Araç sayısı artıyor

Türkiye’nin en büyük metropol kentlerinden olan Gaziantep’te, her gün binlerce araç trafiğe çıkıyor.
Araç sayısı artıyor

Plansız yapılaşma nedeniyle trafik sorununun yaşandığı kentte, her geçen gün artan araç sayısı nedeniyle otopark sorunu yaşanıyor. Kent genelinde dar yollar, gelişi güzel yapılan araç parkları, parkomat uygulaması nedeniyle otopark alanlarının sınırlı olması nedeniyle sorun daha da büyüyor.

2 milyondan fazla insanın ikamet ettiği Gaziantep’te trafiğe kayıtlı 500 binden fazla araç bulunuyor. 500 bin civarında Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Gaziantep’te, mültecilere ait araçlarında trafiğe katılması ile birlikte trafik sorunu giderek artıyor. Artış gösteren sorunların çözümü noktasında Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ulaşım Master Planı’nın tam anlamıyla uygulanamadığı gözlemleniyor.

KENT PLANLAMASI ELVERİŞSİZ

Eski bir yerleşim yeri olan Gaziantep’te kent merkezinin yoğun trafiğe uygun olarak tasarlanmaması sorunların başında geliyor. Yoğun araç trafiğini kaldıramayan kent merkezinde trafikte yoğun kuyruklar oluşuyor. İstasyon Caddesi, Hürriyet Caddesi, Sabahat Göğüş Caddesi, Gazi Muhtar Paşa Bulvarı, İnönü Caddesi, Özdemirbey Caddesi, Yeşilvadi Bulvarı gibi noktalar, trafiğin en yoğun yaşandığı noktalar olarak göze çarpıyor.

ULAŞIM MASTER PLANI HAZIRLANDI

Kentte yaşanan trafik sorunlarının çözümü için Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulaşım Master Planı hazırlandı. Hazırlanan plan doğrultusunda trafikte sola dönüşlerin yasaklanması gibi bir takım uygulamalar getirildi. Yasaklarla başlayan uygulamalar, kent trafiğinde kısa süreli rahatlamalara neden olurken, vatandaşlar alternatif yolların olmaması nedeniyle trafik sorunlarının daha da arttığı görüşünde birleşiyorlar.

ARAÇ SAYISI ARTIYOR

Gaziantep trafiğine kayıtlı 500 binden fazla aracın yanı sıra Suriyeli Mültecilere ait binlerce aracında trafiğe katılması, kent trafiğinde yoğunlukların artmasına neden oluyor. Araç sayısının artması ile birlikte kent genelinde araçların parkı noktasında sorunlar yaşanıyor. Artan araç sayısı nedeniyle var olan otopark ve parkomat alanları yetersiz kalıyor. 

OTOPARK SAYISI ARTIRILMALI

Kent genelinde araçların otopark alanlarının artması konusunda vatandaşlar istekte bulunuyor. Parkomat alanlarının mevcut trafik noktalarında daralmalara neden olması, araç giriş ve çıkışlarında trafikte yoğunluklar meydana geliyor. 


Barış Kaya
21.06.2021


Yorum yap

Diğer Haberler