CHP'DE KARAR ZAMANI

CHP’nin Gaziantep İl Başkanı açıklanıyor
CHP'DE KARAR ZAMANI

CHP’nin yeni il başkanı bu hafta için açıklanıyor. CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında bir araya gelerek, görevden alınan il başkanlarının yerine atacak isimleri tartıştı. PM’de 4 isim üzerine görüş alışverişi yapılırken, yeni il başkanının hafta içinde belirlenmesi kararına varıldı. İddialara göre PM’de Reis Reisoğlu, Umut Yılmaz, Burkay Güçyetmez ve İrfan Demirci isimleri görüşüldü. Yapılan oylama sonucunda Reisoğlu’nun isminin ağır bastığı öğrenildi.

CHP Merkez Yürütüme Kurulu kararı ile CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, 9 İlçe Başkanı, İl ve ilçe Yönetimlerinin görevden alınmasının üzerinden 100 gün geçti.  Yönetimlere yönelik atamaların bu süre zarfında yapılmaması tartışmalara neden olurken, CHP Genel Merkezi atamalara ilişkin ilk adamı hafta sonu yapılan PM’de attı.

24 KİŞİNİN BAŞVURUSU DEĞERLENDİRİLDİ

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda, "güncel siyasi gelişmelerin yanı sıra Parti Meclisi üyelerinin halkın gündemine dair değerlendirmeleri ve parti örgütündeki son durum" ele alındı. Ele alınan konulardan birisi de Gaziantep İl Başkanlığı için yapılacak olan atamaydı.  PM’de Gaziantep İl Başkanlığı için yapılan başvurular masaya yatırıldı. 24 kişinin başvurusu değerlendirildi.

PM’YE 4 İSİM SUNULDU

CHP Gaziantep’te il başkanlığı için sessiz bekleyiş sürüyor. 3 aydır il ve ilçe başkanları bulunmayan CHP’de yeni il başkanı hafta içinde belli olacak. Edinilen bilgiye göre CHP Genel Merkeze 24 kişi il başkanlığı için başvuruda bulundu.  Başvuruları tek tek değerlendiren CHP yönetimi bu sayıyı 4’e düşürüp hafta sonu yapılan Parti Meclisi toplantısında görüştü. PM’de Reis Reisoğlu, Umut Yılmaz, Burkay Güçyetmez ve İrfan Demirci isimleri görüşüldü. İddiaya göre PM’de yapılan görüşmede Reis Reisoğlu ismi üzerinde mutabakat sağlandı.

GENEL MERKEZ GERİ ADIM ATTI

CHP Gaziantep İl ve İlçe Yönetimleri, CHP Merkez Yürütme Kurulu kararı ile geçtiğimiz yıl 9 Kasım tarihinde görevden alınmıştı. Yönetimlerin görevden alınmasının ardından il ve ilçe yönetimleri 4 aydan bu yana boş kaldı. Yaşanan yönetim boşluğu parti içinde rahatsızlığa neden olurken, CHP Genel Merkez’i tutumunda geri adım atmak zorunda kaldı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, sürecin birkaç ay daha sürmesini isterken, Gaziantep’teki partililer boşluğun bir an önce sonlanmasını, yeni il ve ilçe başkanlarının belirlenmesini talep etti ve bu talep kabul gördü.

REİS REİSOĞLU ÜZERİNDE MUTABAKAT SAĞLANDI

Kamuoyunda onlarca kişinin ismi başkanlık için konuşulurken, CHP Genel Merkeze 24 kişinin başvuruda bulunduğu öğrenildi.  Başvurulardan sonra adayları Ankara’ya çağıran CHP yöneticileri bu sayıyı 4’e düşürdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, başvuruları tek tek değerlendirdi. Yapılan değerlendirmelerden sonra başvuru yapan isimler Ankara’ya çağrılıp mülakata alındı. 24 kişi ile görüşen Salıcı, Gaziantep için özel bir rapor hazırlayıp Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na sundu.  Raporu inceleyen Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep’te yapılacak kongrede seçimi kazanabilecek isimler üzerinde karar kıldı. Kılıçdaroğlu belirlediği isimleri hafta sonu yapılan Parti Meclisi Toplantısında gündeme getirdi. PM’de görüşülen isimler arasında Reis Reisoğlu üzerinde mutabakat sağlandı.

BU HAFTA AÇIKLANACAK

CHP’de yeni il başkanının bugün veyahut yarın açıklanması beklenirken, bu seferde  9 ilçe için adım atılacak. İl Başkanı ile uyumlu çalışabilecek ve kongrede seçimi kazanacak isimler ilçe başkanlığı için atanacak. Bunun için ince eleyip sık dokuyan CHP Genel Merkezi ilçe başkanlarını da mart ayının son haftası belirleyerek atamaları gerçekleştirecek.

MEHMET DEMİR


Haber Merkezi
1.03.2021


Yorum yap

Diğer Haberler