Müjdeler peş peşe

12. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı’nın (GAPTARIM) açılış töreni, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımları ile gerçekleştirildi.
Müjdeler peş peşe

Pakdemirli, Gaziantep’te çiftçi ve hayvan üreticilerine yönelik müjdeleri peş peşe açıkladı. Kente 915 milyon liralık 9 su yatırımının hayata geçirileceğini söyleyen Pakdemirli, “Gaziantep’te güneş hiç batmıyor. Gaziantepliler gece gündüz çalışıyorlar. Gaziantep bizim gibi çalışkan bakanlığı bile zorluyor” dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın himayesinde, Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) ve KOSGEB’in destekleri ile Akort Fuarcılık tarafından organize edilen, 12. Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı, (GAPTARIM) Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) ziyaretçilere açıldı. Bakan Pakdemirli burada, Gaziantep’in varlığını, zenginliklerini ve imkânlarını, iyiye, doğruya, başarıya kanalize edebilen güçlü bir şehir olan Gaziantep'in bilhassa güçlü tarım ve hayvancılık potansiyeli sayesinde tarım sektörüne katkısının büyük olduğunu ifade etti.

GAZİANTEP'İN TARIMSAL ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ ARTIŞLAR YAŞANDI

Pakdemirli, Gaziantep’in güçlü tarım ve hayvancılık potansiyeli sayesinde, tarım sektörüne katkısı büyük, üreten ve çalışkan bir şehir olduğunu söyledi. Kentin Antep fıstığından zeytine, kırmızıbiberden üzüme, buğdaydan mercimeğe kadar yüzlerce ürünün yetiştiği bereketli topraklarıyla Türkiye'nin tarım ve gıda deposu konumunda olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, "İşte bu potansiyel, üreticilerimizin emeğiyle ve Bakanlığımızın destekleriyle birleşince son 19 yılda Gaziantep'in tarımsal üretiminde önemli artışlar yaşandı. Bitkisel üretim değeri 14 kat artışla 6,1 milyar liraya, hayvansal üretim değeri ise 15 kat artışla 3,1 milyar liraya ulaştı. Son bir yılda Gaziantep, toplam tarımsal üretim değeri yüzde 78 gibi rekor bir artış göstererek Türkiye'de en fazla gelişen ilimiz oldu. Bu vesileyle ben de; bıkmadan, usanmadan, yorulmadan çalışan, üreten, ürettiğine değer katan tüm Gaziantepli çiftçilerimize, üreticilerimize, yetiştiricilerimize teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

GAZİANTEP, TARIM VE GIDA ÜRÜNLERİ İHRACATINDA TÜRKİYE’DE 3. SIRADA

Açılışı yapılan fuarın başta kent ve ülke ekonomisi olmak üzere, Gaziantep’in tarım ve hayvancılıktaki başarısına önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Pakdemirli, “Özellikle, yeni tarım teknolojileri, yeni yöntemler ve yeni fırsatlarla tanışan çiftçimiz de üretiminin kalitesini artıracak, pazar imkânlarını genişletecek. Zira Gaziantep, kaliteli üretimini tarımsal sanayiyle güçlü bir şekilde buluşturan şehirlerimizin de en başında geliyor. Gaziantep, sadece Türkiye’ye değil, dünyaya da ürün gönderen bir şehir.Tarım ve gıda ürünleri ihracatımızın yüzde 13 gibi önemli bir kısmı, bu topraklardan yapılıyor. Bildiğiniz gibi Gaziantep, tarım ve gıda ürünleri ihracatında Türkiye’de 3. Sırada. Geçen yıl 2,6 Milyar dolara ulaşan ihracatı ile Gaziantep, tarım ve gıda ürünlerimizi dünya sofralarına taşıyan illerimizin başında geliyor.Bakanlık olarak verdiğimiz desteklerin; Gazianteplilerin girişimciliği, çalışkanlığı sayesinde nasıl markalaştığına, nasıl ihracata dönüştüğüne şahit oluyoruz” dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ, “SORUMUZ ŞU; GAZİANTEP NİYE FRANSA GİBİ, NİYE İTALYA GİBİ OLMASIN?”

Gaziantep’in Gastronomisine de değinen Pakdemirli, Bilhassa coğrafi işaret potansiyeli ve gastronomi başkenti olması nedeniyle Gaziantep, diğer şehirlere de örnek bir konumda. Şu ana kadar Gaziantep’te toplam 36 tarım ve gıda ürünü coğrafi işaret aldı. Gaziantep baklavası; Avrupa komisyonu tarafından coğrafi işaret alan ilk gıda ürünümüz. İnşallah bu ürünlerimizin sayılarını daha da artıracağız. Bildiğiniz gibi, son yıllarda gastronomi turizmi, gezi turizminden daha fazla gelir getirebilecek bir alan haline dönüştü. Gaziantep’in gastronomi potansiyeli, turizm anlamında bizim için önemli bir fırsat. 6 bin yıllık tarih ve onlarca medeniyet, Gaziantep’in mutfağında yoğrularak, kendine has bir kültüre ve zenginliğe ulaştı. Dünyada, ülkesinin ismiyle değil, şehrinin ismiyle anılan tek mutfak; Gaziantep Mutfağıdır. Sorumuz şu; Gaziantep niye Fransa gibi, niye İtalya gibi olmasın?İnsanlar Avrupa’dan uçağa binip Gaziantep’e öğle yemeği yemeye neden gelmesin? Antep, mevcut lezzet çeşitliliği ile neden gastronomi turizminde dünyada bir numara olmasın? İşte bu gastronomi potansiyelini çok daha iyi değerlendirmek ve daha çok tanıtmak zorundayız.Bu fuar organizasyonu, tarım sektörünün vitrini olması yanında, Gaziantep’in gastronomi potansiyelini daha geniş kitlelere ulaştırması açından da oldukça önemlidir. Bizler de bugün, 120’ye yakın firma temsilcisinin katılımıyla açtığımız bu büyük Tarım Fuarında, hem madden hem de manen, Bakanlık olarak yanınızdayız” şeklinde konuştu.

19 YILDA 10 MİLYAR LİRA TARIMSAL DESTEK

Gaziantep'te tarım-orman sektörüne son 19 yılda 10 milyar lira tarımsal destek verdiklerini ve yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Pakdemirli, bu yılın ilk 4 ayında ise Gaziantepli çiftçilere, bitkisel üretim desteğinin yüzde 70'i olan 85 milyon lirayı ödeyerek kaynağa en fazla ihtiyaç duydukları zamanda üreticinin yanında olduklarına işaret etti.

GAZİANTEP’E SU ALANINDA 9 PROJE MÜJDESİ

Gaziantep’e su alanında tam 915 Milyon Liralık 9 proje müjdesiyle geldiklerini aktaran Bakan Pakdemirli tek tek projeleri açıkladı: “Kayacık Sulaması 1. Kısmı ile Oğuzeli’nde 16 bin dekar tarım arazisinin sulama şebekesi inşaatını tamamlayacağız. Kılavuzlu Sulaması 4. Kısım sulaması ile 6.100 dekar tarım arazisinin sulama şebekesi inşaatını bitiriyoruz. İslahiye Güneş Barajı Sulaması ile 5.040 dekar arazinin modern sistem ile sulanmasını sağlayacağız. İnşallah yarın da inşaat ihalesini yapmış olacağız. Nurdağı Hamidiye Göleti Sulaması ile 2.740 dekar tarım arazisini modern sistemlerle sulanmaya açmak için geçen ay çalışmalara başladık. Yavuzeli Merziman Çayı Sulaması ile 9.210 dekar tarım alanının sulanmasına hizmet edecek kanalını yapıyoruz. Ocak ayında sözleşmesini imzalayarak işe başladık. Arazi toplulaştırma ve Tarla içi Geliştirme projesi ile Oğuzeli sınırlarında bulunun toplam 41 yerleşim birimine ait 332.700 hektar tarım arazilerinin toplulaştırılması, 850 km tarla içi ulaşım yolu yapılması ve toplulaştırma mühendislik işlerini de biz yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki ayın başında ihalesini yapacağız. Yine Arazi toplulaştırma ve Tarla içi Geliştirme projesi kapsamında Karkamış sınırlarında bulunan toplam 35 köye ait 26.200 hektar tarım arazisinin toplulaştırma işlemleri ve 938 km tarla içi ulaşım yolu yapım işinde de, bu ay sonunda ihaleye çıkacağız. Nizip Küçük Sanayi Sitesi Taşbaş ve Çöplük Dereleri ile Nizip Küçük Sanayi Sitesini taşkınlardan koruma projesinde, ocak ayında sözleşmeyi imzalayarak işe başladık. İslahiye Arpalı Mahallesi İğdiş Deresi ile Arpalı Mahallesini taşkınlardan korumak üzere yapılacak proje için de inşallah önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağız”


25 BİN FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURACAĞIZ

Bakan Pakdemirli, Gaziantep'te bitkisel üretimi geliştirmek ve meraları ıslah etmek üzere toplam 3,3 milyon lira bütçeli 5 yeni projenin başlatılacağını müjdeledi. Hayvancılık alanında destekler kapsamında da kente 5 yeni müjdelerinin olduğunu dile getiren Pakdemirli, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında da Gaziantep'te toplam 267 milyon lira yatırım tutarlı 308 projeye yaklaşık 134 milyon lira hibe ödemesi yaptıklarına dikkati çekti. Son 5 yılda Gaziantep'te tesis ettikleri gelir getirici tür ağaç dikim ve aşılaması sonucunda orman köylülerine yaklaşık 1,5 milyon lira ek gelir sağlandığını ifade eden Pakdemirli, şunları söyledi: "Bu yıl da Orman Genel Müdürlüğümüzce 10 bin dekar arazide çalışma yaparak 1,7 milyon fidanı Gaziantep topraklarıyla buluşturacağız. Ve yine burada 300 bin fidan üreteceğiz. Bununla birlikte Körhacıobası bal ormanını kuruyoruz. Bu alanda akasya, lavanta, biberiye gibi türlerden toplamda 25 bin fidanı toprakla buluşturacağız. Bu sayede orman köylüsüne ve arıcılara toplamda yıllık tahmini 100 bin lira ek gelir, bal üretimine toplamda yıllık tahmini 2 ton katkı sağlayacağız. 3 köyde pilot olarak zeytin, badem, ceviz gibi gelir getirici türlerden 3 bin fidan dikeceğiz. Fidanların bakımını 3 yıl süreyle bakanlığımız yapacak ve ücretsiz olarak 49 yıllığına köylülerimizin istifadesine sunacağız. Gaziantep-Nizip ve Oğuzeli-Karkamış kara yolu kenarını da ağaçlandıracağız. Bu arada 25 kırsal mahallemizde 2/B çalışması yapacağız."

ÜNVERDİ: GAZİANTEP SALGIN DÖNEMDE YAŞAMSAL İHTİYAÇLARIN KARŞILANMASI NOKTASINDA KRİTİK BİR ROL ÜSTLENDİ

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de yaptığı konuşmada, güçlü sanayisiyle geniş ürün yelpazesinde üretim yapan Gaziantep’in gıda sanayisinde oluşturduğu katma değer, sağladığı istihdam ve ihracatıyla gücünü pandemi döneminde de gösterdiğini ifade etti. Gaziantep’in salgın dönemde gıda üretimlerini tüm dünyaya ihraç ederek yaşamsal ihtiyaçların karşılanması noktasında kritik bir rol üstlendiğini kaydeden Ünverdi, şöyle devam etti: “2020’de Gaziantep ihracatında ilk sırada yüzde 44 ile tekstil sanayii, tarımsal sanayi ve hububat ürünleri ise yüzde 29 ile ikinci sırada yer almıştır. 2020 yılında Gaziantep’ten yapmış olduğumuz 8 milyar dolarlık ihracatımız içerisinde tarıma dayalı üretimlerin payı 2 milyar 265 milyon dolardır. Gaziantep’ten bu yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre tarımsal sanayi ve hububat ürünleri ihracatı yüzde 13 artarak 489 milyon 347 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Ortadoğu ülkeleri, AB ülkeleri ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine Gaziantep'ten gıda ürünleri ihraç edilmektedir.”


GAPTARIM Fuarını sektör açısından öneminin altını çizen Ünverdi, şunları kaydetti: ”Tüm bu göstergeler ışığında sektöre güç katmak, tarım ve hayvancılık sektörlerindeki üretici ve tedarikçi firmaların durum tespitinde bulunabilmeleri, üretimlerini sergileyebilmeleri, yeni iş bağlantıları kurabilmeleri ve ikili ticaretin geliştirilebilmesini sağlamak üzere fuarlarımızın sektörümüze önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum. Böylesi bir dönemde fuar düzenlemek emin olun kolay değil, ancak tüm tedbirlerimizi alarak ekonomik faaliyetlerimizi de devam ettirmek durumundayız. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye, pandemi dönemindeki başarılı çalışmaları ve fuarımıza katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Salgına karşı tüm tedbirleri aldığımız ve büyük bir titizlikle düzenlediğimiz fuarımızın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, emeği olan, katılım sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum.”
Açılış törenine, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakan Yardımcıları Ayşe Ayşin Işıkgece, Mehmet Hadi Tunç, Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Sait Kirazoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Adnan Keçeci, Irak'ın Gaziantep Başkonsolosu Hasan Abdulwahid Majeed, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hilmi Teymur, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Akkaya, kurum müdürleri ve protokol üyeleri katıldı. Fuar, 6-9 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak. 


Mehmet Torun
6.04.2021


Yorum yap

Diğer Haberler