Konut Piyasası 2021 Tahminleri: Fiyatlar düşecek mi yoksa artış devam mı edecek?

Konut Piyasası 2021 Tahminleri: Fiyatlar düşecek mi yoksa artış devam mı edecek?

2020’de Pandemi’ye rağmen fiyatlarda yaşanan hızlı yükselişin ardından 2021’de emlak piyasasında nasıl gelişmeler yaşanacağı herkes açısından merak konusu. Salgın, tüm sektörlerde ve ticari faaliyetlerde derin bir etki yarattı. Yaşam biçimimizi değiştirdiği gibi iş yapış şekillerimizde de önemli etkileri oldu. Salgının ilk aylarında kısıtlamalar nedeniyle evlerimize kapanmış büyük bir merakla haberleri takip ederken sanki bir bilim kurgu filminden sahneler izler duygusuna kapılmıştık. Yakınları bu hastalığa yakalananlar sarsıcı bir şekilde gerçeklikle yüzleşiyorlardı. Salgının başlangıcından beri geçen bir yıl içerisinde vaka sayısı tüm dünyada 110 milyonu aşarken vefat sayısı 2,5 milyona ulaştı. 2020 sonuna doğru aşı haberleri ile birlikte iyimser bir hava yakalandı fakat şimdi de tedarik sıkıntıları baş gösteriyor. Aşılama çalışmalarının hızlanması ve toplumsal bağışıklığın sağlanması halinde normalleşme sürecine girilmesi söz konusu olabilir. Konut piyasası da normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte yeni bir döneme girebilir.

Şimdilik, konut fiyatlarındaki artış trendinin tersine dönebileceğine dair herhangi bir işaret yok. Flatfy’ın analizleri, 2021 Ocak ayında da fiyatlardaki artışın devam ettiğini gösteriyor. 2020 senesinin ikinci yarısındaki yüksek talebin oluşmasında salgının başlangıç dönemindeki kapanmalardan kaynaklı birikmiş talebin etkisi olsa da asıl etkenin emlak sektörüne yönelik olarak getirilen peşinat oranının düşürülmesi, özel faiz oranları gibi teşviklerin olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla sektörün yalnızca kendi dinamikleri ile bu hareketi 2021 senesinde de sürdürmesi pek mümkün görünmüyor. Bu noktada hükümetin 2021 yılında da emlak sektörüne yönelik, benzer önlemler alıp almayacağı trendin devamı açısından belirleyici olacak.

Konut satışları ve fiyatları, stokların giderek azalması ve yüksek taleple birlikte sonbahar ve kış aylarında faizlerdeki artışa rağmen güçlü kalmaya devam etti. 2020 senesinde konut fiyatları artış oranı ülke ortalaması yüzde 30,3 düzeyinde gerçekleşti. 265 binin üzerinde konut satışı gerçekleşen İstanbul’da fiyatlardaki artış oranı yüzde 27,9 seviyesinde kaldı. Ankara’da 157 bin konut satılırken fiyatlardaki artış oranı yüzde 30,2 düzeyinde seyretti. 93 binin üzerinde konut satışının gerçekleştiği İzmir’de fiyatlardaki artış oranı yüzde 29,4 şeklinde gerçekleşti.

Gaziantep’te satılık daire fiyatlarının il geneli ortalaması, son bir yılda yaklaşık yüzde 35 oranında artış gösterdi. İlçeler özelinde baktığımızda Nizip’te bu oran yüzde 50’ye yaklaşırken onu sırasıyla Şehitkamil ve Şahinbey ilçeleri izledi. Nizip’te 3+1 dairelerin Ocak ayı ortalama satış fiyatı 375.750 TL seviyelerinde gerçekleşti. Merkez ilçe Şehitkamil’de 3+1 dairelerin ortalama satış fiyatı 463.275 TL düzeyinde oluştu. Şahinbey satılık daire fiyatları Ocak ayında 3+1 seçenekler için ortalama 425.550 TL olarak gerçekleşti.

Ocak ayı rakamlarına göre konut satış adetlerinde ciddi bir geri çekilme söz konusu olsa da satış fiyatlarındaki artış sürüyor. Bununla birlikte satış adetlerindeki ikinci el konut satış sayılarının ağırlığını göz ardı etmemek gerekiyor. Bu oran 2020’de son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. 2020’de her üç konut satışından ikisi ikinci el konut piyasasında gerçekleşti.

 

 

Sadece konut talebi değil, satış ilanların sayısı da Pandemi’nin başlangıcından bu yana en yüksek seviyelere ulaştı. Piyasada her ne kadar daha fazla satılık konut ilanı olsa da bu keskin fiyat artışlarını yavaşlatmak için daha fazla yeni konut arzına ihtiyaç var. Aşılama çalışmalarının ilerlemesi ile birlikte ekonomik faaliyetlerde hızlı bir toparlanma ve yeni gayrimenkul yatırımlarında artış görülmezse fiyatlardaki bu hızlı yükseliş devam edebilir.

Beklendiği gibi geçtiğimiz yaz sezonunda gayrimenkul piyasasındaki hareketlilik bir önceki yıla göre çok daha yüksek düzeydeydi. Konut fiyatları o dönemden beri artmaya devam ettiği gibi satışa çıkan konutlar önceki yıla göre daha hızlı bir şekilde alıcı buluyorlar. Mevcut durumda;

  • Konut fiyatlarındaki yıllık artış oranının ülke ortalaması yüzde 30 düzeyinde
  • Büyük kentlerde ikinci el konut satış ilanlarında artış gözleniyor
  • Yeni konut stoğundaki artış yavaşlıyor

Piyasada görece sığ bir geri çekilme var. Özellikle yeni yatırımlar tarafında gelişme söz konusu olursa, 2021'de bir önceki yılı aratmayan bir performans görebiliriz. Alıcı tarafındaki talep, arzdan daha hızlı büyümeye devam ederse yeni yatırımlardaki yavaşlama ve artan taleple birlikte, konut fiyatları 2021’de de yükseliş trendini devam ettirebilir. Önümüzdeki aylarda satış adetlerinde bir düşüş gözlemlense bile fiyatlar muhtemelen artmaya devam edecek. Toplam ilan sayısında artış yaşanırken konut stoğundaki artışın yavaşlaması, alıcıların daha hızlı hareket ettiğini gösteriyor. Evler bir önceki yıla göre giderek daha hızlı bir şekilde satılıyor.

 

TUİK tarafından açıklanan verilere göre 2020’de yapı ruhsatı verilen bina sayısı bir önceki yıla göre yüzde 69,4 artarak 95 bin 408 adede ulaşırken daire sayısı ise 547 bin 211 oldu. Aynı dönemde yapı kullanma izni belgesi verilen daire sayısı ise yüzde 19,0 düşüş göstererek 599 bin 889 adede geriledi. Konut satışlarını canlandırmak amacı ile alınan tedbirler ikinci el konut satışlarında yükselişe neden olsa da sıfır konut satışlarındaki artış oranı sınırlı düzeyde kaldı. 2020’nin ikinci yarısında verilen yapı ruhsatı sayılarında belirgin bir artış yaşandı. Ancak, son dönemde inşaat maliyetlerinde gerçekleşen yükseliş, yeni yatırımlarda yavaşlamaya sebep oldu. Aşılama çalışmalarının hızlı bir şekilde başarıyla seyretmesi durumunda yeni yatırımların hız kazanarak konut piyasasının 2021'de de güçlü kalması beklenebilir.

Konut satışlarının ne yönde seyredeceğini belirleyen temel unsurlardan biri de hane halkı gelirleri. Pandemi nedeniyle hizmet sektörü ve küçük ölçekli işletmeler başta olmak üzere belirli meslek gruplarının gelirlerinde ciddi azalmalar yaşandı. Son dönemde uygulanan sıkı para politikasının sonucu olarak döviz kurlarında geri çekilme yaşanması ve TL’nın güçlenmesi, satın alma gücü paritesini pozitif yönde etkilemesi muhtemel bir durum olsa da ticari faaliyetlerin normal seyrine kavuşamaması ve ekonomik görünümde belirsizliğin hâkim olması bu etkinin kısıtlı düzeyde kalmasına sebep oluyor.

Dünya çapında 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteren emlak arama motoru Flatfy sahip olduğu geniş veri seti ile konut piyasasına ilişkin güvenilir sonuçlar sağlıyor. Türkiye’de 2018 yılından beri faaliyet gösteren uluslararası emlak arama motoru, periyodik olarak emlak sektöründeki fiyatlamalara ve trendlere ilişkin çeşitli raporlar yayımlıyor. Bu raporlar dönemsel dalgalanmaları, fiyat değişimlerini, trend analizlerini içeriyor. Türkiye'nin en büyük emlak ilan sitelerinden gelen ilanlara ek olarak çok sayıda yerel emlak ofisinin kendi web sitelerinden gelen ilanları kullanıcılar için tek bir sayfada buluşturan Flatfy zengin bir seçenek yelpazesi sunuyor.


Haber Merkezi
1.03.2021

Etiketler

Yorumlar

Yorum yap

Diğer Haberler