Yargından umut kesildi

2019-2020 Adli Yılı açılış töreni ile başladı
Yargından umut kesildi

Gaziantep'te, 2019- 2020 adli yıl açılışı düzenlenen törenle başladı.  Adli Yıl Açılış töreni 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yapıldı. Meydandaki tören Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından son buldu. Adli Yıl Açılış töreni Gaziantep Barosunda düzenlenen basın toplantısı ile devam etti. Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, yakın zamanda hayatını kaybeden meslektaşlarını anarak, Türkiye'de bir çok insanın yargıdan umudunu kestiğini belirtti.

2019-2020 Adli Yılı açılış töreni ile başladı. Gaziantep Bara Başkanı Bektaş Şarklı, düzenlenen törende yaptığı konuşmada avukatların çektiği sıkıntılara dikkat çekti. Türkiye’de milyonlarca insanın adalet inancını yitirdiğini savunan Şarklı, “İsyanımız adaletsizliğedir” diyerek aradıkları tek şeyini samimiyet olduğunu kaydetti.

Gaziantep'te, 2019- 2020 adli yıl açılışı düzenlenen törenle başladı. Adli Yıl Açılış töreni 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda yapıldı. Törene; Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Alçık, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi Başkan vekili Mehmet Şahin, Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı ve çok sayıda avukat katıldı. Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

KEŞKE GÜZELLİKLERDEN BAHSEDEBİLSEYDİK

Program daha sonra Gaziantep Barosunda düzenlenen basın toplantısı ile devam etti. Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı burada bir konuşma yaptı. Konuşmasına ‘keşke’li cümlelerle başlayan Şarklı, “Keşke Türkiye’de adil yargılanma ilkesine uyulduğundan her kim olursa statüsünden bağımsız olarak tarafsız mahkemelerce makul sürede yargılandığından bahsedebilseydik. Keşke göz göre göre geliyorum diyen  kadın cinayetlerinin olmadığı, cinsel taciz dosyalarının azaldığı, çocukların-gençlerin  uyuşturucu madde kullanımının azaldığı bir ülkeden bahsedebilseydik. Kısacası keşke güzelliklerden bahsedebilseydik. Kim bilir belki uzun yıllar sonra başka bir baro başkanı  adli yıl açılış konuşmalarında bu güzel şeylerden bahseder” diye konuştu.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI VE TARAFSIZLIĞININ” DA RUHUNA  “FATİHA

“Bugün Türkiye’de yaşayan milyonlarca insan nasıl artık parlamentodan umudunu  kesmişse  aynı şekilde adalet inancını da yitirmiştir” diyen Şarklı, şöyle konuştu: “Ülkenin yargısal, ekonomi, güvenlik gibi  o kadar yapısal  problemi var iken hem TBMM’nin ,hem de adaletin (adliyelerin) tatile girmesi anlaşılır bir durum değildir. Bugün yargıdaki sorunlar kan kaybını aşmış adeta kangren durumuna dönüşmüştür. Yargı tamamıyla siyasi iktidarın denetimine girmiş hakim-savcı atmalarında liyakat yerine partili olanların yer aldığı siyasi kadrolar oluşturulmuştur. Böylece yasama-yargı-yürütme aynı çatı altında aynı siyasi gücün denetimine tabi kılınmıştır. Bugün bu saatlerde Beştepe’de yapılan Adli Yıl açılış töreni de bu birlikteliğin tescili ve ilanıdır. Ancak aynı zamanda bu ilan “yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının” da ruhuna  okunan “fatiha”dır. Yargının bağımsız ve tarafsız olmasının yanı sıra yargı görüntü olarak ta bağımsız görünmelidir.”

SON 1 YILDA YARGIDA YAŞANAN OLAYLARDAN ÖRNEKLER

Gaziantep Barosu  Yönetim Kurulu olarak seçildikleri günden bugüne kadar 1 yıl içerisinde Adalet ve Hukuk adına olumlu gördükleri davranış, kim tarafından sergilenirse desteklediklerini ve , arkasında durduklarını ifade eden Şarklı, “Ama yapılan yanlışlara da seyirci kalmamızı kimse  bizden beklemesin. Gaziantep Barosu Başkanı, Yönetim Kurulu ve avukatlarıyla 3 maymunu oynamamız beklenmesin .Bugün eğri oturup doğruları konuşma günüdür” ifadelerini kullandı. Son 1 yılda yargıda yaşanan olaylardan örnekler veren Bektaş Şarklı, şöyle devam etti: “Aradığımız tek şey samimiyettir. Türkiye’nin önünü açacak olan yargı ve demokratikleşme sorunudur. Şunu biliyoruz ki, demokratikleşme ,hak ve özgürlüklerin korunması ve güvence altına alınması, Türkiye yargısının da savunma mesleğinin de önünü açacak temel etkenlerdir. Bugün savunma mesleği olarak yaşadığımız bir çok sorunun kaynağı da Türkiye’nin gün geçtikçe demokrasiden uzaklaşmasıdır. Örneğin ,bir gecede çıkarılan ve üstelik yargı denetimi AYM tarafından dahi yapılmayan/yapılamayan KHK’lerle 125 bin  civarında insan işinden gücünden edilmiş, haklarında takipsizlik kararı verilenler dahi bu süreçten aynı şekilde nasiplerini almışlardır. Bunların tazminat ve işe iadeleri şu an fiilen mümkün olmadığı gibi zaten ağır işleyen yargı sürecinde en iyi ihtimalle süreç 10 yılı bulabilecektir. Peki yıllar sonra gelen adaletin sizce nasıl bir anlamı olacaktır? Yıllar sonra gelen “pardonun” nasıl bir önemi olacaktır?”

AVUKATLARA UYGULANAN SİSTEMATİK İŞKENCE OLAYLARI

İktidara eleştirilerde de bulunan Şarklı, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “Bu sokaklarda kamu görevlisi olan kolluk tarafından Avukatlara uygulanan sistematik işkence olayları ,bir de yargılama ve soruşturma süreçlerinde sırf hakim yada savcıyla duruşmada tartıştığı için, hakim talimatıyla “duruşma düzenini bozduğu” gerekçesiyle özel  güvenlik yada kolluk tarafından sürüklenerek salon dışına atılan maalesef onlarca olay gerçekleşmiştir. İsyanımız bu adaletsizliğedir. İsyanımız bu çifte standartlaradır. İsyanımız yargı ayakları arasındaki bu eşitsizliğedir. Evet! Biz kimseyi kandırmadan aslolan gerçeği,  sadece gerçeği  “KRAL ÇIPLAK” demeyi tercih ediyoruz.”

 


Mehmet Demir
2.09.2019


Yorum yap

Diğer Haberler