BÜTÇENİN 3/1 ULAŞIMA

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından “Gaziantep’te Ulaşım ve Trafik Bilgilendirme Toplantısı” basın mensuplarının katılımıyla Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.
BÜTÇENİN 3/1 ULAŞIMA

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehir planlamasında ulaşımın önemine değinerek arazi kullanımı ve çevre ilişkisi konusunda alternatif yollar yaratarak şehrin ulaşım kanallarının arttırılması gerektiğine dikkati çekti. Şahin, “Şehirde ulaşımı rahatlatmak için kamu binalarını şehir dışına taşıyoruz. Hatta bütçemizin 3’te 1’inibu iş için ayırıyoruz” dedi.Toplantıda, Ulaşım Ana Planı ve kentteki yeni trafik düzenlemeleri hakkında Başkan Fatma Şahin’in yönetiminde ‘ulaşım’ ve ‘trafik’ başlığına ilişkin yeni projeler anlatıldı, nihayete eren yol çalışmaları, köprülü kavşakların şehrin ulaşımına yaptığı katkısı sunumlar eşliğinde katılımcılara aktarıldı. Toplantının akabinde Gar Ana Merkezi’ne ve GAZİRAY Banliyö Hattı’na saha gezisi düzenlendi. Gaziantep’in metropol kimliğini güçlendirmek amacıyla şehrin planlamalarına yönelik çalışmalar gün geçtikçe hızlandırılıyor. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediyesi, “Ulaşım ve Trafik Bilgilendirme Toplantısı” düzenleyerek şehirdeki trafik ve ulaşım konularında nasıl projeler izlediğini, hali hazırda yapımı tamamlanan yol ve ulaşım projelerinin kentin trafiğine etkisini katılım sağlayan yazılı, görsel yerel basın çalışanları ve ulusal basın temsilcilerine anlattı.  Toplantıda, Gaziantep’teki seyahat sürelerinin en aza indirgenmesi için planlanan bağlantı yolları ve köprülü kavşaklar, öne çıkan konu başlıkları arasında bulunurken Gaziantep’in trafik ve ulaşımdaki baş aktörü, Ulaşım Koordinasyon Merkezi hakkında bilgi verildi.

BAŞKAN ŞAHİN: ŞEHİRDEKİ SEYAHAT SÜRELERİNİ AZALTMAYI HEDEFLİYORUZ

Toplantının devamında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehir planlamasında ulaşımın önemine değinerek arazi kullanımı ve çevre ilişkisi konusunda alternatif yollar yaratarak şehrin ulaşım kanallarının arttırılması gerektiğine dikkati çekti. Daha güçlü yayalaştırma çalışmaları ve yalnızca yayaların kullandığı kavşak alanları konusuna değindi. Ulaşım Ana Planı ile kent merkezindeki araç durumunda seyahat süresini azaltmayı hedeflediklerini belirten Başkan Fatma Şahin, bu amaç doğrultusundaki planlar çevre yolu ilişkisine dayandırılarak şehrin tasarımına dahil edildiğini aktardı. Gaziantep’in küçük İstanbul olduğunun altını çizen Şahin, su ve ulaşım konusunun metropol şehirler için iki önemli unsur olduğunu söyledi. Düzbağ ile su sıkıntılarını kökten çözüme kavuşturduklarını dile getiren Şahin, D-400 Karayol’undaki asfalt çalışmalarını da okulların açılmasından önce bitirerek ekibinin yaklaşık 3 sürecek bir çalışmayı bir aylık kısa bir sürede tamamladığını ifade etti.

ULAŞIM KOORDİNASYON MERKEZİ’NİN İŞLEYİŞİ ANLATILDI

Ulaşım Daire Başkanı Hasan Kömürcü, katılımcılara detaylı bir sunum yaptı. Kömürcü’nün sunumunda öne çıkan konu başlıkları arasında GAZİRAY Banliyö araçları, GAZİRAY Merkez İstasyonu, Çevreyolu ve bağlantı yollarının iyileştirilmesi, Gaziantep Ulaşım Ana Planı Uzun Vade Projesi, raylı sistem hatları yer aldı. Kömürcü sunumunun devamında kentteki trafik yönetimini dört ayaklı bir sandalyeye benzetti. Kentte ulaşım koordinasyon Merkezi’nin çalışma işleyişini anlattı. Ulaşımdaki karar merci olduğuna vurgu yaptı.

HANGİ BAŞLIKLAR İRDELENDİ?

Öte yandan sunumda, ulaşımda rota çeşitliliği, trafik kontrol merkezi, şehrin merkezinde yer alan Ordu Caddesi’nin yoğunluk grafiği, kentteki sürücü ve araç hareketliliği, pandemi sürecinde toplu taşıma talebi, dünyadan toplu taşıma örnekleri ve Türkiye de toplu taşıma verileri konu başlıkları irdelendi.

“KENT MERKEZİNİ YAYALAŞTIRMAK İSTİYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Ulaşımda artık yeni anlayış var. Köprülü kavşakları tamamen çevre yolu bağlantısı içerisinde kullanın deniliyor. Kavşaklar tamamen çevre yolu bağlantılı yapıyoruz. Şehrin merkezindeki yolları, Ulaşım Master Planı’na çıkmak için yayalaştırıyoruz. Kent merkezini tamamen yayalaştırmak gerekiyor.”

“İPEKYOLU İÇİN ON KEZ PROJE YAPTIK…”

Göreve geldikleri ilk dönemde İpekyolu’nun genişletilmesi ve ucube olan üst geçitlerin kaldırılması için çalışma yapmak istediklerini söyleyen Şahin, “İpekyolu için on kez Karayolları’na gittik. Üst geçidi kaldırmak istedik, trafikten karşıya geçişi kolaylaştıracak projeler çalıştık ancak Divan Oteli yıkmadan projeyi yapmanın imkanı yoktu” dedi.

İPEKYOLU’NA ALTERNATİF GELECEK…

İpekyolu’na alternatif olması planlanan Çevre Yolu Projesinin sorulması üzerine konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, “Otoban ile Yavuzeli arasında Kuzeyşehir’de 10 kilometrelik bir yol açtık. Şehirgösteren’den gelen yolu bu yola bağladığımızda şehri kucaklayan bir çevre yoluna sahip olacağız. Bizim İpekyolu’nun alternatifi Şehirgösteren’den köprülü kavşak yapabiliyorsunuz. Askeri alandan geçerek devam eden Tugay-Basra Yolu’na bağlanacak olan yol planımız var. Şu anda o yol yapılmış olsaydı bizim İpekyolu’nu kapattığımız zaman yaşadığımız sorunlar yaşanmayacaktı. Askeri alanla ilgili anlaşmanın yol açısından görürsek, Rasaf Yolu’nu oraya bağlıyoruz, Kolej Vakfını geçerek, İpekyolu’na, otogara ve stadyuma bağlanmış oluyor. Şehirgösteren yolunu yaptığımızda kentin herhangi bir aksında çalışma yapılması şehri etkilemeyecek” dedi.

“KENTİN YÜZDE 65’İ ÇARPIK YAPILARDAN OLUŞUYOR”

Gaziantep’te hızlı büyüme ve plansız yapılaşmanın neden olduğu sorunlar yaşandığını söyleyen Cihan, “Kent geneline bakıldığında, şehir her geçen gün büyüyor. Hızlı göç, plansız bir yapılaşmaya neden oluyor. Kentin yüzde 65’i mühendislik hizmeti alınmamış yapılardan oluşuyor. Arasında hiçbir boşluk yok, bahçesi yok. Kentsel dönüşüm uygulamaları, kamulaştırmalar yoluyla ulaşım ve dönüşüm yapılmaya çalışılıyor. Gaziantep’te milyonlarca liralık kamulaştırmalar yaparak yollar açıyoruz. Şimdilerde, Şehitkamil Devlet Hastanesi’nden Tugay-Basra Yolu’na bağlantı yolu açacağız. Kamulaştırma yaparak bağlantı yapacağız.”

“KAMU BİNALARI İÇİN 200 MİLYON TL HARCANACAK!”

Sözlerini sürdüren Cihan, “Kent merkezinde trafik yoğunluğunun çözümü için bazı kurumların taşınması konusu gündemde. Valilik, Emniyet, Tapu Kadastro’nun taşınması konuları var. Valilik Binasının ihalesi yapıldı, kaymakamlıkların ihale süreci devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi olarak sırf işler için bütçe ayırıyoruz. Gelecek yıl bütçemizden kamu idarelerinin merkezden ayrılması için 200 milyon TL harcayacağız. Toplu taşıma için 700 milyon TL’lik vagon alıyoruz” diye konuştu.Kurumlarına taşınacağını kaydeden Şahin ise, “Bütçemizin 3’te 1’ini bu iş için ayırıyoruz” dedi.Toplantının ikinci bölümünde şehir planlamasında arazi kullanımı ve çevre ilişkisi konusunda alternatif yollar yaratacak şehir kanalları mercek altına alındı. Ulaşım Ana Planı’nın önemine değinildi. Bu planın 2014’ten bu yana haritalandırılarak yapılması planlanan ve tamamlanan yollar anlık olarak ve fotoğraflarla somutlaştırıldı. Meclis’teki sunum ve açıklamaların arkasından soru cevap kısmıyla sonlanan toplantı saha geziyle devam etti. Basın mensupları ve protokol, hızlı tren, metro, banliyö ulaşım çeşitlerinin bir arada bulunduğu aktarma istasyonunda incelemelerde bulundu. Çalışmalar, basın mensuplarınca fotoğraflandı. Mehmet TORUN

 


Haber Merkezi
15.09.2021


Yorum yap

Diğer Haberler