Üniversiteden sonra nasıl iş bulunur?

Üniversiteden sonra nasıl iş bulunur?

Mezunların iş bulması zor olabilir. Prestijli bir yabancı üniversiteden alınmış bir diploma bile size mezun olduktan sonra hızlı ve başarılı bir istihdam garantisi vermez. Tabii ki, bazı işverenler mezunları destekliyor ve yeterli deneyime ve pratik bilgiye sahip olmadıklarını anlıyor. Ancak, birçok kişi yeni mezun olmuş, tecrübesiz ve iş deneyimi olmayan birisini işe almamayı tercih etmiyor.

Üniversiteden sonra hayalini kurduğun işe girmek için eğitim yeterli değil. Sürekli gelişmeli, yeni şeyler öğrenmeli, geliştirmeli ve gelecekteki işlere aktif olarak hazırlanmalısınız. Bu kapsamda özellikle yurtdışında okuyorsanız daha da avantajlı duruma gelebilirsiniz. Yurtdışında okurken Erasmus programları, uluslararası stajlar, Work & Travel programları ve gönüllü çalışma gibi tüm avantajlarından yararlanmak da önemlidir. Bu sadece yeni kültürlerle tanışmanıza, yabancı dil öğrenmenize ve tanıdık çevrenizi genişletmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kariyer beklentilerinizi de geliştirecektir.

Mezun olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede iş bulmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Pazarı araştırın

Mezun olduktan sonra iş bulmanın ilk adımı pazar araştırmasıdır. Hala üniversitedeyken gelecekteki istihdam için hazırlanmaya başlamalısınız. Sonuna kadar beklemeyin, aksi takdirde yeriniz başka biri tarafından alınır, daha aktif ve maceracı olmaktan çekinmeyin. Seçtiğiniz sektördeki işin özellikleri, potansiyel işverenler, istihdam sağlayacak işlerin türleri ve sayısı ile başvuru sahiplerinin gereksinimleri hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye çalışmalısınız. Örneğin, işverenler birden fazla yabancı dilde yeterli olmayı bekleyebilir veya belirli nitelikler gerektirebilir.

Profesyonel pazarın şu anda nasıl çalıştığını anlamak, mezuniyetten sonra istihdam için ihtiyaç duyulacak bilgi ve becerilerin tam bir resmini verecektir.

Aramanızı genişletin

İş ararken, mezunlar kendilerini belirli bir şehir veya ülke ile sınırlamamalıdır. Yaşadığınız yerde iş aramanıza gerek yok. Dünya çok büyük ve her mezun kendini tam olarak nerede kanıtlayabileceğini ve potansiyelini ortaya çıkarabileceğini düşünmeli.

Profesyonel pazarı sadece eğitim aldığınız ülkeyi değil, diğer ülkeleri de keşfedin. En fazla boş pozisyonun nerede sunulduğunu, alanınızdaki diğer işverenlerin neler olduğunu, hangi ülkelerde en yüksek maaşı alabileceğinizi vb. öğrenin. Tüm ülkeler birbirinden farklıdır ve aynı mesleğin sahiplerinin dünyanın farklı yerlerinde yaşamları tamamen farklı şekillerde gelişebilir. Mezun olduktan hemen sonra hayalinizdeki işi alamasanız bile, en azından kendinize gerçek ve değerli bir hedef koymuş olacaksınız.

Üniversiteye başvur

Çoğu yabancı üniversitenin öğrencilerin iş bulmasına yardımcı olan özel bölümleri vardır. Öğrencilere yarı zamanlı iş bulmaları konusunda destek olurlar ve mezuniyete yaklaştıklarında kalıcı bir iş bulmalarına yardımcı olurlar.

Üniversitenizde böyle bir bölüm varsa mutlaka hizmetlerinden yararlanmalısınız. Birincisi, üniversitelerin kariyer ofislerinin hem kendi ülkelerinde hem de yurt dışında gerçek işverenlerle bağlantıları vardır. İkinci olarak, modern gerçekliklerde başarılı bir istihdam için ne yapılması gerektiğini tam olarak bilen deneyimli profesyoneller istihdam ederler.

Bu tür bölümler tam olarak ne yapıyor?

Her şeyden önce, bireysel kariyer danışmanlığı sağlarlar ve her öğrenci için tavsiyeler ve profesyonel planlar hazırlarlar. Üniversite kariyer uzmanları, öğrencileri istihdam seçenekleri hakkında eğitir, yararlı etkinlikler düzenler, yazmaya devam etme ve mülakat hazırlığı konusunda yardımcı olur. Ayrıca üniversite öğrencilerinin ve ilgilenen işverenlerin birbirlerini tanıyabilecekleri iş fuarları da düzenliyorlar. Bu sayede öğrencilerin daha okul hayatına devem ettikleri aşamada iş hayatının inceliklerini öğrenmelerine fırsat oluşturmaktadırlar. Öğrenciler mezun olduktan sonra çok daha rahat iş bulma imkanı elde edebilirken belki de daha mezun olmadan dahi iş bulabilme fırsatı yakalamış olacaklardır.

Bir iletişim ağı kurun

Yabancı üniversitelerin kariyer bölümlerinin faaliyet gösterdiği ana alanlardan biri öğrenci bağlarının geliştirilmesidir. Günümüzde ağ oluşturma, başarılı bir kariyer ve profesyonel gelişim için temel oluşturmaktadır. Bu nedenle üniversitede mesleki etkinliklere, çalışmalara ve iş fuarlarına katılmak çok önemlidir.

İletişim ağı kurma, üniversiteden sonra bir iş bulmanın kesin yoludur. Diğer şeylerin yanı sıra, bu tür tanıdıklar eğitim kurumunuzun mezunlar topluluğunda bulunabilir. Bu nedenle, birçok yabancı üniversite, farklı ülkelerde başarılı kariyerlere imza atmış mezunlarıyla iletişim halinde olmaya çalışmaktadırlar. Örneğin bir üniversite, uzmanlık alanınızda bir iş bulmanızda size destek olacak, fakültenizin eski mezunlarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir ya da düzenlenen etkinlikler sırasında işverenler ile mezun aşamasında olan öğrencilerin bir araya gelebilecekleri toplantılar düzenleyebilirler.

Bu durum hem sizin daha hızlı iş bulmanıza yardımcı olacak hem de işverenlerin çalışabilecekleri kaliteli ve başarılı personellere ulaşabilmelerini sağlayacaktır. Özellikle bu tür bağlantıların kurulabilmesi noktasında çok aktif bir tavır sergilemelisiniz. İşverenler ile bir araya gelebildiğiniz tüm ortamları iyi bir şekilde organize etmeli ve kendiniz için iyi bir kariyerin başlangıcı için adım atmalısınız.

Bu tür toplantı ve etkinliklerde aynı zamanda aktif olun ve oldukça şık giyinmeye çalışın. Bu sayede insanlar tarafından daha kolay fark edilebilirsiniz. Aykırı olmadan dikkat çekebilme konusunda çalışmalar yapın. Özellikle konuşma imkanı bulursanız kendinizden, aldığınız eğitimlerden ve gelecek planlaması yaptığınız kariyerinizden bahsetmelisiniz. Bu durumda işverenler, belki de aradıkları kişinin siz olduğunun farkına varacak ve ciddi bir iş teklifinde bulunabilirler.

Bu tür toplantı ve etkinliklere giderken yanınızda birkaç tane CV’nizi götürmeyi de ihmal etmemelisiniz. Özellikle bu konuda CVMaker platformundan yardım alarak oluşturmuş olduğunuz ve profesyonel bir şekilde hazırlanmış olan CV’niz, iş bulma konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Bu tür bir araya gelme durumları için profesyonel bir şekilde hazırlanmış olan CV’ler çok etkili olurken, ilerleyen dönemlerde iş başvurularında kullanmak ve gerçekten istediğiniz işi elde edebileceğiniz başvurular için de oldukça faydalı olacaktır. Bu konuda oldukça dikkatli olmalı ve profesyonel destek almaktan çekinmemelisiniz.


Haber Merkezi
17.02.2021

Yorum yap

Diğer Haberler