Alevi Kültür Derneğinde Flaş Açıklama!

Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi kararıyla Gaziantep Alevi Kültür Derneği Başkanı Yılmaz Demirdelen ve yönetimi görevden alınmıştı. Demirdelen ve yönetiminin mahkeme kararıyla görevden alınma kararını durdurduklarını belirtirken, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengüllü Yılmaz, Gaziantep’te basın açıklamasında bulundu.

Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesi yönetiminin Alevi Kültür Dernekleri Genel merkezi tarafından görevden alınması ve yerine yeni geçici yönetimin atanması sonucu kamuoyunda yanlı algı ve deformasyon operasyonlarının yürütülmesi nedeniyle Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengüllü Yılmaz tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

YOLSUZLUK ASLA OLAMAZ

Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantısını Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesinde yapılmasının ardından çok sayıda alevinin ve dernek başkanlarının katılımıyla dernek tabelasının sökülmesi ve gerçek dışı belgelerin düzenlenmesi kınanarak alevi toplumunda sahteciliğin, yolsuzluğun asla olamayacağına vurgu yapıldı.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengüllü Yılmaz yaptığı açıklamada içinde Cemevinin de bulunduğu derneğin tabelalarının söküldüğünü ifade ederek “ ibadethanemizin içi boşaltılmış Alevi Kültür Derneklerine ait taşınır taşınmaz tüm maddi manevi değerler Fason bir dernek kurularak oraya aktarılmıştır” dedi.

TÖHMET ALTINDA BIRAKILDIK

Seher Şengüllü Yılmaz ayrıca “Cemevine kayyum atandı” yalanlarıyla halkı yanıltanların resmi makamları da töhmet altında bıraktıklarını vurguladı. Seher Şengüllü Yılmaz, kayyumu resmi makamlar atadı yalanı bir yana yönetim değişikliği nedeniyle geçici göreve Genel Merkezin kararıyla dernek üyesi Hasan Çolak ve dernek bünyesinde yer alan canların getirildiğini söyledi.

GEÇİCİ YÖNETİM TAYİN ETTİK

Seher Şengüllü Yılmaz, ‘’Gaziantep kamuoyunun da yakından takip ettiği Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep şubesi üzerinden bir takım yalan ve yanlış haberler yapılarak algı operasyonları yürütülmektedir. Tam da bu sebeple Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak toplantımızı bugün Düztepe cemevimizde yaptık. 16.12.2023 tarihinde Düztepe Cemevi ve Yunus Emre Cemevlerimizin Denetiminde mali verilerin ibraz edilmemesi, gerçek ve doğru olmayan bir takım evrakların beyan edilmesi neticesinde Genel Merkez olarak şubemizde görevli bu kişileri görevden alarak yerlerine geçici bir yönetim tayin ettik.

DERNEK TAŞINMAZLARI FASON BİR DERNEĞE AKTARILDI

Kayyım algısı ile servis edilen haberlerde resmi makamlar tarafından bir heyetin atandığı gibi gerçek dışı beyanlar verilmektedir. Şubemizin mevcut üyesi olan canlarımızdan bir geçici yönetim kurulu ataması Genel Merkezimiz tarafından yapılmıştır. 08.01.2024 tarihinde şubemizi teslim almak için geldiğimiz binamızda karşılaştığımız manzara bizleri fazlasıyla üzmüştür. Tabelalarımız sökülmüş ibadethanemizin içi boşaltılmış Alevi Kültür Derneklerine ait taşınır taşınmaz tüm maddi manevi değerler Fason bir dernek kurularak oraya aktarılmıştır. Tüm bunlar yaşanırken Alevi toplumunun ve inancının rencide edilmemesi için Genel Merkez olarak kent bürokrasisi ve bu şahıslarla görüşmeler sağladık. Bu kentin yönetenlerinin toplumsal bir konuya hizmet etmeyen belli bir çevreyi kalkındırmaktan öteye gitmeyen çakma bir derneğe çanak tuttuklarını üzülerek gördük.

Buradan bir kez daha bu kentin dinamiklerine sesleniyoruz; bu kentte bulunan 21 yıldır Alevi Kültür Derneklerinin hizmet yürüttüğü, bu toplumun alın teri ile yapmış olduğu ibadethanelerimiz cem evlerimiz üzerinde irade koymaya kalkan tüm bürokrasi şunu bilmelidir ki; bizlerin mabetleri kimsenin iki dudağı arasında değildir. Alevi hareketinin en büyük örgütlerinden biri olarak hiçbir hukuksuzluğa, yolsuzluğa, kanunsuzluğa müsaade etmeyeceğimizi buradan bildiriyoruz. Kentimizde yaşayan tüm alevi toplumuna sesleniyorum bu inancın tek kuruşuna göz diken, evrakta sahtecilik yapan, yetkisiz şekilde kararlar alan bu
toplumu ayrıştıran bu kişilerin hukuk önünde yargılanmalarını sağlayacağız.

TOPLUMUN AKLIYLA DALGA GEÇİLİYOR

Yine bu şahıslar tarafından Yürütmeyi Durdurma Kararı olarak basına servis edilen evrakı incelediğimizde bu toplumun aklıyla dalga geçildiğini gördük. Kararda İhtiyadi Tedbir yazmasına rağmen mahkeme kararı ile göreve iade edildikleri yalanını söylemekten geri durmayan bu zihniyet şunu bilmelidir ki hiçbir koşul ve gerekçe burada yaşanan hukuksuzluğun, yolsuzluğun üzerine tekrar burada görev alacağını düşünenler iradenin Genel Merkez Yönetim Kurulunda olduğunu bilmelidirler. Ayrıca bu şahısların tamamının üyeliklerine bu gün itibariyle son verilmiştir.

Bu süre zarfında Gaziantep ilimizde yaşayan bu şubeden haksız ve hukuksuz şekilde üyelikleri, seçme seçilme hakları ellerinden alınan ve bu sancılı süreçte haktan ve haklıdan yana olan Çepnililer Derneği, Tilkililer Derneği, Balyalılar Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve tüm halkımıza teşekkürü borç biliyoruz.

Helal lokmalarımızla emek emek yaptığımız maddi manevi tüm değerlerimizi koruyup kollayacağımıza sizlerin de bu iradeye sahip çıkacağına inancımız tamdır.”

ÇOLAK: GENEL MERKEZ TARAFINDAN BİZLER GÖREVE GETİRİLEREK BU TOPLUMU BİRLEŞTİRMEMİZ İSTENMİŞTİR

Geçici olarak Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilen Hasan Çolak ise yaptığı açıklamada “ Bilindiği gibi 8 Ocak ta Genel Merkezimizin almış olduğu karar doğrultusunda eski yönetimi görevden alarak bizler göreve getirilerek bu toplumu birleştirmemiz istenmiştir. Yeni yönetim olarak herkesi kucaklayarak bir olup iri olup diri olacağız. Ve en kısa zamanda kongreye giderek daha da güçleneceğiz. Bu anlamda derneğin kapısı her konu da tüm canlara açık olup herkesin hesap soracağı şeffah bir yönetim anlayışını yürüteceğiz Tüm canları üye olmaya derneğe sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu arada bize sahip çıkan desteklerini bizden esirgemeyen Genel Başkanım Seher Şengünlü Yılmaz ve yöneticilerime teşekkürlerimizi sunarız. Cem Evi Halkındır! Halka kalacaktır” dedi. HABER MERKEZİ

22 Oca 2024 - 17:20 Gaziantep- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.