CV Hazırlarken En Çok Yapılan Hatalar!

CV Hazırlarken En Çok Yapılan Hatalar!

CV Hazırlarken En Çok Yapılan Hatalar!

Genel olarak yapılan birçok araştırma neticesinde CV hazırlayan insanların hangi konularda hata yaptıklarıyla ilgili bir araştırma da yapılmıştır. Bu konuda insanların CV hazırlama sırasında birçok ortak hatayı yaptıkları ortaya çıkmıştır. En azından bu konulara dikkat edilerek hazırlanan bir CV'nin daha başarılı olacağını sonucuna ulaşılmıştır.

Yapılan araştırmada insanların %56'sının yazım, imla ve noktalama işareti hataları yaptığı ortaya çıkmıştır. Bu gerçekten de korkunç bir rakam. Yani belirli bir alanda lisans derecesi yapmış kişilerden her 2'sinden 1'inin bu hataları yaptığı ortaya çıkmaktadır. Bu durum da yazım, imla ve noktalama işareti konusunun ne kadar ciddiye alınmadığını ortaya çıkarmaktadır. Bu hatalar her ne kadar işe alınmaya engel bir durum olarak algılanmıyor olsa da bu CV'leri bir insanın okuyacağı unutulmamalıdır.

Öyle ki CV'yi okuyan kişi üzerinde bu durum, olumsuz bir çizgi oluşmasına neden olabilecektir ve mülakata başladığınızda zaten sizinle ilgili olarak olumsuz bir düşünceye sahip olduğundan dolayı bu görüşmenin ardında olumsuz bir fikir sunması da kaçınılmaz olabilecektir. Bundan dolayı yazım, imla ve noktalama işareti konusunda oldukça dikkatli olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bununla birlikte CV hazırlayanların %21'inin gerekli işi yapıp yapamayacağını net bir şekilde ifade edemediği anlaşılmıştır. Özellikle başvuru yapılan pozisyonun kendilerinden neler beklediğini tam olarak anlamayan kişilerin daha sık yaptığı bir nokta olarak ifade edilebilir. Bu durum aynı zamanda kişinin deneyim ve becerilerin yetersiz tanımı olarak da belirtilebilir. Kişi, her ne kadar ilgili konuyla alakalı olarak yeterli deneyime ve beceriye sahip olsa da, bunu CV'de net ve anlaşılabilir bir şekilde yazamadıktan sonra kendini iyi bir şekilde ifade etmiş olmayacaktır. Bu konuda özellikle CV hazırlama teknikleri konusunda yetersiz olacakları unutulmamalıdır.

Yine aynı araştırmalarda CV hazırlayanların %16'sının çalıştığı işleri çok iyi ifade edemediği ifade edilmiştir. Bu durum aynı zamanda insanların elde ettikleri deneyim konusunda fikir vereceğinden dolayı işverenler tarafından oldukça dikkat edilen noktalar arasında yer almaktadır. Bu noktada yetersiz bilgi verilmesi ya da eksik ifadelerin kullanılması, sizin geçmişten gelen deneyimler konusunda da yetersiz bir pozisyona düşürecektir. Bununla birlikte başvuru yaptığınız pozisyonda yeterli olup olmayacağınız ya da bu işi kotarabileceğiniz konusunda akıllarda soru işareti oluşturacaktır. Bu durumda işverenin sizi elemesi yüksek oranda olacaktır. Unutmayın ki geçmiş dönemlerde çalıştığınız işler aynı zamanda sizin kazandığınız deneyimleri ortaya çıkartacaktır ve bu da, sizi hangi pozisyonlarda görev verilebileceği ile ilgili işverenlerde bir fikir oluşturacaktır.

CV hazırlayanların %10'u ise metinleri kötü bir biçimde şekillendirmektedir. Bu durum CV'de verilen bilgilerin yanlış ya da hatalı olmasından kaynaklanan bir sorun değildir. Daha çok şekil olarak kullanılan metinlerin kötü ve düzensiz bir şekilde sınıflandırılmasından kaynaklanmaktadır. Unutulmamalıdır ki CV başta olmak üzere yazdığınız her şey sizin kişiliğinizi ortaya çıkartacaktır.

CV hazırlayanların %9'u ise daha önce elde ettikleri başarıları doğru bir şekilde ifade edememektedir. Bu durum elde edilen başarıların yeni işveren üzerinde etkisinin oluşmamasına neden olabilmektedir. Sizin elde ettiğiniz başarılar, özellikle yeni iş başvurularında oldukça etkili olacaktır. Bu durum genelde aynı pozisyon için başvuran rakiplerinize karşı sizi öne geçirebilecek bir kısım olacaktır. Bundan dolayı o zamana kadar elde ettiğiniz başarılar doğru bir şekilde ifade etmeye gayret etmelisiniz. Bu konuda olur olmaz her detayı yazmak yerine, gerçekten başarılı olduğunuz ve yeni pozisyonda işinize yarayabilecek detayların yer alması oldukça önemlidir. 

CV hazırlayanların %8’i ise hatalı iletişim bilgisi kullanmıştır. Bir yere herhangi bir nedenle başvuru yapıldığında daha sonradan size ulaşılabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır. Bundan dolayı iş başvuruları başta olmak üzere yaptığınız tüm başvurularda mutlaka iletişim bilgilerinizi eksiksiz ve tam olarak verin. Kullanmadığınız ya da kısa bir süre sonra kullanmayacağınız telefon, adres ya da mail bilgilerini paylaşmamalısınız. Sürekli açık olan ve sürekli kullanacağınız bilgileri vermeniz çok önemlidir. Çünkü size geri dönüş yapılabilmesi için aynı zamanda iletişim bilgilerinizin de doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir.

CV hazırlayanların %5'i ise kariyer hedefleri konusunda yeterli bilgi verememiştir. Bu durum sizin ilerleyen aşamalarda kariyerinizde nerede olacağınızın bir göstergesi olabileceğinden dolayı oldukça önemlidir. Doğru, eksiksiz ve yeterli bir bilgilendirme yapmanız aynı zamanda kariyerinizde neleri hedeflediğinizi daha net bir şekilde ortaya koyacaktır.

CV hazırlayanların %1'i ise uygunsuz fotoğraf kullanmıştır. Fotoğraf sayesinde işvereniniz ilk defa sizi göreceğinden dolayı oldukça dikkatli bir seçim yapmalıdır. Bunun için ciddi bir kıyafet tercih etmeli, saç ve sakal tıraşınıza azami özen göstermelisiniz. Ayrıca fotoğrafta çok sinirli ya da itici bakışlardan da uzak durmalısınız. Daha fazla bilgi için bu blog sayfasından fotoğraf kullanımı hakkında bilgi alınız.

CV hazırlayanların %3'ü ise diğer farklı hatalar (alakasız bilgileri belirtme, kişisel hobileri listeleme, anlaşılmaz kısaltmalar kullanma vb.) konusunda ısrarcı olan kişilerdir.

Profesyonel yardım almayı ihmal etmemelisiniz

CV hazırlama konusu çok ciddiye alınması gereken bir hazırlık aşamasını gerekli kılmaktadır. Bu konuda üstün körü bir çalışma yapmak ya da sadece İnternet üzerinden yapılan araştırmaları dikkate alarak CV hazırlamak, çok kötü sonuçların alınmasına neden olacaktır. Bu konuda profesyonel hizmet veren CV Maker platformu, tüm detayları sizler için araştırarak, size en uygun CV’nin nasıl hazırlanması gerektiği noktasında başarılı kararlar alacağından dolayı başvurunuzun da başarılı olacağını ifade edebiliriz.

Bununla birlikte özellikle yukarıda saydığımız birçok hatanın da yapılabileceğinden dolayı profesyonel desteğin ne kadar gerekli olduğu bir kez daha anlaşılabilecektir. Öyle ki bazı başvurularda yukarıda sayılan hatalardan sadece bir tane değil birkaç tane hatanın yapıldığı bilinmektedir. Bundan dolayı bu tür hatalardan sıyrılmak ve başarılı bir CV hazırlamak için profesyonel destek almalısınız.


Haber Merkezi
15.03.2021

Yorum yap

Diğer Haberler