Fatma Şahin, Yavuzeli Ve Araban Projelerini Paylaştı!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Başkan Adayı Fatma Şahin, 3’üncü dönemde Yavuzeli ve Araban ilçelerine kazandırılacak yeni projeleri tanıttı.

Büyütmek için resme tıklayın

Kent merkezinde ve ilçelerde planlanan projeleri vatandaşlara anlatmak için ilçe ilçe ziyaretlerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Yavuzeli ve Araban’da vatandaşlarla bir araya geldi.

Bu kapsamda gerek kent merkezinde gerekse de Yavuzeli ve Araban’da yapılması planlanan çevre ve ilçe sağlıklaştırma çalışmaları, altyapı ve üstyapı, ulaşım, turizm ve tarım gibi başlıkları içeren sunumunu katılımcılarla paylaşan Başkan Fatma Şahin’e Yavuzeli Belediye Başkanı ve Başkan Adayı M. Kemal Sakaroğlu ile Cumhur İttifakı MHP Araban Belediyesi Başkan Adayı Mehmet Özdemir eşlik etti.

İlk ziyaretini Yavuzeli’ne yapan Başkan Fatma Şahin’e, ilçede yapılan projeler ve yatırımlarla ilgili Yavuzeli Belediye Başkanı ve Başkan Adayı M. Kemal Sakaroğlu, “Her çalışmada Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in emeği var” ifadelerini kullandı.

Rumkale Teleferik Projesi İçin Hazırlıklar Tamam 

Sunumda, Gaziantep Büyükşehir ile Yavuzeli Belediyesi iş birliğinde gerek ulusal gerekse uluslararası alanda birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Rumkale için 2021’de prensip onayı alınan teleferik projesi dikkati çekti. Projenin hizmete alınmasıyla birlikte ziyaretçiler Fırat’ı tepeden seyredebilecek. Ayrıca bölgeye yönelik ulaşımı kolaylaştırmak için yeni imar alanları açılarak transit yol yapılacak.

Rumkale turizmin merkezi haline gelmesi için yeni projeler hazırlamayı sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Yavuzeli Belediyesi, 150 metrekareden oluşacak Rumkale’deki iskelenin yapımı için ise yeni dönemde çalışmalara başlayacak.

Rumkale’de Ziyaretçiler Manzarayı Suyun Üzerinde Seyredecek

Ziyaretçilerin Fırat’ın eşsiz manzarasını suyun üzerinde deneyimlemesi için Yüzer Ziyaretçi Karşılama Merkezi’ni de hizmete alacak Büyükşehir ile Yavuzeli Belediyesi, bölgeye her yıl çeşitli ülkeler ve şehirlerden gelen yerli ve yabancı turistlerin izlemeye doyamayacağı bu karşılama merkezinde doğa harikası manzaraları keşfetmesini sağlayacak.

İlçedeki çiftçilerin işlediği topraklarını da düşünen Gaziantep Büyükşehir ve Yavuzeli Belediyesi, bölgeye 28 km uzunluğunda bir sulama kanalı kazandıracak. Böylelikle topraklarından yüksek verim elde eden çiftçilerin yüzü gülecek.

Yavuzeli’ndeki içme suyu projesi için devreye girecek GASKİ, ilk etapta projesini tamamlayacağı çalışmada daha sonra tesis yapımına geçecek  ve 25 milyon TL değerindeki bu projede otomasyon ve akıllı altyapı sistemlerini kullanacak.

Yavuzeli’ne Yapılacak Küçük Sanayi Sitesi İle İstihdama Destek Olunacak

İlçenin gerek sanayi gücünü gerekse de ticari canlılığını bir adım daha ileriye taşımak için Yavuzeli Belediyesi, bölgeye Küçük Sanayi Sitesi kazandıracak. Bu kapsamda hem istihdam oranı arıtırlacak hem de ilgili meslek kollarının ilçede faaliyet göstermesinin önünü açacak.

Gaziantep genelinde yerel yönetimler öncülüğünde sürdürülen yeşil alanlar ile ilgili çalışmalar devam ederken, yeni dönemde Yavuzeli Belediyesi, kentin de simgesi haline gelen millet bahçesi projesini hazırladı. 7 bin 600 metrekare oyun ve dinlenme alanına sahip olacak millet bahçesi ile aileler boş zamanlarında çocuklarıyla birlikte hem eğlenceli vakit geçirebilecek hem de dinlenme şansına erişecek. Bu doğrultuda ilçe belediyesi, 34 bin metrekarelik alanda daha yaşanabilir yeşil alanları Genişletmek İçin Mesire Alanı Oluşturacak.

Yavuzeli’ne Ekolojik Köy!

Gaziantep’te ekolojik, ekonomik ve sosyal açıdan çevre dostu kent olma yolunca atılan adımlar, Yavuzeli Belediyesi tarafından yapılması planlanan ve Kasaba Kırsal Mahallesi’nde projelendirilen Ekolojik Köy projesi ile desteklenecek. Yine ilçe belediyesince Yavuzeli Besni anayolu üzerinde seyir tepesi projesi devreye alınacak. Böylelikle ziyaretçiler ve bölge sakinleri ilçenin eşsiz manzarasını izleme fırsatı elde edecek.

Yavuzeli ziyareti sonrasında Araban’a geçen Başkan Fatma Şahin, burada da ilçeye yönelik yeni dönemde yapılması hedeflenen projeleri, Araban Belediyesi Başkan Adayı Mehmet Özdemir ile birlikte tanıttı. Sunum öncesi Araban için çok hayalleri ve daha çok işleri olduklarını belirten Şahin, “Araban bizim bebeğimiz” dedi.

Programdaki konuşmasının ardından Başkan Şahin, Araban için hazırlanan sunuma geçti. Bu kapsamda GASMEK, Araban’da da projelendirildi. Gençliğe yönelik yatırımları ile ön plana çıkan Gaziantep, Araban’da GASMEK hizmete alacak. Böylelikle geleceğin söz sahibi olacak gençlerin kariyer planlarına verilecek eğitimlerle destek olunup, fırsat eşitliği sağlanacak.  

Araban’ın Tescilli Sarımsağı Bu Proje İle Daha Güvende Olacak

Araban’ın lezzetiyle ün salmış sarımsağının daha iyi bir şekilde üretilmesi, muhafaza edilmesi ve sunumunun yapılması için ilçeye sarımsak işleme, paketleme ve soğuk hava depolama tesisi kazandırılacak. Böylelikle gastronomi şehrinin tescilli sarımsağı bu tesis ile hem istihdam oranını artıracak hem de bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak.   

İlçe merkezi ve köylerindeki yeni yerleşim alanlarında içmesuyu-kanalizasyon altyapı projeleri otomasyon ve akıllı altyapı sistemleri kullanılarak hayata geçirilecek.  Böylece söz konusu yerleşim yerlerinde ikamet eden 33 bin 196 kişiye hizmet götürülecek.

Araban Belediyesince ilçeye kültür merkezi yapılacak. “Gençlerimiz geleceğimizin teminatıdır” anlayışından hareket ederek faaliyete geçecek bu merkez ile gençlerin, bilim, kültür ve sanat dallarında bir adım daha öteye taşınması amaçlanıyor.

Araban’nın Ticari Hayatı Canlılık Kazanacak

Araban’da ilçe belediyesi tarafından yapılması düşünülen bir diğer projede, terminal. Ziyaret potansiyelinin artmasında önemli katkı sunması beklenen bu proje ile esnafların kalkındırılması bölgeye olan ziyaretlerin artırılması hedefleniyor. Buna ek olarak yine ilçe belediyesince bölgeye sanayi ve oto galeri sitesi yapılacak. Araban’ın kalkınmasında önemli bir rol üstlenmesi beklenen bu projenin de yine özel sektör çalışanlarına ticari açıdan önemli fayda getirmesi bekleniyor.

Araban’da İhtiyaç Sahiplerine Ve Genç Çiftlere Destek!

Araban Belediyesi, ilçedeki ihtiyaç sahibi vatandaşların erzak yardımı başta olmak üzere dünya evine girecek çiftlerin düğün giderlerine destek olacak yeni dönemdeki projesi de ilçe sakinlerinin yüzünü güldüren bir diğer proje oldu. Bu yardımlar ile gerek dezavantajlı ailelerin gerekse de gençlerin daha iyi bir yaşam sürmesi amaçlanıyor.

Yeni dönemde ilçenin planlı ve estetik bir bölge formuna kavuşması için çalışacak Araban Belediyesi kentsel dönüşüm projesi ile çarpık yapılaşmanın önüne geçecek. Bunun yanı sıra verimli topraklardan elde edilen hasat oranını artırmak için de çalışacak ilçe belediyesi bu kapsamda Çat barajı sulama kanallarını devreye alacak.   HABER MERKEZİ

22 Şub 2024 - 16:08 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.