Okullar güvende

Gaziantep Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ’dan PUSULA’ya özel açıklama
Okullar güvende

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü tarafından okula giden çocukların evlerinden çıkıp okula gitmeleri ve geri dönmelerini kapsayan süreçte güvenliğinin sağlanması hedeflenen Güvenli Okul, Güvenli Gelecek Projesi" çalışmalarına devam ediyor. İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, Gaziantep’te bütün okul önlerinde sürekli polis denetimi yapıldığını, daha riskli bölgedeki 18 okulda ise sürekli polis ekibi bulunduğuna dikkat çekti.

Gaziantep Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, PUSULA Gazetesi ekibini kabülünde, kent gündemine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Başbuğ, Gaziantep’in güvenliği ve kent halkının huzuru için çalışmalarını artırarak sürdüreceklerini söyledi.

SÜREKLİ DENETİM YAPILIYOR

Başbuğ, yeni eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla birlikte, çocuk ve gençlerin suça sürüklenmesinin önlenmesi, zararlı alışkanlıklardan korunması, eğitim ve öğretimin güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi için 'Güvenli Okul, Güvenli Gelecek' projesi kapsamında ekiplerin sürekli denetim gerçekleştirdiğini ifade etti.

UYUŞTURUCU İLE SONUNA KADAR MÜCADELE

Gaziantep’te özellikle son 2-3 yıl içerisinde uyuşturucu satıcılarına yönelik önemli operasyonlar yapıldığını, kendisinin de göreve başladıktan sonra bunu sürdürdüğünü belirten Başbuğ, “Yakın tarihte 250 kişinin gözaltına alındığı büyük bir operasyon olmuştu. Mahalle mahalle önemli operasyonlar gerçekleştirildi. Biz de bunu devam ettiriyoruz. Göreve başladıktan sonra, uyuşturucu ile mücadelede önemli operasyonlar yaptık. 200 üzerinde tutuklama yapıldı. Haftalık olarak çok sayda operasyon yapıp, uyuştucu maddeler ele geçiriyoruz” dedi.

18 OKULDA SÜREKLİ POLİS…

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje ile okul çevreleri denetleniyor. Öğrencilerin evlerinden çıkarak okula gitmeleri ve okuldan sonra tekrar evlerine geri dönmeleri güvenli ortamda sağlanıyor. Gaziantep’teki yüzlerce okul her gün denetlenirken, şehir merkezinde riskli bölgede görünen 18 okulun çevresi sürekli polis kontrolünde denetleniyor.

GÜVENLİ OKUL, GÜVENLİ GELECEK

Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, proje ile ilgili, "Çocuklar, geleceğimizin teminatı ve toplum yapımızın temelidir. Eğitim çağındaki çocuklarımızın, korku ve endişeden uzak, güvenli ortamlarda eğitimlerini sürdürmeleri, Güvenli Okul, Güvenli Eğitim Projesi kapsamında öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Çocukların, okula gitmek için evlerinden ayrılmasından başlayarak evlerine dönünceye kadar ki zaman sürecinde güvenli bir eğitim - öğretim hayatı geçirmelerini sağlamak amacıyla, ilimiz polis sorumluluk bölgesinde Çocuk, Narkotik Suçlarla Mücadele, Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri ve İlçe Emniyet Müdürlükleri birimlerinden müşterek ekipler oluşturularak bütün okullarda okulların çevresinde okulla ilişkisi olmayan şüpheli şahısların denetimi ile okul çevresinde bulunan park ve bahçeler, metruk binalar, alkol, tütün ve tütün mamulleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları gibi yerlerde denetim uygulamaları yapılıyor.”

OLAYLARDA YÜZDE 20 ORANINDA AZALMA OLDU

Okul ve çevresinin daha güvenli hale getirilmesi için Milli Eğitim, İçişleri ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıklarınca 2018 yılında itibaren uygulanmaya başlayan Okul ve Çevresinin Daha Güvenli Hale Getirilmesine Yönelik İş Birliği Protokolü ile birlikte okul ve çevrelerinde meydana gelen olaylarda yüzde 20 oranında azalma sağlandığını ifade eden Gaziantep Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, proje hakkında şu bilgileri verdi: “Eğitim süresi boyunca görev yapacak olan okul kolluk görevlileri, görevli oldukları okullarda öğrenci giriş saatinden yarım saat önce hazır bulunacak. Mesai saatlerinde görev yerlerini asla terk etmeyecek. Okul idaresi ile sürekli irtibat ve iletişim halinde olacak. Okul giriş-çıkış saatleri başta olmak üzere asayiş ve trafik yönünden gerekli tedbirleri alacak.

OKULDA UYUŞTURUCU, UYARICI MADDE SATIŞI VE KULLANIMINI ENGELLEYECEK

Okulda uyuşturucu, uyarıcı madde satışı ve kullanımını engelleyecek. Okul önleri ve yakın çevresinde, suç işlemede kullanılabilecek kesici, delici, patlayıcı vb. diğer unsurları satan, taşıyan ve bulunduran kişiler hakkında işlem yapacak. Okulların giriş çıkış saatlerinde görev alan devriye ekipler, okul önünde ve çevresinde okulla alakası olmayan ya da şüpheli görülen şahıslarla ilgili kontrolleri yapacak. Gerekli durumlarda adli ve idari işlemler uygulayarak okul çevresinden bu şahısları uzaklaştırılacak. Okul çevrelerinde güvenli eğitim ortamını bozan, seyyar satıcılar ile usule aykırı yiyecek içecek satanların men edilmesi için belediye zabıtası ile irtibat ve koordinasyon sağlayacak. Okul çevresinde öğrencilere sigara ve alkollü içki satan iş yerleri hakkında işlem yapacak. Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri ile koordineli çalışarak okul servis araçlarının denetimini yapacak.”

SÜREKLİ İRTİBAT HALİNDE OLUNACAK

Güvenli eğitim koordinasyon görevlisi ise, sorumlu oldukları okulların idarecileri, görevli rehber öğretmen ve okul aile birliğinde bulunan velilerle sürekli görüşerek bilgi alışverişinde bulunacak. Öncelik dereceli okullar başta olmak üzere okullarda kurulan güvenlik kameralarının çalışabilirliği kontrol edilecek ve 'Kent Güvenlik Yönetim Sistemi'ne (KGYS) entegrasyonu tamamlanacak. Güvenlik kamera sistemi kurulan okulların çevre güvenliğinin etkin bir şekilde sağlanabilmesi ve olayların kayıt altına alınması amacıyla görüntüler öncelikle okul yönetimleri tarafından izlenecek. Okul çevrelerinde bulunan internet cafe/oyun salonları vb. yerler düzenli olarak denetlenecek. İnternet toplu kullanım sağlayıcıları ile ilgili olarak 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik ile belirlenen yükümlülükler ile bu iş yerlerinde uyulması gereken kurallara uyulup uyulmadığı kontrol edilecek. Okul çevrelerinde ve öğrencilerin bulunduğu yerlerde uyuşturucu/uyarıcı maddelerle mücadele konusu başta olmak üzere açık sigara satışının önlenmesi de dahil her türlü önleyici tedbir alınacak.


Mehmet Torun
20.09.2021


Yorum yap

Diğer Haberler