikle toplu taşıma gibi kapalı ve dar alanlarda maske, havalandırma, sosyal mesafe gibi basit önlemler dahi birçok insanın hasta olmasını engelleyecek, yeterli sürede sağlık hizmeti almasını sağlayacak, hatta yaşamını kurtarabilecektir. Bu konuda koruyucu önlemlerin arttırılması gerekmektedir (maske kullanmaya teşvik edilmesi, bulaşıcı hastalıkların yayılması konusunda toplumun uyarılması, sosyal mesafe).  Bu konuda yukarıda belirtilen görüşlerimiz dışındaki diğer önerilerimiz; Yaşlılar, bu hastalıkların etkileriyle baş edebilme kapasitesini düşüren müzmin bir hastalığı olanlar, gebeler, sağlık çalışanları; grip ve pnömokok aşılarını henüz yaptırmadılarsa Aile hekimlerinden, hastalıklarını izleyen uzman hekimlerden durumlarını değerlendirmelidir. Mevsim hastalıkları belirtileri olanlar; yakınlarını, çalışma arkadaşlarını korumak için maske takmalıdır, Kapalı alanda, kalabalık ortamlarda maske takılmalıdır. Bulunduğumuz ortam sık sık havalandırılmalıdır.  Eller dış ortamlardan eve, işyerine gelişte, göze, buruna dokunma ihtiyacınız olursa sabunlu su ile yıkanmalıdır. Hastalananlar tıbbi bakım için aile hekimiyle, izleyen uzman hekimle durumunu görüşmelidir.  Gerekiyorsa sağlık hizmeti almak için sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Yakınlarınızın hastalığını evde izleyin. Soluk almada güçlük çekiyorsa, olağandan daha sık soluyorsa, beslenmesi bozuluyorsa, dalgınlık hali varsa acilen sağlık kuruluşuna götürülmelidir’’ ifadelerini kullandı.

18 Oca 2024 - 18:55 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.