Yeniden artıyor

Gaziantep'te Vaka sayıları artmaya başladı, 4. dalga kapıda, yüz yüze eğitim tehlikede.
Yeniden artıyor

Gaziantep’te vaka sayıları geçen haftaya göre artıyor.  3-9 Temmuz tarihli Haftalık Vaka Tablosunda 100 bin kişide görülen vaka oranının 17,85 olduğu Gaziantep'te, vaka oranları arttı. Son yayımlanan vaka tablosunda 100 bin kişide görülen vaka oranı 21,96 oldu. Söz konusu durum kentte devam eden kontrolsüz normalleşmenin tehlikeli boyutlara ulaştığını gösterdi. Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, Türkiye’nin normalleşme sürecine erken girdiğini ifade etti.

Türkiye'de Koronavirüs Salgını ile mücadele devam ediyor. 1 Haziran tarihi itibariyle başlayan aşı seferberliği sonrasında vaka sayıları önemli ölçüde gerilerken, sıcak havalar ve Normalleşme Süreci ile birlikte salgına karşı alınan tedbirler bir kenara bırakıldı. 5 bin seviyelerinde olan günlük vaka oranları, 22 Temmuz tarihi itibariyle 10 bin seviyelerine yükseldi.

VAKA ORANI 9 BİN 586 OLDU

Söz konusu yükselişin ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugün son zamanların en yüksek vaka sayısına ulaştık. Aşı ile güvence altına alınmadan salgın gündemden çıkmaz. Tedbirinizi alın aşınızı olun. Bu toplumsal sorumluluğumuz. Yeni vaka sayıları 2 haftada 2 katına çıktı. Çözüm: Şu andan itibaren sıkı tedbir, ilk fırsatta aşı. İlk doz ve devam dozları için sağlık kurumlarımız gece gündüz emrinizde. 9 bin 586 olan vaka sayısını geriletelim" ifadelerini kullandı.

HAFTALIK VAKA TABLOSU YAYIMLANDI

Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından Sağlık Bakanlığı tarafından 10-16 Temmuz tarihlerini kapsayan İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Tablosu kamuoyu ile paylaşıldı. Söz konusu tabloda, vaka sayılarının arttığı gözlendi.

VAKA ORANI GAZİANTEP'TE DE ARTTI

Haftalık Vaka Tablosunda Gaziantep'e ilişkin verilerde yer aldı. 3-9 Temmuz tarihli Haftalık Vaka Tablosunda 100 bin kişide görülen vaka oranının 17,85 olduğu Gaziantep'te, vaka oranları arttı. Son yayımlanan vaka tablosunda 100 bin kişide görülen vaka oranı 21,96 oldu. Söz konusu durum kentte devam eden kontrolsüz normalleşmenin tehlikeli boyutlara ulaştığını gösterdi.

"ÖNLEMLER ELDEN BIRAKILMAMALI"

Gaziantep- Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, Normalleşme Süreci'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Tarla, "5 bin vakanın altına inmenin aksine artış gösteren vaka sayılarını görüyoruz. Ben temmuz ayının sonunda araya bayramın da girmesiyle vaka artışının olacağını düşünüyorum. Yanı sıra mitingler, kongreler ve kalabalık toplantılar da yapılıyor. Maske, mesafe noktasında ciddi bir rahatlama hissi var insanlarda. Ama aşılamanın bu kadar düşük olduğu bir şehirde, vaka sayısının böyle olduğu bir noktada ne yazık ki maske ve mesafeyi koruma önlemlerinin bırakılmaması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var.”

AŞILAMADA YENİ HEDEF; YÜZDE 80!

Açıklamalarını sürdüren Tarla, "Biz varyantlardan önce aşılanma oranını en düşük yüzde 60’larda tutuyorduk ama varyantlar ortaya çıkınca bizim aşılanma oranını en az yüzde 80’e çıkarmamız gerekiyor. Ancak şu an çok gerisindeyiz. Bunun için özel çalışmalar yapılması gerekiyor. İlk olarak aşı karşıtlıkları, tedirginlikleri üzerinde ciddi çalışmalar yapılmalı. Daha sonra hangi bölümde, meslek ve yaş grubunda aşılama düşükse tespit edilip buna yönelik çalışma yapılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

 


Mehmet Torun
23.07.2021


Yorum yap

Diğer Haberler