Otizm Uygulama Akademisi Farkındalık  Yaratacak

Dopamin Spor Kulübü'nün deneyimli kadrosu ile özel gereksinimli çocukların eğitimini bir adım daha ileriye taşıyacak olan Gaziantep Otizm Uygulama Akademisi, açıldı. Tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak hizmet verecek olan akademide otizmli bireyler yeni ufuklara yolculuk edecek.

Otizm Uygulama Akademisi Farkındalık  Yaratacak
Otizm Uygulama Akademisi Farkındalık  Yaratacak
+1
Haber albümü için resme tıklayın

2017 yılından bu yana Gaziantep’te faaliyet gösteren Dopamin Spor Kulübü, yolculuğuna yeni bir vizyon ile devam ediyor. Gaziantep’te otizmli bireylerin eğitimlerini bir adım daha ileri taşıma hedefiyle yola çıkan Dopamin Spor Kulübü, Otizm Uygulama Akademisi’nin kapılarını Gazianteplilere açtı.

GAZİANTEP’TE EN İYİ OKUL OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ

Otizm Uygulama Akademisinin kuruluş amacını anlatan Akademi yetkileri, ‘’Gaziantep'in kalbinde, Otizm Uygulama Akademisi'nin kapıları sonunda açıldı. 2017 yılında Dopamin Spor Kulübü olarak başlayan yolculuğuna yeni bir çatı altında büyüyerek devam ediyor. Deneyimli kadrosu ile özel gereksinimli çocukların eğitimine olan bağlılığını bir adım daha ileri taşıyarak otizm spektrumunda yer alan bireylerin yanı sıra tüm özel gereksinimli bireylerin yaşamlarını, spor ve eğitim aracılığıyla zenginleştirmeyi amaçlıyor. Eğitmen kadrosunun köklü tecrübesi ve tutkusuyla, bu alanda önemli bir boşluğu doldurarak Gaziantep'te en iyi okul olma hedefine bir adım daha yaklaşıyor diyebiliriz.’’

YENİ BİR UFUK

Akademi yetkilileri, ‘’Otizm, sadece bireyin değil, aynı zamanda ailelerin ve toplumun genel sağlığını etkileyen bir konudur. Otizm spektrum bozukluğu olan bireylerin yaşadığı zorluklar, genellikle sosyal izolasyon, duygusal zorluklar ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık eksikliği gibi alanlarda ortaya çıkar. Bu nedenle, otizm konusunda toplumda geniş bir farkındalık ve anlayış geliştirmek hayati öneme sahiptir.

Otizm Uygulama Akademisi Farkındalık  Yaratacak

Bu nedenle otizm ve diğer tüm özel gereksinimli çocukların sorunları, her geçen gün daha fazla farkındalık gerektiren bir konu haline geliyor. Otizm Uygulama Akademisi ise, bu bilinçlenme çabalarının ön saflarında yer alıyor. “Toplum olarak özel gereksinimli bireylere sağlanan destek, hepimizin kalitesini artırır.” Temelinden yola çıkarak çocukların gelişimine odaklanan kapsamlı bir eğitim sunmayı amaçlıyor. Hidroterapi ve Hipoterapi gibi alternatif tedavi yöntemlerini kullanarak, çocukların motor becerilerini ve duygusal gelişimlerini desteklemeyi hedeflerken, ayrıca, PECS Sistemi ve Duyu Bütünleme Terapisi gibi yöntemlerle iletişim becerilerini güçlendiriyor ve duyusal farkındalığı artırıyoruz.’’

GAZİANTEP’TE YENİ AÇILAN BİR KAPI

‘’Önceden Dopamin Spor Kulübü olarak özel gereksinimli çocuklar için eğitimler veren dernek, Otizm Uygulama Akademisi ile birlikte çocuklarımız için tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak daha kapsamlı bir eğitim vermeyi ve Gaziantep'te bu alandaki en başarılı eğitim merkezi olmayı hedefliyor.

PECS Sistemi ve Duyu Bütünleme Terapisi gibi yöntemleri kullanarak iletişim becerilerini geliştirmeye ve duyusal farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar yaparak, bireyin sosyal ve duygusal gelişimine olumlu katkı sağlıyorlar. Ayrıca Otizmli Çocuklar için UDA ve TEACCH Tekniği ile yapılan özel eğitim programlarımız, bireyin öz bakım becerilerini kazanmasına ve günlük yaşam aktivitelerini daha bağımsız bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı oluyor.’’


ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLERİN YANINDA OLMAK

Otizm Uygulama Merkezi’de eğitim gören bir çocuğun alacağı eğitimler ve kazanımları ise şu şekilde;

Hidroterapi, yani suyun özel özelliklerinden yararlanarak fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlayan bir terapi ile Motor Becerilerin Gelişimi, Kas Gevşetme ve Rahatlatma, Duyusal İşleme ve Algı Gelişimi, sosyal Etkileşim ve İletişim, özgüven ve Bağımsızlık gibi becerilerinin gelişmesi amaçlanıyor.’’

Otizm Uygulama Akademisi Farkındalık  Yaratacak

ATLI TERAPİ

Atlı terapi veya at terapisi olarak da bilinen bir terapi formu Hipoterapi ile ise at sırtında veya atın yanında yapılan özel bir terapi yöntemi uygulanır. Hipoterapi, atın hareketlerinin çocuğun bedensel, duygusal ve sosyal gelişimine olan olumlu etkilerinden yararlanmayı amaçlar. Atların sırtındaki hareketler, çocuğun duyusal algısını artırabilir. Bu, dokunma, basınç ve dengede kalma gibi duyusal uyarılara maruz kalmayı içerir. Atlarla çalışmak, çocuğun at, terapist ve belki de diğer grup üyeleriyle iletişim kurmasına olanak tanır. Bu, sosyal becerilerin gelişimini destekleyebilir.

EKOLOJİK ATÖLYE İLE DOĞAYLA ETKİLEŞİM

Ekolojik Atölye'de ise Doğa ile Etkileşim, El Becerileri Geliştirme, çocuklara çevresel sorunlara dikkat çekme ve sürdürülebilir davranışları benimseme konusunda farkındalık kazandırma, Grup İşbirliği, Farklı Duyusal Uyarıcılar yani, toprak hissi, çiçeklerin kokusu, kuş sesleri gibi doğal unsurlar, çocukların duyusal algısını zenginleştirebilir.

YARATICILIKLARINI KEŞFEDİYORLAR

Sabun Atölyesinde ise Özel gereksinimli çocuklar için sabun atölye çalışmaları, yaratıcılıklarını ifade etmelerini, duyusal deneyimler yaşamalarını ve el becerilerini geliştirmelerini destekleyen keyifli bir etkinlik olabilir. Bu etkinlik ile sanat ve yaratıcılıklarını geliştiren çocuklar Ürettikleri ürünler devlet desteği ile satışa sunularak, hem özgüven kazanıyorlar hem de yaptıkları ürünler devlet destekli olarak satışa çıkarılıyor. Bu sayede küçük bir gelir elde edebiliyorlar.

ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE DESTEK

Kil atölyesi ile çocukların elleriyle etkileşime girmelerini sağlayarak dokunsal deneyimlere zenginlik katıyor ve çocukların el ve parmak kaslarını güçlendirmelerine, el-göz koordinasyonlarını geliştirmelerine ve genel motor becerilerini artırmalarına yardımcı oluyor. Mutfak atölyesi ise, onların duyusal deneyimlerini artırmalarına, el becerilerini geliştirmelerine ve günlük yaşam becerilerini öğrenmelerine katkıda bulunarak eğlendirirken öğreten bir etkinlik oluyor. Bunların yanında öz bakım eğitimi, spor dallarında branş çalışmaları, park aktiviteleri ve geziler, akademik çalışmalar gibi birçok etkinlik ile otizmli çocukların gelişimine destek sağlanıyor.

Otizm Uygulama Akademisi Farkındalık  Yaratacak

TOPLUMUN GELECEĞİNE KATKI SAĞLAMAK HEDEFİMİZ

Otizm Uygulama Akademisi, sadece çocuklarımızın değil, toplumun genel sağlığına ve refahına da katkı sağlamayı hedefliyor. Uyguladığı terapi yöntemleri, bilimsel kanıtlarla desteklenirken, her çocuğun bireysel potansiyelini keşfetmesine ve geliştirmesine olanak tanıyor. Her bir öğrencimiz, geleceğin bir parçası ve toplumumuzun bir değeri diyerek Gaziantep’te özel gereksinimli çocuklar için yeni bir kapı aralanıyor’’ ifadeleri yer aldı.

13 May 2024 - 20:41 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Pusula Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Pusula Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Pusula Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Pusula Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.