50 yeni fabrika açılıyor

Gaziantep Valisi Gül, 2021 yılında 50 yeni fabrikanın açıldığını, yıl sonuna kadar da 50 fabrikanın daha faaliyete geçeceğini söyledi.
50 yeni fabrika açılıyor

 Kentin ihracat rakamlarına da değinen Vali Gül, “Sürpriz olmazsa yılın sonunda İzmir’i yakalayabilir ve geçebiliriz. Üretim yapmak çok zor ve Gaziantep’te sanayiciler bir kahramanlık yapıyorlar” dedi.

“OSB’LERDE İŞLER ÇOK İYİ”

Vali Gül, ekonomi kenti olan Gaziantep’in ekonomik verileri OSB’lerin durumunu, ihracat rakamlarını ve yeni yatırım alanları ile ilgili bilgilendirme yaptı. Gül, “Gaziantep’te pandemi nedeniyle işler ne kadar olumsuzsa OSB’lerde bunun tam tersi işler çok iyi. Bunu OSB’lerin kullandığı elektrik sarfiyatından anlayabiliriz. Geçen yıla ve yılın ilk aylarına göre yüzde 15 -16 oranında artış var. İhracat rakamlarına elektrik tüketim rakamlarına göre aynı paralellikte artışa devam eriyor. Gezdiğimiz, görüştüğümüz sanayiciler yatırım yapmak istiyor. Reel rektör çok dinamik” şeklinde konuştu.

“İZMİR’İ GEÇEBİLİRİZ”

Gaziantep yıllık 8 milyar dolar ihracat rakamı olduğuna dikkati çeken Gül, “Gaziantep’in bu yıl ilk üçe ayın verilerine baktığımızda 9 milyar dolar civarında bir ihracat rakamına ulaşmasını öngörüyoruz. Sürpriz olmazsa yılın sonunda İzmir’i yakalayabilir ve 2022 yılında İzmir’i geçebiliriz. Bu noktada bu başarıda emeği geçenlere teşekkür ederiz. Üretim yapmak çok zor. Ve Gaziantep’te sanayiciler bir kahramanlık yapıyorlar” dedi.

“YATIRIMCILARIN GAZİANTEP’TE KALMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Gaziantep’te yeni yatırımların önünün açılması gerektiğini vurgulayan Vali Gül, “İslâhiye, Şahinbey, Nizip yeni OSB’lerin süreci başladı. Kentte yeni yatırım alanları oluşturarak sermayenin ve reel sektörün il dışına çıkmasını engellemiş olacağız. Firmalarımızın başka kentlerde yatırım yapması kentimizi zayıflatır. Gaziantep her yapılan OSB bir önceki OSB7den daha iyi alt yapı ve imkanlara sahip oluyor. 5. OSB’de şartları her bir öncekinden iyi. OSB Bakanı Cengiz beye, yönetimine ve ekibine teşekkür ederiz. Yeni yapılan OSB’lerin daha çevreye duyarlı, alt yapısı ve teknoloji yapısı daha iyi olması için gereken çalışmalar yapılıyor. Bakanlarımız milletvekillerimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, desteklerini veriyor. Süreç belli bir takvimde ilerliyor.”

“YILSONUNDA 100’ÜN ÜZERİNDE FABRİKA AÇILMIŞ OLACAK”

Gaziantep’te 6 ay önce açılan 300 fabrikanın ardından 50’ye yakın yatırımın hizmete girdiğini işaret eden Gül, “İslahiye’de yapılan OSB yatırımı İskenderun Tüneli projesinin tamamlanması ile çok önemli bir noktası olacak. İslâhiye Gaziantep’in limanı olacak. İslâhiye ile İskenderun arası 20-25 dakikaya düşecek. İslahiye’de kurulacak OSB kesinlikle tarım arazisi değil taşlık bir arazi. Böylelikle şehir efsanesinin de önüne geçmiş olalım. Polateli OSB bağlantısı ile Şahinbey OSB’de önemli. Bu OSB’de yatırım için 13 kat talep geldi. Gaziantep genelinde bu yıl 100’ün üzerinde fabrika açılmış olacak. Gaziantep dışında bunu yapacak kent yok. Sanayiciler borçlanarak bu yatırımları yapıyor. Sanayicilerin bütün sermayesi sanayisi. Nizip’te yapılacak OSB’de ilk etapta 2 bin dönüm ile başlanacak. Toplamda 7 bin dönüm var. Burada alt yapı olarak 1 lira kredi kullanılmadı. Alt yapısını tamamladı. Doğalgaz geldi. Karkamış’a bölünmüş yol yapıyor. Suriye’de savaşın bitmesi ile birlikte 30 dakikalık mesafede olan Nizip OSB, stratejik önemi artacak” diye konuştu.
MEHMET TORUN


Haber Merkezi
11.04.2021


Yorum yap

Diğer Haberler