Üniversite şehri değiliz

 

TÜRKİYE’DE GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETEN 17. BÜYÜK KURUM HKÜ

Ne tür projeler var?

Bunun içinde birçok fon sağlayıcısı var. TÜBİTAK’tan tutun Avrupa Birliği fonlarına kadar. Bunun içinde her türlü makine imalatı güneş enerjisi sistemlerine kadar fonlar var. Ama bizim odaklandığımız konular çevre analizi. Çünkü burada böyle bir şey yok. Eğer sanayi şehri olacaksak bu konu lazım. Çünkü sanayici ihracat yapacağı malı Ankara ve İstanbul’a gönderiyor. Bundan kurtarmak için sanayicimize laboratuar yaptık. Sonra ben bölgenin doğal avantajı olduğunu düşünüyorum. Burada ışın oranları olarak Türkiye’nin en avantajlı bölgesi durumunda. Avrupa’nın da en güzel ışın alan bölgesi burası. Bu nedenle biz bunun için bir merkez kuruyoruz. Test ve ölçümlerin yapıldığı referans bina kuracağız. İlk başta sağlık bilimleri fakültemiz üzerine 200-300 kilovatlık bir sistem kurduk. Şuanda o bina kendi enerjisi üretiyor. Türkiye’de güneş enerjisi üreten 17. Büyük kurumuz.  Kampus içerindeki tarlaya 500 kilovatlık sistem kuruyoruz. Böylece Türkiye’nin ilk 3’ne gireceğiz. Tabi araştırmalar yapmaya da devam edeceğiz. Güneş panellerinin çoğu yabancı menşeli. İnşat sektörü Gaziantep’te çok iyi durumda. Bizim kuvvetli bir inşat bölümümüz var. Güzel laboratuarlarımız ve danışmanlığımız var. Mühendis ailelere danışmanlık yapıyoruz. Bir köprü kurarak sanayi ve üniversiteyi birbirine bağlamaya çalışıyoruz.

EĞİTİM YAŞAM BOYU OLMALI

Bir öğrenci niye burayı tercih etmeli?

Lisans artık yeterli değil. Eğitim yaşam boyu olmalı. O nedenle her yaştan insan üniversiteden bir şeyler alabilmeli. Siz bunu yapamazsanız o halkanın zincirlerinden birisi kopmuştur. Biz bu yüzden yaşam boyu eğitimi öneriyoruz. Eğer bir üniversitenin lisansüstü bir programı yoksa kesintiye uğramıştır. Geliştirme olamaz o zaman. Çünkü araştırma lisansüstü öğrenciler sayesinde olur. Biz üniversitemiz 3 ayağa ayırdık. 1.si eğitim. Biz bunu çok iyi yapıyoruz. Bununda göstergeleri var ölçebilirsiniz. Taban puanı, mezun oranı ölçütlerdir. 2.si araştırma-geliştirme. Yapmazsanız bunu yüksek okul gibi olursunuz. Yani üniversite olamaz. Patent üretimi olmalı. Gaziantep marka şehri olduğu gibi patent şehri de olmalı. Patent üretimi sırasına göre 11. Sıradayız. 6. Büyük Şehre böyle bir sıralamaya yakışmaz.  Patent üretemiyorsanız sanayinizle rakibiniz olur. Artık bilgiye ulaşmak çok basit. Bizde yenilikçi ve gelişimci bir üniversiteyiz. Biz hocaların ve öğrencilerimiz şirket kurmasını tasvip ediyoruz. 3. de sosyal ayaktır. Ben Gaziantep’in bir üniversite şehri olmadığını düşünüyorum. Eskişehir gibi olamayız. Büyük şehirleri üniversite şehri yapmak gerçekten çok zor.

Sizce Gaziantep üniversiteler şehri oldu mu?

Şöyle söyleyeyim. Bu daha geniş çaplı bir durum. Eğer öyle bir şey olacaksa belediyelerimize valimiz ve sivil toplum kuruluşları birlikte hareket etmeli. Yani onu beraber planlamamız lazım. Ona göre benim yapılanmaya gitmem lazım. Derinleşmek istiyoruz biz ama başka üniversiteler öğrenci almak isterse onu bilemeyiz. Mesela başka vakıf üniversiteleri 40bin öğrenci alabilir. Bu üst bir ölçek. Ben kendi adıma konuşuyorum. Üniversite şehri değiliz. Ayrıca üniversitemiz halka bütünleşik değil. Sunumda da anlatmaya çalıştım. Şehirle birleşmeliyiz. Şehir ve üniversite birbirini bileşeni olmalı.

 

 


Mehmet Torun
9.06.2015


Yorum yap

Diğer Haberler