İletişim araçları milli mücadelelerde top, tüfek kadar önemli

RTÜK tarafından 11'incisi düzenlenen "Gelecekle İletişim Çalıştayı” ‘Kurtuluş Mücadelelerinde İletişim Araçları’ ana temasıyla Hasan Kalyoncu Üniversitesi ev sahipliğinde başladı
İletişim araçları milli mücadelelerde top, tüfek kadar önemli

RTÜK tarafından 11'incisi düzenlenen "Gelecekle İletişim Çalıştayı” ‘Kurtuluş Mücadelelerinde İletişim Araçları’ ana temasıyla Hasan Kalyoncu Üniversitesi ev sahipliğinde başladı. Vali Gül, burada yaptığı konuşmada iletişim araçlarının milli mücadelelerde top, tüfek kadar önemli olduğunu dile getirdi.

Türkiye'deki iletişim fakültelerinde lisans ve yüksek lisans eğitimi alan Kırgızistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Bulgaristan, Kosova, Kırım, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Afganistan'dan 45 öğrencinin hazırladıkları slayt gösterisiyle başlayan çalıştayın ana teması itibari ile Gaziantep’te yapılmasının çok isabetli bir karar olduğu vurgulayan Vali Gül, “Gaziantep Milli Mücadele’nin başlangıcında 6317 şehit vererek Gazilik unvanını iliklerine kadar hak eden bir şehir. İletişim araçları değişmekle beraber her dönemde, milli mücadelelerde hatta kalkışmalarda, ihanetlerde, tıpkı top, tüfek, silah kadar önemli bir araç. O açıdan Milli Mücadele ile iletişim araçlarını bir araya getirmek çok isabetli” dedi.

Vali Gül, “Zamanında güvercinler kullanıldı şimdi ise teknolojinin gelişmesi ile beraber telefon, bilgisayar, sosyal medya gibi çeşitli iletişim mecraları kullanılıyor. 15 Temmuz’da görüntülü telefon kullanıldı ve iletişim araçlarının gücünü bir kez daha görmüş olduk. Umuyorum ki çalıştay sonucunda milli mücadelelerimizde kullanılan iletişim araçları değerlendirildiği gibi geleceğimize de bakarak bundan sonraki süreçlerde, savunma ve güvenlik politikalarında kullanılacak iletişim araçları da değerlendirilmiş olur” ifadelerini kullandı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, geleneksel hale getirdikleri çalıştayı gazi şehirde düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

RTÜK'ün 25. kuruluş yılını kutladıklarını dile getiren Şahin, kurumun dünyaya açılan pencerelerinden biri olan çalıştayı, 2009 yılından bu yana RTÜK eş güdümünde, gönül coğrafyasına mensup dost ve kardeş ülkelerden Türkiye’ye gelerek iletişim alanında lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde öğrenim gören gençlerin etkin katılımıyla düzenlediklerini söyledi.

Şahin, “Bu çalıştaylarla örnek bir kamu diplomasisi çalışması yapıp kardeş ülkelerden gelen öğrencilerin hem birbirleriyle hem de iletişim alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla bağ kurmalarını sağlamış oluyoruz. Çünkü artık iletişim, dünyada askeri güçten daha etkili konuma geldi. Türkiye güçlü iletişimi ve diplomasisiyle dünyada söz sahibi oldu. Ülkemiz yardımseverliğiyle iletişim ve diyalog kanallarını başarıyla kullanarak, 'kimsesizlerin kimsesi', mazlumların hamisi oldu." diye konuştu.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Edibe Sözen ise milli mücadelelerde medyanın önemine ve gücüne değinerek, “Bu dönemlerde medyanın etkisini görmemek mümkün değil. Batı medyası kurtuluş mücadelesi veren Türklere karşı emperyalizm aracı olarak görev üstlenmiş, büyük bir propaganda makinesi gibi çalışmıştır. Batı kendisini medeniyetin tek temsilcisi olarak konumlandırmıştır. Propagandanın ve medyanın önemine değinen konuşmalar yapmışlardır. Geçmişi yapılan mücadeleleri hatırlattığı için bu çalıştayın çok önemli olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Çalıştayın İletişim Koordinatörü RTÜK üyesi Arif Fırtına da çalıştayın Türk ve akraba topluluklarından gelerek Türkiye'deki çeşitli üniversitelerin iletişim fakültelerinde eğitim gören öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Şahin, Gül ve beraberindekiler, çalıştay öncesinde "Kurtuluş Mücadelelerinde İletişim Araçları" sergisinin açılışını gerçekleştirdi.


Haber Merkezi
26.04.2019

Etiketler

Yorum yap

Diğer Haberler