ALACAK VAR AMA PARA YOK!

SÖNMEZLER: “GASKİ olarak 127 milyon TL’lik alacaklarımızı tahsil edemedik”
ALACAK VAR AMA PARA YOK!

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından GASKİ Genel Müdürlüğünün elektrik giderlerinin ödenmesine kullanılmak üzere İlbank, Kamu Bankaları ya da özel bankalardan 30 milyon TL borçlanma için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verildi. GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, 127 milyon TL’lik alacakların tahsil edilemediği için elektrik borç ödemelerinin yapılabilmesi için bu borçlanma talebinde bulunulduğunu kaydetti. 

Sönmezler, “18 aydan bu yana devam eden pandemi sürecinde, GASKİ olarak 127 milyon TL’lik alacaklarımızı tahsil edemedik. Olağanüstü kurak bir dönem yaşadık, enerji maliyetlerimizin de artmasıyla yüksek rakamlara ulaştı. Pandemi nedeniyle bu borçlarımızı alamadık ve bu borçların tahsili konusunda bir çalışma yapmadık. Şu anda 50 milyon TL, bir elektrik borcumuz var. İlk etapta 30 milyon TL borç kullanarak, elektrik ile ilgili borcumuzu ödemek üzere kullanacağız. 127 milyon TL’lik alacaklarımızı alarak, bu borçlarımızı kapatmak istiyoruz. Pandemi nedeniyle bu alacaklarımızın peşine düşmedik, bundan sonra bu alacaklarımızı tahsili yoluna gideceğiz. Temmuz ayında elektrik maliyetlerine yapılan yüzde 15’lik zam bizleri etkiledi. 2016 yılından bu yana ise yüzde 193 zam geldi” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı 1.Birleşim Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında toplandı. Meclis toplantısında gündemde yer alan 55 madde, gündem dışından gündeme alınan 10 madde olmak üzere 65 madde görüşüldü.

BAKAN VARANK’A FAHRİ HEMŞERİLİK BERAATI VERİLECEK

Gündemin 1.maddesinde Sanayi ve Teknoloji Şehri Gaziantep’e verdiği destek ve katkılardan dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a Fahri Hemşerilik Payesi ve Beraatı verilmesi gündeme geldi. maddeye ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bakan Varank’ın kente önemli katkılarda bulunduğunu kaydederek bu maddenin gündeme geldiğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Eylül Ayı Meclis Toplantısı’nın Birinci Birleşimi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Meclis’te, sanayi ve teknoloji alt yapısıyla giderek güçlenen Gaziantep’e destek ve katkılarından dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a Büyükşehir meclis üyelerinin oy birliğiyle “Fahri Hemşehrilik Payesi ve Beratı” verildi. Meclis’te konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bakan Varank’a “Fahri Hemşehrilik Payesi ve Beratı” verilmesi hususuna ilişkin şunları söyledi: “2014 yılında ‘Şehrin sanayi altyapısını yüksek teknolojiye nasıl geçireceğiz?’, ‘Nasıl katma değer getirecek altyapıyı yapacağız?’ diyerek bu mesele üzerinden şehrin bütün boyutlarıyla ele alarak raporlama yaptık. Burada 5 madde vardı ve bu maddelerin hepsinin yerine hızlı bir şekilde getirilmesi gerekiyordu. Hükümetimizin 11’inci Kalkınma Programı’nda yer alan maddelerle aynısı olunca biz hızlı bir şekilde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mıza götürdük ve cazibe merkezi halini almaya başladık. Özellikle KAGİDEM’in hayata geçirilmesi, ürünlerin üretilmesi, pazarlanması gibi birçok konuda destek aldık. ‘Akıllı Şehir’ ve ‘Veri Koordinasyon Merkezi’nin projelerini onaylattık. Çünkü artık yüksek teknolojiye şehirlerimizi de hazırlamamız gerekiyor. Şehirlerimizi akıllı hale dönüştürmemiz gerekiyor. Ayrıca fabrikaların yalınlaştırılması gibi birçok yeniliği barındıran model fabrikanın kurulması için Organize Sanayi Bölgesi ile ortak çalışılarak kuruldu. Ayrıca Gaziantep Üniversitesi’nin içine bir bilim merkezi yapılıyor. Burası Türkiye’nin en büyük bilim merkezi olacak ve içerisinde uzay altyapısı ve yerçekimsiz çalışma yürütülecek mekanlar olacak. İlçe bazlı teşviklerle ilçelerimizin rekabet gücü arttı. Dolayısıyla bizden giden bütün talepler hızlı bir şekilde yerine getirilince bizde bakanımıza fahri hemşehrilik konusunu açtık ve o da olumlu karşıladı.” Tekli karar olarak gündeme gelen madde oy birliği kabul edildi.

ZEUGMA KAZILARINA MADDİ DESTEK

Gündemin 2.maddesinde Zeugma Antik Kentinde yer alan 2021 yılında gerçekleştirilecek olan kazılar için ihtiyaçların karşılanması amacıyla 200 bin TL maddi destek sağlanması konusu gündeme geldi. Maddeye ilişkin açıklamalarda bulunan Şahin, “Kazı çalışmalarının başarılı bir şekilde sürdürülmesi için mali desteği ihtiyaç var. Büyükşehir Belediyesi olarak kazı çalışmalarına destek veriyoruz. Yeni ve ciddi eserler bölgede yapılan kazılar sonucu çıkarılmaya başladı” ifadelerini kullandı.

CHP NEDEN RET VERDİ?

Gündemin 3.maddesinde Büyükşehir Belediyesi, AFAD Bölge Koordinatörlüğü, GAÜN, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Cerablus Yerel Meclis Başkanlığı ile Türkiye Gençlik Vakfı arasında yapılacak olan Fırat Kalkanı Bölgesindeki Eğitimi Desteklemeye Yönelik İşbirliği Protokolünü imzalanması için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi gündeme geldi.  Söz konusu maddeye ilişkin söz alan CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, Türkiye Gençlik Vakfı’nın bu işbirliğinde yer almasını doğru bulmadıklarını kaydederek ret oyu vereceklerini söyledi. 

TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜME BÜYÜKŞEHİR’DEN DESTEK!

Gündemin 4.maddesinde Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve GAÜN arasında yapılacak olan protokolü imzalamak üzere Başkan Şahin’e yetki verilmesi gündeme geldi. Gündem maddesine ilişkin konuşan Şahin, “Teknoloji konusunda iki merkez ilçe başkanımız başta olmak üzere ciddi yatırım yapıyoruz. TEKNOFEST’e  en fazla başvuru İstanbul’dan sonra Gaziantep’ten gitti. Ciddi bir tesisleşmemiş var, gençler çok hevesli. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerin bizden talep etmiş oldukları malzemeleri, temin ediyoruz. TEKNOFEST’e katılan takımlarımızdan ciddi bir başarı bekliyoruz” diye konuştu. Madde oy birliği ile kabul edildi.

GASKİ’NİN ELEKTRİK BORCU GÜNDEMDE!

Gündemin 6.maddesinde ise GASKİ Genel Müdürlüğünün elektrik giderlerinin ödenmesine kullanılmak üzere İlbank, Kamu Bankaları ya da özel bankalardan 30 milyon TL borçlanma için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu gündeme geldi. Gündem maddesine ilişkin açıklamalarda bulunan GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, 127 milyon TL’lik alacakların tahsil edilemediği için elektrik borç ödemelerinin yapılabilmesi için bu borçlanma talebinde bulunulduğunu kaydetti.  Sönmezler, “18 aydan bu yana devam eden pandemi sürecinde, GASKİ olarak 127 milyon TL’lik alacaklarımızı tahsil edemedik. Olağanüstü kurak bir dönem yaşadık, enerji maliyetlerimizin de artmasıyla yüksek rakamlara ulaştı. Pandemi nedeniyle bu borçlarımızı alamadık ve bu borçların tahsili konusunda bir çalışma yapmadık. Şu anda 50 milyon TL, bir elektrik borcumuz var. İlk etapta 30 milyon TL borç kullanarak, elektrik ile ilgili borcumuzu ödemek üzere kullanacağız. 127 milyon TL’lik alacaklarımızı alarak, bu borçlarımızı kapatmak istiyoruz. Pandemi nedeniyle bu alacaklarımızın peşine düşmedik, bundan sonra bu alacaklarımızı tahsili yoluna gideceğiz. Temmuz ayında elektrik maliyetlerine yapılan yüzde 15’lik zam bizleri etkiledi. 2016 yılından bu yana ise yüzde 193 zam geldi” dedi. Gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Mehmet TORUN

 


Haber Merkezi
13.09.2021


Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler